Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71310 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε: ναι ρώτησα γιατί κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα...βέβαια είδα χθές οτι τον είχα να 'κόβει' στους 76β!!τον ανέβασα στους 80β φούλαρα ξύλα και πάει καλύτερα!!


Και γω στους 80β τον έχω έδω και 4 ημέρες.Αυριο θα τον κατεβάσω στους 75β ο καιρος μαλάκωσε αρκετά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71332 από mgiampou
Απαντήθηκε από mgiampou στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
ρε παιδιά να σας κάνω και μία ερώτηση!από αυτονομία πως πάτε;; πόσο σας κρατάει ένα καλό γέμισμα και με τι ξύλα βεβαια(πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρόλο το τι ξύλο ειναι);;;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mgiampou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71790 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Ένα καλό γέμισμα σε εμένα κρατάει τουλάχιστον 12 ώρες και χωρίς δοχείο αδράνειας, με μέση εξωτερική θερμοκρασία 2 βαθμών, 150 τ.μ., 20-21β εσωτερική θερμοκρασία. Με μεγαλύτερες εξωτερικές θερμοκρασίες αυξάνεται ανάλογα και η αυτονομία του και έχει φτάσει μέχρι και 20 ώρες. Φέτος καίω κατά κύριο λόγο έλατα και κέδρα κομμένα ξερά από αρχες καλοκαιριού. Και μια ερώτηση. Αν βάλω δοχείο, πόση διαφορά θα δώ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71806 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε: Ένα καλό γέμισμα σε εμένα κρατάει τουλάχιστον 12 ώρες και χωρίς δοχείο αδράνειας, με μέση εξωτερική θερμοκρασία 2 βαθμών, 150 τ.μ., 20-21β εσωτερική θερμοκρασία. Με μεγαλύτερες εξωτερικές θερμοκρασίες αυξάνεται ανάλογα και η αυτονομία του και έχει φτάσει μέχρι και 20 ώρες. Φέτος καίω κατά κύριο λόγο έλατα και κέδρα κομμένα ξερά από αρχες καλοκαιριού. Και μια ερώτηση. Αν βάλω δοχείο, πόση διαφορά θα δώ;

ακριβως μια απο τα ιδια περιπου το 12ωρο το χω στανταρ κ εχω φτασει κ εγω απο 16 με 20 ωρες.τωρα για το αδρανειας δεν εχω δεν απαντω :side:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71900 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Καλημέρα, πριν 3 - 4 ημέρες που έκανε πολύ κρύο ένα πολύ καλό φόρτωμα από καστανιά και πεύκο κράτησε 13 ώρες (ημέρα 5 εως 6β εξωτερική θερμοκρασία βράδυ -8 εως -10)θερμοκρασία εσωτερική 21 εως 22β. Τη τρίοδη θερμοστατική βαλβίδα για τα επιστρεφόμενα στο 6 και ο λέβητας στους 80β( 3 ορόφοι 420τμ )το πιο πολύ που έχει κρατήσει 25 ώρες.Το δοχείο αδράνειας όταν έχει πολύ κρύο δεν κάνει τίποτα, γιατί τραβάνε όλο το ζεστό νερό τα σπίτια,όταν όμως σταματήσουν τα σπίτια να ζητάνε θέρμανση τότε γεμίζει το δοχείο.Όταν το δοχείο είναι στους 40β τα σπίτια αργούν να πιάσουν θερμακρασία, αν το δοχείο έχει 70β τα σπίτια ανεβάζουν θερμοκρασία αμέσως και ο λέβητας δουλεύει στο χαλαρό.Συμπέρασμα το δοχείο κάνει δουλειά όταν ο καιρός είναι μαλακός και τα σπίτια έχουν τη θερμοκρασία που θέλουμε, όταν κάνει κρύο είναι σαν να μην έχεις δοχείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71913 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Χθες έγινε γενικός καθαρισμός,καμινάδα,τούμπο, λέβητας. Τα τούμπο έχουν πιάσει ένα πουρί στα τοιχόματα που δεν καθάριζε με τίποτα,τρείς φορές τα πέρασα πάνω κάτω με συρμάτινη 50χιλ βούρτσα, έυτυχώς υπάρχουν και αυτοί οι πλαστική σωλίνες γιατί δεν έχω πολύ χώρο προς τα πάνω(ταβάνι είναι και ψηλός)μου έβγαλε την ψυχή, παιδιά πολύ στάχτη για ένα μήνα, δεν περίμενα να βγάλω ένα κουβά γεμάτο απο 5μ καμινάδα.Στο θάλαμο με τα τούμπο είχε 5mm κολημένη κάπνα στα τοιχόματα την έξυσα με σπάτουλα ευτυχώς καθάρισε.Εσάς τα τούμπο καθαρίζουν καλά ή μένη αυτό το πουρί;Παιδιά μακριά απο πεύκο και τσάμπα να σας το δώσουν μην το βάζετε καθόλου στο λέβητα καλύτερα ψήστε καμιά μπριζόλα στην ψησταριά :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ