Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15008 από σιφουνας
Απαντήθηκε από σιφουνας στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia
με μερικους κατασκευαστες και μηχανολογους που εχω κουβεντιασει, ισχυριζονταιοτι εαν ο λεβητας πετρελαιου που εχεις ειναι 30kw ο αντιστοιχος του ξυλου πρεπει να ειναι 10-20kw παραπανω, λογω και της διαφορετικης καυσης του πετρελαιου με το ξυλο, για να σε καλυψει.
αν δεν το περιγραφω σωστα διορθωστε...

ΥΓ: νομιζω οτι ο prity εχει 5 χρονια εγγυηση??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15015 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia
ακριβώς το αντίθετο. Οι λέβητες πετρελαίου λειτουργούν με διακοπτόμενη λειτουργία, οι λέβητες ξύλου που κοιτάς με συνεχή ... άν δεν πάρεις ίδια KW με αυτά που είχες, πρέπει να πάρεις μικρότερο, και πάντα σύμφωνα με τις θερμικές απώλειες του σπιτιού σου. ΟΧΙ με τί λέβητα είχες στο πετρέλαιο!

ένας λέβητας, όταν λεέι ότι αποδίδει π.χ. 30 KW, αποδίδει 30 KW, το κάυσιμο είναι αδιάφορο άν ο κατασκευαστής του σου λέει ότι π.χ. ο τάδε λέβητας ξύλου αποδίδει 30 KW, ότι άλλο είναι περιττό. 30 KW θερμικά θα σου δώσει και αυτός σε 1 μία ώρα λειτουργίας, 30 KW θερμικά θα σου δώσει και ο αντίστοιχος πετρελαίου ή αερίου. Που είναι η διαφορά??

Ολα τα άλλα που σου λένε, είναι είτε λόγω ελλειπούς ενημέρωσης, είτε λόγω άγνοιας (ή απόκρυψης) των πραγματικών αποδόσεων των λεβήτων...και το βλέπουμε καθημερινά ότι είναι κοινή πρακτική από αετονύχηδες που στηρίζονται στην άγνοια των καταναλωτών.

Μήπως αυτοί που σου είπανε να βάλεις μεγαλύτερο λέβητα είναι σαν αυτούς που δίνουν 90% βαθμό απόδοσης στο ξύλο με λέβητα χωρίς κάν διαδρομές?

Είναι πλέον καιρός να είμαστε πιο υποψιασμένοι στο τί μας πουλάνε...άν απέδιδε ένας λέβητας των 1000 ευρώ όπως ένας των 3000 ευρώ, τότε πολύ απλά αυτός που κατασκευάζει τον τελευταίο θα πρέπει να έιναι τουλάχιστον ηλίθιος...

και επίσης σημαντικό, μπορείς να αγοράσεις και ένα βαρέλι με νερό και να το ζεσταίνεις με ξύλα από κάτω...με 50 ευρώ καθάρισες...το κόστος λειτουργίας του όμως είναι ασύμφορο, σωστά? Ε το ίδιο συμβαίνει και με εναν λέβητα της κατηγορίας τιμής που ανέφερες...άν κοιτάς μόνο το κόστος κτήσης τότε την πάτησες σίγουρα. Στο εγγυώμαι... με τα λίγα που ξέρω...και πάντα φιλικά μιλώντας.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15018 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia

σιφουνας έγραψε: με μερικους κατασκευαστες και μηχανολογους που εχω κουβεντιασει, ισχυριζονταιοτι εαν ο λεβητας πετρελαιου που εχεις ειναι 30kw ο αντιστοιχος του ξυλου πρεπει να ειναι 10-20kw παραπανω, λογω και της διαφορετικης καυσης του πετρελαιου με το ξυλο, για να σε καλυψει.
αν δεν το περιγραφω σωστα διορθωστε...

ΥΓ: νομιζω οτι ο prity εχει 5 χρονια εγγυηση??




Λεβητας πετρελαιου: διακοπτομενη λειτουργια.
Λεβητας ξυλου: συνεχωμενη λειτουργια.
Αυτος που σου ειπε για μεγαλυτερο λεβητα οταν καις ξυλο συνεχωμενα χωρις σβησιματα, πρεπει να σου πει που θα πανε τα kw (συνεχους ροης) που δινει ο λεβητας...εκτος κι αν το σπιτι θελει 40kwh ακατεβατα και επι μονιμου βασεως. :woohoo: σε αυτη τη περιπτωση μαλλον θελει γκρεμισμα και ξαναχτισιμο με σωστες μονωσεις.

Νικο με προλαβες... :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15079 από σιφουνας
Απαντήθηκε από σιφουνας στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia
συνεταιρακια ειστε βρε; εμποροι η κατασκευαστες; τι ειναι αυτα που λετε;
επικοινωνησα με τους μεγαλυτερους ελληνες κατασκευαστες( θωκας, θεμολεβ, κομπι, χαλκοθερμ, ντιανα-σκορδας) και αλλους, και ολοι μου ειπανε οτι ενας απλος ξυλολεβητας χρειαζεται τις διπλασιες σχεδον θερμιδες απο τον αντιστοιχο του πετρελαιου, για να ζεσταθεις, και να μην πηγαινεις συνεχεια για τροφοδοσια!!!!
το ξυλο βλεπετε σαν υλικο παρουσιαζει μεγαλη αδρανεια στην καυση του σε συγκριση με το πετρελαιο.
εσεις πως πιστευετε το αντιθετο; γρηγορα για μαθηματα ενημερωσης!!!
μην παραπλαναται τον κοσμο??
τα τηλεφωνα των εταιριων ειναι διαθεσιμα για επικοινωνια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15084 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia

σιφουνας έγραψε: συνεταιρακια ειστε βρε; εμποροι η κατασκευαστες; τι ειναι αυτα που λετε;
επικοινωνησα με τους μεγαλυτερους ελληνες κατασκευαστες( θωκας, θεμολεβ, κομπι, χαλκοθερμ, ντιανα-σκορδας) και αλλους, και ολοι μου ειπανε οτι ενας απλος ξυλολεβητας χρειαζεται τις διπλασιες σχεδον θερμιδες απο τον αντιστοιχο του πετρελαιου, για να ζεσταθεις, και να μην πηγαινεις συνεχεια για τροφοδοσια!!!!
το ξυλο βλεπετε σαν υλικο παρουσιαζει μεγαλη αδρανεια στην καυση του σε συγκριση με το πετρελαιο.
εσεις πως πιστευετε το αντιθετο; γρηγορα για μαθηματα ενημερωσης!!!
μην παραπλαναται τον κοσμο??
τα τηλεφωνα των εταιριων ειναι διαθεσιμα για επικοινωνια.





Εγω εχω ξανατονισει οτι ειμαι υδραυλικος και δεν εχω κανενα οφελος οτι και να βαλει οποιοσδηποτε.
Οι εμπειριες που εχω αποκτησει απο τοποθετησεις ξυλολεβητων μου δινουν το δικαιωμα να κρινω τι ειναι σωστο και τι λαθος.
Αν νομιζεις οτι με διπλασιο ξυλολεβητα σε θερμιδες εισαι σωστος προχωρα και μη ρωτας τι γνωμη μας...τον επομενο χειμωνα αν εχεις το θαρρος θα μας πεις την πικρη εμπειρια της επιλογης σου.
Αφου ο εμπορος που θελει να πουλησει τον μεγαλυτερο και ακριβοτερο λεβητα ειναι πιο λογικος απο μας ΟΚ. μονο που ξυλα εσυ θα βαζεις στον λεβητα οχι αυτος.
Εγω το μονο που θα σου πω ειναι δυο παραδειγματα και κρινε μονος σου.
Σε σπιτι στην ορεινη χαλκιδικη 250μ2 τοποθετηθηκε ξυλολεβητας varmebaronen 30kw με δοχειο αδρανειας 1000 λιτρα. Υπολογιστηκε καταναλωση 15 τονους περιπου. Το ιδιο σπιτι ειχε καταναλωση πετρελαιου 3,5 τονους με λεβητα BIASI 35kw και καυστηρα BENTONE. Υπαρχει βιντεο στο youtube.
Δευτερο παραδειγμα: σε σπιτι στο χωριο μου (ΛΑΓΥΝΑ) ο πελατης εκανε δικη του αγορα απευθειας απο το εργοστασιο (combi). Δεν ειχα συμμετοχη στην επιλογη του μεγεθους του λεβητα, το τονιζω για να μην υπαρξουν παρανοησεις.
Αυτο που μου ζητησε ο πελατης ηταν οι θερμιδες των σωματων και των 2 μποιλερ...σε διωροφο σπιτι 200 μετρων υπηρχαν 48000 θερμιδες συνολικα μαζι με τα δυο μποιλερ.
Το σπιτι ειχε μαντεμενιο λεβητα πετρελαιου 45000 και καυστηρα LAMBORGHNI...εκαιγε πετρελαιο γυρω στους 5,5 τονους, πολυ αλλα τονιζω χωρις την παραμικρη μονωση.
Τα ωραια τωρα αρχιζουν...ο ξυλολεβητας 80-120 COMBI εκαψε 35 τονους και εγινε διασημος στην περιοχη...ευτυχως το μονο που μου ζητηθηκε ηταν οι συνδεσεις υδραυλικες και ηλεκτρολογικες.
Αν εισαι κοντα ελα να τον δεις για να διαπιστωσεις αν ειναι αληθεια η ψεμματα.

Η επιλογη φιλε σιφουνα του δευτερου λεβητα εγινε βαση του δικου σου σκεπτικου...οσο για το οτι οσο μεγαλυτερος τοσο λιγοτερα γεμισματα ωραιο σαν ανεκδοτο...αυτο ισχυει αν βαλεις δοχειο αδρανειας 1500 η 2000 λιτρα μονον.
Αν δεν βαλεις δοχειο και γεμισεις τον θαλαμο καυσης του 80-120 COMBI μεχρι πανω (ειναι τεραστιος) το σπιτι θα πιασει 30 με 35 βαθμους αν δεν ανοιξεις παραθυρα...και θα εισαι για ωρες με αυτες τις εσωτερικες θερμοκρασιες...αρα αν καταλαβες αναγκαστικα θα κανεις μικροτερα και συχνοτερα γεμισματα για να διατηρεις την εσωτερικη θερμοκρασια σε ανθρωπινα νουμερα.
Οσο για τα τηλεφωνα των εταιριων τα εχω για να κανω καποια αγορα οταν θελω...μου ειναι παντελως αχρηστα ομως οταν επιλεγω ΕΓΩ το μεγεθος του λεβητα, αυτοι πουλανε, σιγα μην μου πουν παρε το μικροτερο μοντελο που ειναι πιο φτηνο. Αν θελω να μαθω κατι υπαρχουν τα αντιστοιχα σεμιναρια.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973, Loki

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15085 από σιφουνας
Απαντήθηκε από σιφουνας στο θέμα Ξυλολέβητας Prity LB 40+4kW by Insignia
νομιζω οτι ο insignia περιεγραψε για 10ωρες αυτονομια για τον prity.
περιπου 2 γεμισματα δηλ.την ημερα.
υπολογισε ποσα κιλα ειναι και με ποσουςτονους βγαζεις την σεζον.

σιγουρα οι λεβητες πυρολυσης με δοχειο αδρανειας, με τριοδες βανες ,με laddomat κ.τ.λ. ειναι ποιο οικονομικοι στην καταναλωση, αλλα εκτοξευουν τα χρηματα της εγκαταστασης στα υψη!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ