Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146747 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Δημητρη
Θα είμαι Καστοριά- και θα έχω χρόνο λίγο πριν ανοιξουν τα μαγαζια το απόγευμα της Τρίτης. (η αργα, αλλά θελω να δω με φως ημερας την καμινάδα ψηλα)
Εγραψα στο προηγουμενο ποστ το τηλέφωνό μου.
Αν θέλεις παρε με.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146751 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Η καμιναδα (χτιστη) που την ειδα απο κατω και την καθαρισα ηταν γεματη υγρη σταχτη.Δεν ηταν τελειως λασπη,ηταν υγρη.Εβγαλα μισο τσουβαλι πελετ σταχτη.
Τα προηγουμενα χρονια δεν μαζευε τοσο.Τωρα την αφησα ανοιχτη απο κατω να περνει αερα.Ετσι την ειχα τον πρωτο χρονο και η σταχτη που ειχε μαζεψει ηταν ελαχιστη και στεγνη(ειχα βεβαια αλλη θερμοκρασια στα καυσαερια).Δεν την εχω καθαρισει ποτε.Δεν εχει μονωση(την ψαχουλεψα).
Επισης οσο και να προσπαθησα χθες η σομπα πανω απο 90 βαθμους στα καυσαερια δεν πηγε.Την εβαλα στους 75 βαθμους(τα νερα) και εκαιγε επι 2,5 ωρες στο max.Ηταν φρεσκοκαθαρισμενη.
Τα τοιχωματα της σομπας οπως την δουλευω(50-55 βαθμους στα νερα)εχουν μια γυαλαδα,δεν πιανουν σταχτη.Για να καθαριστουν θελει συρματοβουρτσα.Οταν την εβαλα στους 75 βαθμους επιασε λιγο σταχτη αλλα οχι παντου.
Μια τριοδη θα το αλλαξει αυτο;
Στους ποσους βαθμους πρεπει να ειναι;( 45 ή 55).Απο οσα διαβασα για να ανοιξουν πληρως θελουν αλλους 10 βαθμους,δηλαδη παμε 55-65.
Tωρα ειμαι ευχαριστημενος με τη ζεστη και την καταναλωση που εχω.Ο κυκλοφορητης γυρναει συνεχεια τα νερα.
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146758 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

dimitris11 έγραψε: Η καμιναδα (χτιστη) που την ειδα απο κατω και την καθαρισα ηταν γεματη υγρη σταχτη.Δεν ηταν τελειως λασπη,ηταν υγρη.Εβγαλα μισο τσουβαλι πελετ σταχτη.
Τα προηγουμενα χρονια δεν μαζευε τοσο.Τωρα την αφησα ανοιχτη απο κατω να περνει αερα.Ετσι την ειχα τον πρωτο χρονο και η σταχτη που ειχε μαζεψει ηταν ελαχιστη και στεγνη(ειχα βεβαια αλλη θερμοκρασια στα καυσαερια).Δεν την εχω καθαρισει ποτε.Δεν εχει μονωση(την ψαχουλεψα).
Επισης οσο και να προσπαθησα χθες η σομπα πανω απο 90 βαθμους στα καυσαερια δεν πηγε.Την εβαλα στους 75 βαθμους(τα νερα) και εκαιγε επι 2,5 ωρες στο max.Ηταν φρεσκοκαθαρισμενη.
Τα τοιχωματα της σομπας οπως την δουλευω(50-55 βαθμους στα νερα)εχουν μια γυαλαδα,δεν πιανουν σταχτη.Για να καθαριστουν θελει συρματοβουρτσα.Οταν την εβαλα στους 75 βαθμους επιασε λιγο σταχτη αλλα οχι παντου.
Μια τριοδη θα το αλλαξει αυτο;
Στους ποσους βαθμους πρεπει να ειναι;( 45 ή 55).Απο οσα διαβασα για να ανοιξουν πληρως θελουν αλλους 10 βαθμους,δηλαδη παμε 55-65.
Tωρα ειμαι ευχαριστημενος με τη ζεστη και την καταναλωση που εχω.Ο κυκλοφορητης γυρναει συνεχεια τα νερα.


Δημήτρη η θερμοκρασία εξόδου ειναι μικρή . Δοκιμασίες alfawood να δεις αποτελέσματα ;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146764 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
ΔΗΜΗΤΡΗ τα καυσαερια ειναι χαμηλα επρεπε να ειναι πανω απο 130 βαθμους.εισαι σιγουρος οτι το αισθητηριο που ειναι τοποθετημενο στην εξοδο καυσαεριων κοντα στο μοτερ προς καμιναδα ειναι στη θεση του και μετραει σωστα?μου εχει τυχει ειχε φυγει απο την τρυπα που ηταν τοποθετημενο.εχει ρυθμιση οταν υπερβαινουν τα καυσαερια πανω απο την θερμοκρασια που εχεις ορισει να μπαινει σε λειτουργια ECO η να ριχνει προγραμματα για να πεσει η θερμοκρασια καυσαεριων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146768 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Στη θεση του ειναι το αισθητηριο,απο τη στιγμη που μπορω και ακουμπαω την καμιναδα με το χερι δεν νομιζω να κανει λαθος.Στην προηγουμενη σομπα δεν μπορουσα να ακουμπησω την καμιναδα(καιγομουν).
Σχετικα με το δευτερο ,λογικα πρεπει να εχει αυτη τη λειτουργια(η προηγουμενη ειχε).Ποιο ειναι το οριο του δεν ξερω,δεν το εψαξα.
Οσον αφορα τη λειτουργια (υγροποιησης-πισα).Τωρα την εχω τα νερα στους 50 βαθμους και εχω την ζεστη που θελω.Τα σωματα στο σπιτι ειναι μεγαλα οποτε η επιστροφη(θερμοκρασια νερου) ειναι αρκετα χαμηλα.
Θελω να βαλω τριοδη για να ανεβασω την θερμοκρασια νερου της επιστροφης.Τι τριοδη πρεπει να βαλω (45-50-55 βαθμων);
Διαβασα οτι η τριοδη ανοιγει πληρως 10 βαθμους πανω απο τη θερμοκρασια που αναγραφει.Βαζοντας τριοδη νομιζω οτι θα μειωσω πολυ την παροχη στα σωματα.
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146769 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Το ECO θα το βρεις μέσα στο μενού. Εγω το έχω off. Τα νερά πρέπει να ειναι πάνω απο 55 βαθμούς διότι η default ρύθμιση για τον κυκλοφορητη ειναι 55 βαθμοί. Τον κατεβάσες τον κυκλοφορητη μέσα απο το ειδικό μενού ;

Εγω θα σου πρότεινα να κανείς ένα reset στις εργοστασιακες ρυθμίσεις να δεις την συμπεριφορά της σομπας για να βγάλεις μετά τα συμπεράσματα σου.

Δεν θα σου πρότεινα να βάλεις ούτε τριοδες ούτε τίποτα . Γιατι να το κανεις; Η σόμπα σου μπορεί να ρυθμίσει την κυκλοφορία του νερού μια χαρά. Μόνο προβλήματα θα έχεις με τέτοιες παρεμβάσεις .

Έχει κατασκευαστεί και μελετηθεί απο επιστήμονες , λες να μην γνώριζαν τι έφτιαχναν ;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ