Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146704 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Και την πρωτη φορά που το είχα διαβάσει Δημήτρη και μετά μου συναίβει το παρακάτω κατα το καθάρισμα
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...imitstart=225#144195
σε θυμήθηκα.

Τελικά θα μας πείς το pellet?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146705 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Ακριβώς Γιώργο !τώρα σκέψου οτι εκεί που έχει την σόμπα σε κανονική λειτουργία ξεκινάει το σβήσιμο και αυξάνονται τα κυβικά του αέρα που περνάνε μέσα στην καμινάδα επί 2 και θα καταλάβεις την αφορμή της φωτιάς !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146707 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

Nasikas έγραψε: ωχ....ξανά ?
Ας κάνουμε μιά ανακεφαλαίωση :
Οπως ειχα γράψει στην 1η σελίδα, δεν είχα ποτέ κρούσμα φωτιάς- ουτε και σε Ιταλικά μπλογκς βρήκα.
Η διάταξη της καμινάδας δεν ειναι άσχημη (ουτε τέλεια βέβαια)
Η σόμπα ειναι άριστη και δοκιμασμένη. (δεν έχεις αλλάξει πολύ τις ρυθμίσεις φανταζομαι)

- Αν οι 2 φωτιές εγιναν με το ίδιο πελλετ, θα με ενδιέφερε να παρω 2 κιλά για ανάλυση.

(αν το πελλετ ειναι e_ _ _ _ n, ειναι απο τα ολίγα που δεν έχω τεστάρει για επικίνδυνες ουσίες)

Εχει μισο μετρο οριζοντιο τμημα η καμιναδα,τι αλλο να την κανω;
Εχει πολυ καλο ελκυσμο.Αν απο εξω ανοιξω την τρυπα(την εχω βουλωσει με πανια) της καμιναδας να μειωσω τον ελκυσμο τι θα γινει;
Στην εξωτερικη (χτιστη) καμιναδα τωρα εχω υγροποιησης λογο χαμηλης θερμοκρασιας καυσαεριων.Πριν δεν ειχα τετοιο θεμα.
Αυτη ειναι η σακουλα του πελετ,μια σακουλα τρια διαφορετικα σχεδια πελετ.Εκαψα και απο τα τρια σχεδια.
Μου εχει μεινει ενα τσουβαλι,πες μου πως μπορω να στο στειλω για επεξεργασια.Θα με ενδιεφερε παρα πολυ το αποτελεσμα.Εκαψα 2.7 τονους απο αυτο φετος.
Πριν καψω απο αυτο και με πολυ λιγοτερο καθαρισμα της σομπας και καμιναδας για δυο χρονια δεν ειχα θεμα.
Επισης μου ειπε ο εμπορος οτι φετος σε καινουρια αεροθερμη σομπα που εγκατεστησε μετα απο καυση 15 σακιων απο αυτο το πελετ πηρε φωτια η καμιναδα.Πλεον δεν το δινει σε οσους εχουν σομπα.

Φετος δεν βρηκα Ελληνικο πελετ στη Καστορια,τι γινεται.Τωρα πηρα Αλβανικο(κλεμενο ξυλο απο Γραμμο κατα πασα πιθανοτητα).Φετος πιαστηκαν αρκετα φορτηγα που εκλεβαν ξυλεια απο Ελληνικο εδαφος.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146708 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Ακριβώς Γιώργο !τώρα σκέψου οτι εκεί που έχει την σόμπα σε κανονική λειτουργία ξεκινάει το σβήσιμο και αυξάνονται τα κυβικά του αέρα που περνάνε μέσα στην καμινάδα επί 2 και θα καταλάβεις την αφορμή της φωτιάς !!

Γι'αυτο μειωσα τωρα τις στροφες του βεντυλατερ στο σβησιμο απο τις 2500 στροφες σε 2000.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146713 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Ο εμπορας μου ειπε και κατι που δεν ξερω αν εχει βαση.
Οσο αφορα την πιεση,μεχρι το μοτερ εξοδου των καυσαεριων το συστημα λειτουργει με υποπιεση και εκει γινεται η αλλαγη.Μετα απο αυτο ακριβως και τις δυο φορες ξεκινησε η φωτια.
Μπορει αυτο να εξηγησει γιατι η φωτια δεν ξεκιναει στα τουμπα π.χ.( και εκει τα ιδια καταλοιπα πιθανον υπαρχουν) και ξεκινησε αμεσως μετα την εξοδο του μοτερ καυσαεριων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146716 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
To συγκεκριμενο πελλετ εχει καμμια παραξενη μυρωδια οταν το μυρισεις;Ισως εχει κατι μεσα-οχι ξυλο-που τα υπολλειματα του ειναι πολυ ευφλεκτα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ