Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146692 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Οι καταλυτες τι ειναι;
Τα μονωμενα πως θα βοηθησουν μεσα στο σπιτι;

Η εξωτερικη καμιναδα εχει υψος περιπου 5 μετρα απο το σημειο συνδεσης.Δουλευει μονο η σομπα με αυτην.
Στο κατω σημειο της στο μπαλκονι μου εχω κλεισει την τρυπα της σφηνονοντας πετσετες,μηπως να την αφησω να περνει αερα απο εκει για να μειωσω τον ελκυσμο απο τη σομπα.

Επισης σκεφτηκα να ανοιξω τρυπα πισω απο τη σομπα και να βγαλω απευθειας εξω την καμιναδα με μονομενες σωληνες.
Προς το παρον μειωσα τις στροφες του βεντυλλατερ καυσαεριων.Αυτο ειναι το μονο που αλλαζει κατα το σβησιμο της σομπας.Δεν μπορω να καταλαβω πως φτανει η φωτια στην καμιναδα περνωντας απο τα τουμπα της σομπας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146693 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
οι καταλύτες είναι άλατα τα οποία αδρανοποιούν την πίσσα !!οι μονωμένη θα βοηθήσει στο να μην δημιουργείτε η πίσσα !!το να βγάλεις νεα καμινάδα με μονωμένα είναι οτι καλύτερο !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146699 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
ρε παιδια μια απορια απο αυτα που διάβασα, οι κατασκευαστες σε σομπα πελλετ λενε καμιναδα μαξ 3μετρα.μηπως εσυ έχεις ξεφυγει πολυ απο τα ορια και ζοριζεται και μένει σκονη στην καμιναδα?

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146700 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
Νομίζω ότι στερεά καύσιμα και θερμοκρασία καυσαερίων 90 οC είναι πλήρως ασύμβατες έννοιες. Οι υγροποιήσεις που έχεις στην καμινάδα είναι τρομακτικές. Δεν ξέρω γιατί είχες το πρόβλημα με την προηγούμενη σόμπα, ξέρω όμως ότι με αυτή, οφείλεται στη χαμηλή θερμοκρασία των καυσαερίων. Για στερεά καύσιμα με θερμοκρασίες κάτω απο 180 oC θα έχεις πρόβλημα, πόσο δε μάλλον με 90. Και κάθε μέρα να καθαρίζεις, τις πίσσες (και πιθανά φωτιά) δεν τις γλιτώνεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146701 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ

johann έγραψε: ρε παιδια μια απορια απο αυτα που διάβασα, οι κατασκευαστες σε σομπα πελλετ λενε καμιναδα μαξ 3μετρα.μηπως εσυ έχεις ξεφυγει πολυ απο τα ορια και ζοριζεται και μένει σκονη στην καμιναδα?





για πες μας ποιος κατασκευαστης το λέει και γιατι το λεει? εγω εχω 11 μετρα μπουρί 4 χρονια και φωτια δεν πηρα τα καθαριζω καθε χρονο μετα απο 2,5 τονους πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146703 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Re:Φωτιά σε καμινάδα πελλετ
ωχ....ξανά ?
Ας κάνουμε μιά ανακεφαλαίωση :
Οπως ειχα γράψει στην 1η σελίδα, δεν είχα ποτέ κρούσμα φωτιάς- ουτε και σε Ιταλικά μπλογκς βρήκα.
Η διάταξη της καμινάδας δεν ειναι άσχημη (ουτε τέλεια βέβαια)
Η σόμπα ειναι άριστη και δοκιμασμένη. (δεν έχεις αλλάξει πολύ τις ρυθμίσεις φανταζομαι)

- Αν οι 2 φωτιές εγιναν με το ίδιο πελλετ, θα με ενδιέφερε να παρω 2 κιλά για ανάλυση.

(αν το πελλετ ειναι e_ _ _ _ n, ειναι απο τα ολίγα που δεν έχω τεστάρει για επικίνδυνες ουσίες)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ