Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156823 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Άκουσε Μελέτη. Όταν χρησιμοποιείς ξυλοκάζανο πρέπει να έχεις καλή και μονωμένη καμινάδα.
Το σπιράλ πρέπει να αντικατασταθείς με ίνοξ και με μόνωση.
Στη λειτουργία και με 60 c μετράς ελκυσμό με Μιλιμπαρόμετρο από το αεραγωγό με μία τρύπα 8 χιλ και το ΄βίσμα κάθετο στη ροή των καπναερίων.
Ο λέβητας δεν έχει ειδική προστατευτική πλάκα που να κρύβει το πάνω πάτωμα των αεραυλών παρά μόνο η μόνή μεγάλη πορτα οποτε αναγκαστικά θα βγεί καπνός στην επανατροφοδοσία.
Μία λύση είναι η εγκα/ση βεντλατέρ καυσαερίων στην έξοδο των καυσαερίων στο πίσω μέρος του λέβητα που ενώνει ο καπναγωγός.
φθηνό είναι αλλά πρέπει να ξέρει κάποιος να στο εγκαταστήσει.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156827 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

etsa67 έγραψε: Άκουσε Μελέτη. Όταν χρησιμοποιείς ξυλοκάζανο πρέπει να έχεις καλή και μονωμένη καμινάδα.
Το σπιράλ πρέπει να αντικατασταθείς με ίνοξ και με μόνωση.
Στη λειτουργία και με 60 c μετράς ελκυσμό με Μιλιμπαρόμετρο από το αεραγωγό με μία τρύπα 8 χιλ και το ΄βίσμα κάθετο στη ροή των καπναερίων.
Ο λέβητας δεν έχει ειδική προστατευτική πλάκα που να κρύβει το πάνω πάτωμα των αεραυλών παρά μόνο η μόνή μεγάλη πορτα οποτε αναγκαστικά θα βγεί καπνός στην επανατροφοδοσία.
Μία λύση είναι η εγκα/ση βεντλατέρ καυσαερίων στην έξοδο των καυσαερίων στο πίσω μέρος του λέβητα που ενώνει ο καπναγωγός.
φθηνό είναι αλλά πρέπει να ξέρει κάποιος να στο εγκαταστήσει.

Το καλοκαιρι θα γινουν οι απαραιτητες τροποποιησεις, γιατι πηρα μια τρομαρα σημερα. Δηλαδη : επιδιορθωση καπνοδοχου & τριοδη θερμοστατικη της ESBE
Σε ευχαριστω

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156830 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

etsa67 έγραψε: Άκουσε Μελέτη. Όταν χρησιμοποιείς ξυλοκάζανο πρέπει να έχεις καλή και μονωμένη καμινάδα.
Το σπιράλ πρέπει να αντικατασταθείς με ίνοξ και με μόνωση.
Στη λειτουργία και με 60 c μετράς ελκυσμό με Μιλιμπαρόμετρο από το αεραγωγό με μία τρύπα 8 χιλ και το ΄βίσμα κάθετο στη ροή των καπναερίων.
Ο λέβητας δεν έχει ειδική προστατευτική πλάκα που να κρύβει το πάνω πάτωμα των αεραυλών παρά μόνο η μόνή μεγάλη πορτα οποτε αναγκαστικά θα βγεί καπνός στην επανατροφοδοσία.
Μία λύση είναι η εγκα/ση βεντλατέρ καυσαερίων στην έξοδο των καυσαερίων στο πίσω μέρος του λέβητα που ενώνει ο καπναγωγός.
φθηνό είναι αλλά πρέπει να ξέρει κάποιος να στο εγκαταστήσει.

Και ενω εισαι με 1.5 bar πιεση αυτη τρεχει νερο? Την συνδεσες με την σωστη φορά υποθετω ετσι? Αν ολα ειναι οκ, τοτε η βαλβιδα ειναι για πεταμα

<br />Εκλεισα το δικτυο, σταματησε να τρεχει νερο.<br />Η παλια (μπλε) εχει και θερμομετρο(στο καταστημα μου ειπε υπαρχουν 3 ειδη βαλβιδων), απλως τωρα την κοκκινη βαλβιδα, δεν την συνδεσα στην αποχετευση. Σε περιπτωση που ξανα γινει θα διωξει το νερο στην αποθηκη.Εκανα εξαερωση σε ολα τα σωματα ,αερα δεν εβγαλαν.<br />Αυτο ομως που με ανησυχει ειναι οτι οτι πιεσεις και στα 2 μανομετρα ειναι 2 Bar. Το εβαλα ξανα σε λειτουργια το λεβητα και χαμηλωσα το κυκλοφορητη σε θερμοκρασια.Ο υδραυλικος θα ερθει το Σαββατο. Το καλοκαιρι θα τοποθετησω και τριοδη θερμοστατικη βαλβιδα της Esbe.<br />Η παλια θερμοστατικη:<br /> <br /><br />Στάλθηκε από το HT7 Pro μου

Μιλησα με τον υδραυλικο απο αρχης αλλα ειναι εκτος.
Για την καπνοδοχο , θα φτιαξω ανοξειδωτη και μονωμενη γιατι τα 7μετρα απο τα 9 μετρα συνολικα θα βρισκονται εξω ,ωστε να μην εχω υγροποιησεις

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156832 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Έκανα μια αναζήτηση για την βαλβίδα,
έπεσα πάνω στ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΡΟΗΣ ΑΕΡΑ,{ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΡΟΗΣ ΑΕΡΑ } αυτό το συνδέεις στο πορτάκι που έχει ο λέβητας και η αλυσιδα αναλόγως τη θερμοκρασία μαζεύει ή απλώνει
Κατι τέτοιο δεν εχω τοποθετήσει, το σκέφτομαι για το καλοκαιρι που θα γίνουν οι επιδιορθωσεις.
Ο υδραύλικος θα έρθει αύριο απόγευμα , σε 5 καταστήματα στην Θήβα που ρώτησα τωρα το απόγευμα , καανένα δέν είχε την Βαλβίδα Ασφαλείας Πίεσης/Θερμοκρασίας ,
Έβαλα όπως έφραψα ΒΑΛΒΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΙΕΣΗΣ(όχι όμως όπως αυτη που έχω στο παρακάτω link, θα φέρουν τα καταστηματα το Σάββατο) για να ξαναλειτουργήσει , γιατί παγωσε το σπίτι.
Βαλβίδα Ασφαλείας Πίεσης/Θερμοκρασίας:

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157028 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Καλησπέρα.
Στούς 2 ορόφους έχω αυτονομία, και ο κάθε όροφος έχει το δικό του θερμοστάτη, που ανοιγοκλείνουν τις ηλεκτροβάνες του κάθε ορόφου.
Μου είχαν πεί στήν αρχή της εγκατάστασης θερμοκρασία να τους έχω στους 25. Ο χώρος ποτέ δέν πιάνει 25 βαθμούς , με αποτέλεσμα να μήν κλείνει ποτε η ηλεκτρονάνα του κάθε ορόφου.
Ο λέβητας πρός το παρόν δουλεύει μόνο ως ξυλολέβητας. Ο ηλεκτρόλόγος την σύνδεση την έχει κάνει ως εξής:
Ανάβω οποιδήποτε θερμοστάτη απο τους 2 ορόφους -> ανάβει ο κυκλοφορητής -> ανάβει αμέσως το βεντιλατέρ αέρα του λέβητα.
Στήν δική μου περίπτωση έχω ορίσει απο το κοντρόλερ ο αέρας να σταματάει στους 65 βαθμούς, όταν φτάνει το νερό.
Κοντρόλερ εχω:

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: .pdf
Μέγεθος αρχείου:188 KB

Σε άλλους ξυλολέβητες που έχω δεί απο κοντά το βεντιλατέρ το ορίζουν με την θερμοκρασία απο το κοντρόλερ του λέβητα. Δηλαδή ανάβουν το θερμοστάτη και τίθεται σε λειτουργία μόνο ο κυκλοφορητής. Έχει κάνει κάτι σε εμένα λάθος, γιατί πλέον εχω αγανακτήσει με το θέμα της θέρμανσης απο αρχής εχω θέματα , μετανιώνω την ώρα που άλλαξα τρόπο θέρμανσης, τό έβαλα για οικονομία και όλο προβλήματα έχω.
Θερμοστάτη και στόυς 2 ορόφους έχω τους : Siemens RAA30.16 ( είναι διμεταλλικοί θερμοστάτες , όπως έψαξα που δέν είναι ακριβείας), τους είχα εξ αρχής απο το λέβητα πετρελαίου.
Απο όσο έχω διαβάσει πολλοί χρήστες , τοποθετούν Ηλεκτρονικούς θερμοστάτες που έχουν καλύτερη ακρίβεια.
Οποιαδήποτε απάντηση θα με βοηθούσε αρκετά.

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157102 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
ενα λαθος ειναι οτι εχεις να σταματαει ο ανεμιστηρας στους 60.ΛΑΘΟΣ.θα τον βαλεις να κοβει στους 75-78 βαθμους ωστε ουτε υγροποιησης να εχεις αλλα να ζεσταινει τα σπιτια.σου ειπανε τους θερμοστατες στο 25 πρωφανως για ασφαλεια να μην κανει υπερθεμανση μην περιμενεις ευκολα να τους πιασεις.ο ηλεκτλολογος ορθα τα συνδεσε αν κ δεν βλεπω τον λογο υπαρξεις ηλεκτροβανας.2 κυκλοφορητες 2 θερμοστατες κ πινακα αυτονομιας.την βαλβιδα που λες με την αλυσιδα θα την χρειαζοσουνα αν δεν ειχε ανεμιστηρα ο λεβητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ