Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143797 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Καλησπέρα. Χρόνια Πολλά και καλές Γιορτές. Εχω αρχίσει και κάνω έρευνα για τοποθέτηση χωνιού + και καυστήρα στον υπάρχον λέβητα. Μένω σε οικόπεδο το οποίο είναι κατηφορικό και δύσκολα μπαίνει αμάξι για ξύλα. Με έχει κουράσει το κουβάλημα ξύλων και μεταφορά με καρότσι μέσα στην αποθήκη , και η στάχτη απο τα ξύλα. Ο Γείτονας ο όποιος έχει αγοράσει λέβητα ΣΑΜΑΡΑΣ , μοντέλο δεν θυμάμαι καίει βιομάζα απο κουκούτσι ελιάς.

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144388 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Χαιρετω όλα τα μελή. Θα ήθελα να ρωτησω εαν θα μπορούσατε να με κατευθύνεστε ως προς την ερεύνα για αγορά καυστήρα pellet .Επειδή αμελησα την αγορά ξύλων το καλοκαίρι λογω οικονομικων προβληματων την πατησα φέτος με αποτέλεσμα τα ξύλα που πήρα να μην ανεβάζουν την θερμοκρασια νερου πανω απο 55 βαθμούς. :(
Ρώτησα εκεί που ηδη πήρα τον ξυλολεβητα και θέλει 1000 ευρω για καυστήρα +χωνί + το πίνακα έλεγχου. Απο οτι είδα η κονσολα είναι απλή και όχι ψηφιακή. Τέλος θα ήθελα να ρωτησω επειδή τον λέβητα τον έχω στο χώρο του υπόγειου εαν η καύση pellet βρωμαει?

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144413 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Θα σου προτείνω καυστήρα πέλλετ 20 -70KW Όκταγκον Ελλασ κοίτα:www.bioheating.gr πολύ καλοί γνώστες του αντικειμένου. Τελευταία διατίθεται και καυστήρα πυρηνόξυλου. Για καυστήρα πέλλετ διατίθεται ο απλός με ινβέρτερ σύστημα και αξιόλογη ισχύ και βαθμό απόδοσης.
Όπου έχω εγκα/σει δεν έχω ξαναπάει για τυχόν βλάβες. Πολύ απλός στη λειτουργία του ανεβάζει απόδοση 2-3 φορές καλύτερα από τη χρήση ξύλων που κάνεις.email:eviali@otenet.gr

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144441 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

etsa67 έγραψε: Θα σου προτείνω καυστήρα πέλλετ 20 -70KW Όκταγκον Ελλασ κοίτα:www.bioheating.gr πολύ καλοί γνώστες του αντικειμένου. Τελευταία διατίθεται και καυστήρα πυρηνόξυλου. Για καυστήρα πέλλετ διατίθεται ο απλός με ινβέρτερ σύστημα και αξιόλογη ισχύ και βαθμό απόδοσης.
Όπου έχω εγκα/σει δεν έχω ξαναπάει για τυχόν βλάβες. Πολύ απλός στη λειτουργία του ανεβάζει απόδοση 2-3 φορές καλύτερα από τη χρήση ξύλων που κάνεις.email:eviali@otenet.gr


Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πρόκειται να ζεστάνω 120 τ.μ κατοικία + 30 τ.μ γραφείο + 70 τ.μ το οποίο ακόμη είναι γιαπί. Τι ισχύ χρειάζομαι. Το σπίτι το έχουμε προσέξει απο θέμα μόνωσης και έχει παντού 3αρι & 5αρι φελιζολ μιας και ο πατέρας μου είναι πολιτικός μηχανικός.Γνωρίζεις περίπου πόσο κοστίζουν καυστήρας + δεξαμενή γιατί στο site δεν έχει κάποια τιμή.Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ο λ.πετρελαίου είναι 40.000 με 50.000 θερμίδες fyrogenis.

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144449 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα
Άρα χρειάζεσαι 20 - 70KW. Ο Όκταγκον στοιχίζει χωρίς φπα 950 ευρώ με κοχλία. Η δεξαμενή είναι έχτρα με κόστος στα 220 λίτρα περίπου 150-180 ευρώ εκτός άν την φτιάξεις μόνος σου με κόστος 45-55 ευρώ.
Φερρ απο Κορδαλή 30-55 kw. 850 περίπου με φπα και δεξαμενή.
Αd green 850 χωρίς φπα και δεξαμενή.
Στον δικό μου λέβητα λειτουργεί ένας όκταγκον 70 kw με κανένα πρόβλημα εδώ και 1 χρόνο μόνο καθάρισμα κάθε 2-3 ημέρες. (εξαρτάται και απο το πέλλετ.)
Πελλάς πολύ καλός αλλά ακριβώς και δύσκολος στο μενού του.
Και ο κορυφαίος πέλετεκ αλλά πολύ -πολύ ακριβώς σε όλα του.
Ο ad green έχει εσωτερικό κοχλία προώθησης πέλλετ με μοτέρ και μειωτηράκι διπλό δηλαδή και πολλά ανεμιστηράκια που σημαίνει υψηλό σέρβισ σε περίπτωση βλάβης.Επίσης περιλλαμβάνει και εσωτερικό σύστημα και αυτόματο καθαρισμό της σχάρας με κάποιο επιπλέον κόστος.
Σε όλους του καυστήρες πέλλετ ισχύει το ποιότητα κατασκευής υλικών και λογισμικό των Κοντρόλλερ τους.
Το σημαντικότερο όμως όλων είναι το κατά πόσο θα λειτουργούν χωρίς προβλήματα στους αντίστοιχους λέβητες ιδίως όταν αυτοί είναι πετρελαίου. Η εμπειρία μου λεέι ότι η ο καλύτερος συνδυασμός είναι λέβητας ξύλου με τούμπα ή μαντεμένιος με αεραυλούς με ισχύ κατά πολύ μεγαλύτερη απο αυτήν των θερμαντικών σωμάτων. Μεγαλύτερος λέβητας έως και το διπλάσιο των συνολικών θερμίδων της εγκα/σης θα συμπεριφέρεται κατά πολύ καλύτερα από έναν οριακό λέβητα με μεγάλη οικονομία. Αυτό συμβαίνει επειδή τα στερεά καύσιμα είναι αδύναμα θερμιδικά και θέλουν περισσότερη θερμαινόμενη επιφάνεια λέβητα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144508 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Πρόβλημα καπνού με ξυλολέβητα

"etsa67"
Μεγαλύτερος λέβητας έως και το διπλάσιο των συνολικών θερμίδων της εγκα/σης θα συμπεριφέρεται κατά πολύ καλύτερα από έναν οριακό λέβητα με μεγάλη οικονομία. Αυτό συμβαίνει επειδή τα στερεά καύσιμα είναι αδύναμα θερμιδικά και θέλουν περισσότερη θερμαινόμενη επιφάνεια λέβητα.


Εγω παλι λεω πως οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια :whistle:
Ο jnet δηλαδη με 20αρη Σουηδικο λεβητα σε σπιτι 230τμ εκανε μ@λ@κι@;;;
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=384&limitstart=0



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnpropoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ