Eρώτηση για την απόδοση της καύσης

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134804 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eρώτηση για την απόδοση της καύσης
τον σωστο τροπο στον ειπα παιρνεις ενα καυστηρατζη (αρκει να βρεις κανα σχετικο) και κανεις μετρησεις
η πορτοκαλια φλογα που αναφερεις σημαινει ελλειψη αερα
τα υπολοιπα σιγουρα ειναι δυσκολα να τα καταλαβουμε εμπειρικα ...το οτι με περισσοτερο καυσιμο και τον ιδιο αερα εχεις περισσοτερη ισχυ δεν σημαινει οτι ειναι και σωστα απλα "πετας" καυσιμο

στο ξαναλεω παντως αυτο που λες ν μικρυνεις την φλογα σημαινει πχ (αν υποθεσουμε οτι εχεις την σωστη αναλογια) και αρα αποδοση 80% να ριξεις την αποδοση στο 70 πχ και κανεις λαθος ...ο κανος δεν βγαινει απ την κορφη της φλογας αλλα απο την βαση της ,,,το καυσιμο δηλ ...αλλςστε σ ενα οποιοδηποτε λεβητα δεν υπαρχουν πουθενα οι ιδιες θερμοκρασιες αυτο που μετραει ειναι το συνολικο αποτελεσμα .
αλλωστε το μονο που θα πρεπει να σ απασχολει με τα καυσαερια ειναι να μην ειναι πολυ ζεστα η πολυ κρυα γιατι στην τελικη ζεσταινεις νερο που τρεχει μεσα στον λεβητα κι ανακατευεται στην εξοδο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134809 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Eρώτηση για την απόδοση της καύσης
ΦΥΣΙΚΑ και δεν πετάς καύσιμο ανεξέλεγκτα, σου έγραψα ότι με περισσότερο καύσιμο η απόδοση στο νερό ανέβηκε παρότι η φωτιά όπως λες κι εσύ έπεσε σε απόδοση αφού πήγε προς το πορτοκαλί

υπάρχουν δύο ζητήματα, το ένα η απόδοση της φωτιάς, που σίγουρα θα πέσει αν ρίξω τον αέρα, και το άλλο, που είναι και κρισιμότερο, η απόδοση του εναλλάκτη στο νερό, που πιθανολογώ πως θα ανέβει αν η φωτιά χαμηλώσει, για το λόγο που περιέγραψα

δεν ισχυρίζομαι πως τώρα οι περιφερειακοί αυλοί είναι κρύοι, αλλά ότι δεν ζεσταίνονται όσο θα μπορούσαν να ζεσταθούν, αντίστροφα οι 2-3 κεντρικοί αυλοί ζεματάνε αλλά είναι λίγοι, αυτό είναι το σκεπτικό μου

σε κάθε περίπτωση ένα πείραμα θα μου δώσει την απάντηση
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134812 από stratis 1
O Γιαννης σου εδωσε την απαντηση.
Θερμομετρο στην εξοδο καυσαεριων ωστε να ειναι κατω απο 180 βαθμους.
Παντως στα οριζοντια τουμπο οταν η φωτια μπαινει μεσα,το εχουμε χασει το παιχνιδι της οικονομιας.
Στην περιπτωση των καθετων εχει να κανει με το συνολικο μηκος τους.
Δηλαδη ποσους ποντους διαδρομη κανει ο καπνος ανεβαινοντας και ποσο κατεβαινοντας.
Αν καποια τουμπο ειναι ποιο ζεστα απο τα αλλα που ειναι ποιο ακρη,δεν εχει σημασια.
Το αποτελεσμα μετραει.
Θερμομετρο στην αρχη της καμιναδας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134813 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Eρώτηση για την απόδοση της καύσης
Ποιος είναι ο Γιάννης; Σε ποια απάντηση αναφέρεσαι;

Η Θ καυσαερίων που μου δείχνει ο controller παίζει μεταξύ 110 και 135 ανάλογα με την τροφοδοσία, πάνω από 135 δεν έχω δει ποτέ.

Εσύ λοιπον τι μου λες, πως ο σημαντικότερος δείκτης είναι η ΘΚ; Ο dimlyk μου γράφει παραπάνω πως λίγο μετράει η ΘΚ

είναι ΒΕΒΑΙΟ πως οι πλαϊνοί αυλοί θα έιναι λιγώτερο ζεστοί από τους κεντρικούς, το θέμα είναι αν με τη φλόγα να μπαίνει διαρκώς μέσα στους κεντρικούς, οι πλαϊνοί είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ λιγώτερο ζεστοί και έτσι δεν προσφέρουν όσο πρέπει στον εναλλάκτη

οι αυλοί ανόδου είνα περίπου 50εκ, οι καθόδου περίπου 70εκ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134815 από stratis 1
Sorry ο Δημητρης ηθελα να πω
Αν η θερμοκρασια καυσαεριων σου, ειναι στους 135 βαθμους τοτε εισαι μια χαρα.
Ας μπαινει η φλογα μεσα στα τουμπο.
Το συνολικο μηκος τους (120cm σε συνδιασμο με τον αριθμο τους),κανει καλη εναλλαγη θερμοκρασιας.
Μπορει στα τουμπο που ανεβαινουν να υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας αλλα στη στροφη που κανει ο καπνος για να παρει την καθοδο,ανακατευεται και γινεται ποιο ομοιομορφη η κατανομη θερμοκρασιας του.
Γιαυτο λεμε οτι οι διαδρομες χρειαζονται στους λεβητες.
Για να ανακατευουν τον ζεστο καπνο και να ακουμπαει στα τοιχωματα του εναλλακτη
Οπωσδήποτε η σωστη ρυθμιση της φλογας ειναι σημαντικοτατη.Αλλα μπορεις να τη φτιαξεις ρυθμιζοντας τη τροφοδοσια σε συνδιασμο με τον αερα, ειτε χαμηλα ειτε ψηλα.
Η ταχυτητα που ζεσταινεται το νερο εχει και την παραμετρο της ποσοτητας του νερου που περιεχει ο λεβητας.
Αν εχει 50 λιτρα ζεσταινεται γρηγορα.Αν εχει 150 λιτρα θελει την τριπλασια ωρα.
Αυτο που θελω εγω απο τον λεβητα μου ειναι να κανω οικονομια.
Με το λιγοτερο καυσιμο να εχω τη μεγαλυτερη θερμοκρασια στο σπιτι.
Γιαυτο φροντιζω να εχω καλη φλογα με χαμηλη θερμοκρασια καυσαεριων χωρις να πολυνοιαζομαι για το ποσο γρηγορα ανεβαινει η θερμοκρασια νερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134817 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eρώτηση για την απόδοση της καύσης
φιλε bobus φοβαμαι οτι ταχεις μπερδεψει :)
η αποδοση ειναι μια κι αναφερεται στον λεβητα και ειναι το μηλικο της ισχυος που παιρνουμε απ τον λεβητα δια της ιχυος του καυσιμου που καιμε
η ισχυς ειναι αλλο πραμα και μαλλον αυτο αναφερεις σαν αποδοση και ειναι προφανες οτι οσο περισσοτερο καυσιμο καιμε τοσο περισσοτερη ισχυ παιρνουμε και τοσο πιο γρηγορα ζεσταινεται το νερο
ομως το ζητουμενο περα απο το να ζεσταθουμε ειναι η οικονομια η πιο σωστα να μη σπαταλαμε καυσιμο με κακες ρυθμισεις μη σε απασχολει η εσωτερικη διαρυθμιση του λεβητα ....ο κατασκευαστης ταχει υπολογισει αυτα εφσον η φλογα σου λες οτι ειναι καλη κι οι θερμοκρασιες κιαυσαεριων ειναι χαμηλα (στα ορια του κατασκευαστη υποθετω) πρεπει να εχεις πετυχει μια σωστη καυση και αποδοση στο λεβητα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ