Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94506 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

guider έγραψε: Το προγραμματισμενο καθαρισμα που κανω εγω (εκτος απο αδειασμα σταχτες καθε 3-4 μερες) ειναι καθε βδομαδα ξυσιμο μεσα παντου να φυγουν οι σταχτες και καθαρισμα αισθητηρων.
Καθε δευτερη εβδομαδα επι πλεον ξυσιμο μεσα να φυγουν οι χοντρες πισσες.
Καθε μηνα επι πλεον ξυσιμο να φυγουν ψιλες πισσες (ολες δηλαδη οσο γινεται) + καθαρισμα βεντιλατερ καυσαεριων + πιατακι καυσης + αδειασμα πισω συρταρι καταλοιπων κατω απο τους εναλλακτες.
Καθε διμηνο επι πλεον καθαριζω τα μπουρια.
Αυτα με καυσιμο πυρηνοξυλο.
Βασικο ειναι το συχνο καθαρισμα των αισθητηρων (θερμοκρασια και λ) γιατι με βρωμικο το πρωτο αρχιζει και δειχνει τρελλα..
Εχουμε γινει ΚΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΔΕΣ με ολη αυτη την κατασταση.
Ναι, πηρα "τα σκονακια" απο τον Δημητρη Φ. και σε καποια στιγμη θα τα δοκιμασω. Θα αφησω να φορτωσει κι αλλη πισσα ακομα οποτε υπολογιζω κατα τα τελη του Μαρτη να το κανω. Εκτος κι αν ο καιρος καπου εκει ειναι ζεστος, οποτε θα περιμενω ακομα λιγο να σβησουμε τους λεβητες τελειως και να κανω το τελικο καθαρισμα. Φυσικα θα παρω φωτο πριν και μετα να δουμε ολοι τι κανουν αυτα τα σκονακια..
Παντως στο γενικο καθαρισμα που κανω, απο το ξυσιμο ποναει για δυο μερες το μισο επανω σωμα μου..
Μαλλον πρεπει να αρχισω γυμναστηριο για να ανεβασω την αποδοση μου..
:) :) :)


Πωπω κουραστικα κ μονο που το διαβασα!!!
Καλα το σωστο αυτο ειναι , κ μπραβο σου!!
Εγω παλι εχω να ανοιξω το πορτακι της σταχτης πανω απο μηνα, (αλλα πρεπει καποια στιγμη)
Αυτα ειναι τα καλα του πελλετ, απ την αλλη κ γω πιστευω οτι δυσκολα γλυτωνεις τις πισσες.
Περιμενουμε νεα απ τα σκονακια κ ελπιζουμε να ειναι καλα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94510 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
Το πελλετ σταχτη πανω στα τοιχωματα δεν μαζευει, κι εχεις να τον ανοιξεις ενα μηνα?
Εμενα με το πυρηνοξυλο σε μια εβδομαδα λειτουργιας, εχω στα τοιχωματα περιπου μισο ποντο σταχτη.
Και απο κατω, το δωρο.. (πισσα που με περιμενει πως και πως)..
:( :( :(

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94762 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

guider έγραψε: Το πελλετ σταχτη πανω στα τοιχωματα δεν μαζευει, κι εχεις να τον ανοιξεις ενα μηνα?
Εμενα με το πυρηνοξυλο σε μια εβδομαδα λειτουργιας, εχω στα τοιχωματα περιπου μισο ποντο σταχτη.
Και απο κατω, το δωρο.. (πισσα που με περιμενει πως και πως)..
:( :( :(


Εχει μαζεψει, κ δεν το λες σταχτη επειδη ειναι σκληρο κ λογικα θα θελει η χοντρη σπατουλα ή
φαρδυ καλεμι, σε καποια σημεια.Το εργαλειο του λεβητα (ξυστρα) παιρνει ισα ισα το πανω στρωμα
κ αφηνει το σκληρο.

Αλλα λογω διαφορων δραστηριοτητων δεν μου μενει κ πολυ χρονος για το καθαρισμα.
Αν τον αφησω κανα μηνα ακομα θα φτασει η σταχτη το ποτηρι καυσης.

Βασικα επωφελουμε κ απ τον καλο καιρο κ αφου βλεπω οτι ζεσταινει γρηγορα τα νερα κ
ειναι κ την πιο πολυ ωρα stand by, το καθυστερω λιγακι.

Ελεγα να τον αφησω μεχρι να δοκιμασεις κ τα σκονακια που λες για να δουμε διαφορα πριν κ μετα ,
αλλα δεν ξερω ακομα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94848 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25
Frakyd Απ οτι καταλαβα απο τα λεγομενα σου, το πελλετ δεν αφηνει ιδιαίτερες σταχτες στα τοιχωματα, οπως εξ αλλου γραφεις και για τη σταχτη κατω. Εγω μια εβδομαδα αν δεν καθαρισω σταχτες κατω, θα σκεπασουν το πιατακι..
Την ξυστρα την εχω τροχισει στις δυο πλευρες και κανει καλυτερη δουλεια. Ομως εχω φτιαξει μια σπατουλα σιδερενια κολλημενη σε ενα ραβδι μασιφ επισης σιδερενιο, σε γωνια 45 μοιρων περιπου, που κανει πραγματικα καλη δουλεια για βαθυ (μεχρι το μεταλλο) ξυσιμο, με συχνο τροχισμα φυσικα.
Οταν θα ανεβασω φωτο για το καθαρισμα θα δειξω και αυτο μηπως κανεις θελει να το φτιαξει.
Να ξερεις, οσο πιο πολυ μενει ο καπνος μεσα στον λεβητα, τοσο περισσοτερες επικαθησεις εχουμε.
Αυτο σημαινει, οτι οταν ο καιρος ειναι ζεστος και τα διαστηματα stand-by του λεβητα ειναι μεγαλα, τοσο περισσοτερο ο καπνος μενει μεσα και αφηνει καταλοιπα, δεδομενου οτι στην φαση αυτην δεν δουλευει το βεντιλατερ καυσαεριων.
Εγω σκεφτηκα με μια πατεντα και εκανα το βεντιλατερ να δουλευει και κατα την φαση αδρανειας, ομως ετσι με το ρευμα του αερα καιγεται το καυσιμο στο πιατακι και μετα καθε φορα πεταει lig για να ξανααναψει οποτε ακυρη η πατεντα, δεν τα γλυτωνουμε με τιποτα.
Οταν λοιπον μαλακωνει ο καιρος να χαιρεσαι για το καυσιμο που σιγουρα καις λιγοτερο, να στεναχωριεσαι ομως γιατι τα καταλοιπα (πισσες κλπ) ειναι περισσοτερα...

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94852 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

guider έγραψε: ............................Οταν λοιπον μαλακωνει ο καιρος να χαιρεσαι για το καυσιμο που σιγουρα καις λιγοτερο, να στεναχωριεσαι ομως γιατι τα καταλοιπα (πισσες κλπ) ειναι περισσοτερα...


+1000
Αυτό είναι το καλό και το κακό όλων των λεβήτων στερεών καυσίμων (μιλάω των οικονομικών και δεν αναφέρομαι σε λέβητες που δουλεύουν 100 ώρες για να αποδώσουν τα προσδοκώμενα). Τώρα το θέμα είναι ποια είναι η λύση στο τέλος της σαιζόν. Καύση στο τέρμα για καμία μέρα ώστε να γίνει πυρόλυση και να πέσει η πίσσα; ή καύση διαφόρων χημικών που θα οδηγήσει στο ίδιο αποτέλεσμα ποιο εύκολα;
Πάντως ο λόγος τελικά που προτείνεται δοχείο αδράνειας και τετράοδη βάνα έχει να κάνει σχέση με την δημιουργία πίσσας. Στην περίπτωση αυτή ο λέβητας ξεκουράζετε περισσότερη ώρα, δουλεύει όμως και περισσότερη με αποτέλεσμα να ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες για αρκετή ώρα και με τον τρόπο αυτό να κάνει και πυρόλυση. Τώρα πάνω που ανεβάζει 100 βαθμούς σταματάει κι΄όλας και αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δημιουργεί πίσσα. Κοιτάξτε παίδες εμένα δεν με χαλάει που καίω σχεδόν ενάμισι τσουβάλι την ημέρα και έχω ζέστη τρελή στο σπίτι μου, και ας κάνει πίσσα , αρκεί να υπάρχει κάποιος τρόπος στο τέλος της σαιζόν να μπορώ να την αποβάλω απο τα τοιχώματα του λέβητα χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94855 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Pellet ή πυρηνόξυλο; Σε Kostrzewa Fuzzy Logic 25

kakos έγραψε:

guider έγραψε: ............................Οταν λοιπον μαλακωνει ο καιρος να χαιρεσαι για το καυσιμο που σιγουρα καις λιγοτερο, να στεναχωριεσαι ομως γιατι τα καταλοιπα (πισσες κλπ) ειναι περισσοτερα...


+1000
Αυτό είναι το καλό και το κακό όλων των λεβήτων στερεών καυσίμων (μιλάω των οικονομικών και δεν αναφέρομαι σε λέβητες που δουλεύουν 100 ώρες για να αποδώσουν τα προσδοκώμενα). Τώρα το θέμα είναι ποια είναι η λύση στο τέλος της σαιζόν. Καύση στο τέρμα για καμία μέρα ώστε να γίνει πυρόλυση και να πέσει η πίσσα; ή καύση διαφόρων χημικών που θα οδηγήσει στο ίδιο αποτέλεσμα ποιο εύκολα;
Πάντως ο λόγος τελικά που προτείνεται δοχείο αδράνειας και τετράοδη βάνα έχει να κάνει σχέση με την δημιουργία πίσσας. Στην περίπτωση αυτή ο λέβητας ξεκουράζετε περισσότερη ώρα, δουλεύει όμως και περισσότερη με αποτέλεσμα να ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες για αρκετή ώρα και με τον τρόπο αυτό να κάνει και πυρόλυση. Τώρα πάνω που ανεβάζει 100 βαθμούς σταματάει κι΄όλας και αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δημιουργεί πίσσα. Κοιτάξτε παίδες εμένα δεν με χαλάει που καίω σχεδόν ενάμισι τσουβάλι την ημέρα και έχω ζέστη τρελή στο σπίτι μου, και ας κάνει πίσσα , αρκεί να υπάρχει κάποιος τρόπος στο τέλος της σαιζόν να μπορώ να την αποβάλω απο τα τοιχώματα του λέβητα χωρίς ιδιαίτερο κόπο.


Αυτα ακριβως +10000000000000..........

guider, αυτο με την ξυστρα το χω κανει κ χω, αλλα κ παλι ειναι δυσκολο,
βαλε καμια φωτο απ το αλλο εργαλειο-πατεντα να δουμε.

Οσο για την σταχτη κατω , ειλικρινα δεν θυμαμαι την τελευταια φορα που την αδειασα ειναι σιγουρα
απο 1εως 1,5 μηνα επειδη ειχα τρεξιματα (γαμους-βαφτισεις-καρναβαλια) κ τωρα αλλα που εμειναν κ αυτα πισω.

Ελπιζω να κανουν δουλεια τα σκονακια που λες, γιατι θα πρεπει να βρω τροπο , να μπω μεσα στο λεβητα για να τον καθαρισω σωστα. :blink: :blink:

Κωστα στα ιδια κυμαινομαστε μου φαινεται .

Θα σε παρω κ κανα τηλ να τα πουμε καποια στιγμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ