Τί UPS να επιλέξω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81548 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Τί UPS να επιλέξω;
Η σόμπα τραβά ως και 450βατ απ οτι ξέρω, μάλλον στην έναυση. Το βεντιλατέρ καυσαερίων θέλει 200 βάτ.
Έχω ψαχτεί για το ίδιο θέμα, για τη Thalia 25 που έχω, ξαδελφάκι της ιόλης.
Με εταιρία που φτιάχνει UPS Θεσσαλονίκη, μου είπαν (όπως αναφέρθηκε παραπάνω) καθαρού ημιτόνου, γύρω στα 1000 και θα κοστίσει 450 ευρώ περίπου χωρίς ΦΠΑ (θα κρατά άλλες 4-6 ώρες αναμμένη τη σόμπα.) Αυτά τα UPS που πουλά το Plaisio κ.α., δεν κάνουν.
Επειδή δεν με ενδιαφέρει να έχω αναμμένη σόμπα σε διακοπή ρεύματος, αλλά με ενδιαφέρει μόνο να έχω απαγωγή καυσαερίων ώσπου να σβήσει η σόμπα, μου πρότειναν μια καλή ιδέα, ένα UPS που να δίνει ρεύμα μόνο στο μοτέρ καυσαερίων κατά τη διακοπή ρεύματος, για 10-15 λεπτά. Θα κοστίσει πολύ πιό φτηνά. Μίλησα και με εργοστάσιο και μου είπαν πως γίνεται. Ήθελε μόνο κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες.
Δεν το προχώρησα αλλά το έχω στα σχέδια (τα βραχυπρόθεσμα).
Στη συνάντηση που είχαμε εδώ Θεσσαλονίκη με το φόρουμ, μου είπανε πως θα έχω κάποιο ελκυσμό ακόμα και χωρίς UPS αλλά επειδή δεν το νομίζω να μην έχω καπνούς στην κουζίνα αν δε δουλεύει το μοτέρ, καταλήξαμε στο να περιμένω μια μέρα να φύγουν όλοι απ το σπίτι και να το δοκιμάσω βγάζοντας την μπρίζα.

Εσύ πάλι, διακοπή ρεύματος και θέλεις και τηλεόραση? Τελείωσες με την τεκνοποίηση?

Αν θελεις τηλέφωνα ή παραπάνω λεπτομέρειες, πες.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81549 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
σαν πολλα τα λέτε τα watt!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81559 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τί UPS να επιλέξω;
χοντρικα τα λεμε δημητρη ...αλλα μαζι με τα βατ στα ups πανε και οι μπαταριες

αυτα απ το πλαισιο κι εγω δεν ταχω εμπιστοσυνη ...σε καποιον συμφοφουρμιτη ομως φαινεται να δουλευουν
οπως και καποια αλλα με κανα 250αρι ....
νομιζω οτι καλο ειναι να υπαρχει αμα υπαρχουν και προβληματα με το δικτυο αλλιως...??


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81563 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Τί UPS να επιλέξω;
Πάντως το ρεύμα των σομπών δεν το λες και αμελητέο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81575 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τί UPS να επιλέξω;
Υπάρχει κάποια εταιρεία, κάποιος κατασκευαστής κάπου τεσπα που να έχουν ups τα οποία να μπορείς να εμπιστευθείς για θέματα ασφάλειας και να μην χρησιμοποιούμε τα ups για τα pc?
Δεν μπορώ να το καταλάβω. Τόσες εταιρείες φτιάχνουν σόμπες, λέβητες, εστίες και ΚΑΜΜΙΑ δεν συνεργάζεται με κάποιο εργοστάσιο να πουλάνε αξιόπιστα ups και λένε σε εμάς του καταναλωτές τρεχάτε βρείτε μόνοι σας?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81588 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Τί UPS να επιλέξω;

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: σαν πολλα τα λέτε τα watt!!


το προτείνουν για την χωρητικότητα των μπαταριών, 4-6 ώρες όμως δεν νομίζω να κρατάνε.

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ