EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48093 από mikede

veziris έγραψε: Την Auriga εξωτερικου χωρου την μονωσα σημερα στην πανω πλευρα με πετροβαμβακα αφου δεν υπηρχε λογος να χανεται τοση ενεργεια χωρισ λογο. Κατα τα αλλα η υπολοιπη εχει πολυ καλη μονωση.

Ανεβασε μια φωτο να την δουμε να το κανουμε και εμεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48156 από veziris
Εννοώ ότι μπάινει σε κατάσταση modulate για όση ώρα έχεις επιλέξει από το μενού. Η εργοστασιακή ρύθμιση ήταν μόνο 2΄με αποτέλεσμα η σόμπα μόλις έπιανε τη θερμοκρασία νερού (κι αυτό γινόταν πολύ γρήγορα) να δουλεύει μόνο για δύο λεπτά και μετά να σβήνει. Μέχρι όμως να τελειώσει την διαδικάσία cooling και νέου ανάμματος είχε χαθεί πολύς χρόνος και δεν ζεσταινόταν το σπίτι. Τώρα την έχω ρυθμίσει στα 60΄ και πάει μια χαρά.
Η μόνωση δεν είναι τίποτα δύσκολο, με δύο κομμάτια πετροβάμβακα. Αυτό βέβαια το έκανα αφού πήρα την διαβεβαίωση από κάποιο τεχνικό του Αναγνωστόπουλου, ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Προσπάθησα να ανεβάσω φωτο αλλά δεν γίνεται. Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος.

Panos έγραψε: τι εννοείς σε κατάσταση standby? εξακολουθεί να δουλεύει αλλά δουλεύει με ελάχιστη κατανάλωση ?
σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας, δεν έχω την Auriga 23 KW Ecospar αλλά οι ρυθμύσεις που μας έστειλε ο avlissi ταιριάζουν στις ρυθμίσεις Micronova

veziris έγραψε: Εγω τελικα εκανα αυτοσχεδιο standby. Στο manual (οχι το display, εχω διαφορετικη πλακετα) υπαρχει η επιλογη DEL AUTO OFF με τιμες 02΄-120΄. Αυτη η επιλογη δινει εντολη για το διαστημα που θα τεθει σε διαδικασια ''συντηρησης'' η σομπα απο τη στιγμη που θα πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια νερου. Η εργοστασιακη ρυθμιση ηταν στα 2 λεπτα με αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλο διαστημα απο τη στιγμη που επιανε θερμοκρασια νερου μεχρι την επανεναυση και ''χανονταν'' η θερμοκρασια που ειχε μεταφερει το νερο. Τωρα το εχω ρυθμισει στα 20 λεπτα και αναλογως θα το αυξησω κι αλλο. Δηλαδη η σομπα δουλευει σε κατασταση standby 20 λεπτα και μετα κανει ολες τις διαδικασιες.
Μιλαω παντα για την Auriga 23kw με την πλακετα MICRONOVA IO23.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48168 από XAALAARAA

veziris έγραψε: Εννοώ ότι μπάινει σε κατάσταση modulate για όση ώρα έχεις επιλέξει από το μενού. Η εργοστασιακή ρύθμιση ήταν μόνο 2΄με αποτέλεσμα η σόμπα μόλις έπιανε τη θερμοκρασία νερού (κι αυτό γινόταν πολύ γρήγορα) να δουλεύει μόνο για δύο λεπτά και μετά να σβήνει. Μέχρι όμως να τελειώσει την διαδικάσία cooling και νέου ανάμματος είχε χαθεί πολύς χρόνος και δεν ζεσταινόταν το σπίτι. Τώρα την έχω ρυθμίσει στα 60΄ και πάει μια χαρά.
Η μόνωση δεν είναι τίποτα δύσκολο, με δύο κομμάτια πετροβάμβακα. Αυτό βέβαια το έκανα αφού πήρα την διαβεβαίωση από κάποιο τεχνικό του Αναγνωστόπουλου, ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Προσπάθησα να ανεβάσω φωτο αλλά δεν γίνεται. Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος.

Panos έγραψε: τι εννοείς σε κατάσταση standby? εξακολουθεί να δουλεύει αλλά δουλεύει με ελάχιστη κατανάλωση ?
σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας, δεν έχω την Auriga 23 KW Ecospar αλλά οι ρυθμύσεις που μας έστειλε ο avlissi ταιριάζουν στις ρυθμίσεις Micronova

veziris έγραψε: Εγω τελικα εκανα αυτοσχεδιο standby. Στο manual (οχι το display, εχω διαφορετικη πλακετα) υπαρχει η επιλογη DEL AUTO OFF με τιμες 02΄-120΄. Αυτη η επιλογη δινει εντολη για το διαστημα που θα τεθει σε διαδικασια ''συντηρησης'' η σομπα απο τη στιγμη που θα πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια νερου. Η εργοστασιακη ρυθμιση ηταν στα 2 λεπτα με αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλο διαστημα απο τη στιγμη που επιανε θερμοκρασια νερου μεχρι την επανεναυση και ''χανονταν'' η θερμοκρασια που ειχε μεταφερει το νερο. Τωρα το εχω ρυθμισει στα 20 λεπτα και αναλογως θα το αυξησω κι αλλο. Δηλαδη η σομπα δουλευει σε κατασταση standby 20 λεπτα και μετα κανει ολες τις διαδικασιες.
Μιλαω παντα για την Auriga 23kw με την πλακετα MICRONOVA IO23.



που ακριβώς το ρύθμισες απο 2 σε 60 για να το κανουμε και εμεις?

γνωριζεις απο που ρυθμίζετε η ποσότητα πελλετ που θα ριχνει στην θεση modulate??

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48172 από veziris
Η ρύθμιση εγινε απο το DEL AUTO OFF. Όσο για την ρύθμιση ποσότητας πελλετ σε κατάσταση modulation δεν είδα πουθενά τέτοια επιλογή. Προφανώς η συσκευή τότε δουλεύει στην βαθμίδα που εμφανίζεται τέρμα δεξιά στην οθόνη. Στην άλλη πλακέτα είναι η επιλογή Pr23.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by veziris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48173 από mikede
Ας βοηθησει καποιος τον veziris να μας ανεβασει φωτο απο την σομπα και πως εβαλε τον πετροβαμβακα.
Ποιο πετροβαμαβακα εβαλες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48181 από veziris
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by veziris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ