EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47672 από Panos
τι εννοείς σε κατάσταση standby? εξακολουθεί να δουλεύει αλλά δουλεύει με ελάχιστη κατανάλωση ?
σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας, δεν έχω την Auriga 23 KW Ecospar αλλά οι ρυθμύσεις που μας έστειλε ο avlissi ταιριάζουν στις ρυθμίσεις Micronova

veziris έγραψε: Εγω τελικα εκανα αυτοσχεδιο standby. Στο manual (οχι το display, εχω διαφορετικη πλακετα) υπαρχει η επιλογη DEL AUTO OFF με τιμες 02΄-120΄. Αυτη η επιλογη δινει εντολη για το διαστημα που θα τεθει σε διαδικασια ''συντηρησης'' η σομπα απο τη στιγμη που θα πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια νερου. Η εργοστασιακη ρυθμιση ηταν στα 2 λεπτα με αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλο διαστημα απο τη στιγμη που επιανε θερμοκρασια νερου μεχρι την επανεναυση και ''χανονταν'' η θερμοκρασια που ειχε μεταφερει το νερο. Τωρα το εχω ρυθμισει στα 20 λεπτα και αναλογως θα το αυξησω κι αλλο. Δηλαδη η σομπα δουλευει σε κατασταση standby 20 λεπτα και μετα κανει ολες τις διαδικασιες.
Μιλαω παντα για την Auriga 23kw με την πλακετα MICRONOVA IO23.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47679 από XAALAARAA

nikou έγραψε: Εχει καταντήσει αστείο....

Θέλω και εγω το manual.... γιατι δεν το ανεβάζει κάποιος σε κάποιο site να το παίρνουμε όλοι απο εκει και ας ποστάρει την διεύθυνση....

πχ... www.2shared.com/

σε εμένα αργεί πάρα πολύ να φτάσει τους 65 το νερό !!!! κάνει σχεδόν 50 λεπτά και ακόμα δεν εχει κρύο...
Με alpha pellet μου αφήνει αρκετή στάχτη... με κάποιο που αγόρασα απο το makro δεν μου αφήνει και τόσο... και αανεβαίνει πιο γρήγορα η θερμοκρασία, και έχω πάρει και ένα τσουβαλάκι german να το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες...

Εξωτερικά την έχω βάλει και εγω, αλλα πήρα εξωτερικού χώρου.... έχει καλή μονωση πέρα απο επάνω που δεν μπορείς να ακουμπήσεις μετα απο λίγο... αφου μου έρχεται να την μονώσω μονος μου...

και καίει αρκετά ιδίως στην αρχη....

τώρα όσον αφορά το stby...

απο ότι κατάλαβα εγω... στην αρχή ανεβάζει καταναλωση στο pot6 και παρεμένει εκεί μέχρι να πιασει θερμοκρασία νερού....

όταν αρχ΄ζει και πλησιάζει την θερμοκρασία του νερού τότε (2 βαθμους πριν αν θυμάμαι καλα) αρχίζει και κατεβάζει την κατανάλωση (pot5 ... pot4 κλπ)

οταν πιάσει θερμοκρασία δωματίου και θερμοκρασία νερού... τότε σβήνει και παραμένει μονο ο κυκλοφορητής...

αυτό το κάνει για μέγιστη οικονομία διοτι διαφορετικά για να διατηρήσει την φλόγα θα κατανάλωνε αρκετο πελλετ χωρίς λόγο... για να μην πω ότι την εξτρα ζέστη... τί θα την έκανε??? το νερο έχει την θερμοκρασία του το ίδιο και ο χώρος... οπότε σβήνει και περιμένει για να πάρει πάλι μπροστα αργότερα...

αυτα και περιμένω και εγω το manual.... το δικό μου είναι 20 σελίδες χαζές που δεν λένε τίποτα πέρα απο τα βασικα....


θα το βρεις εδω
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=47662&Itemid=53

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by XAALAARAA.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47739 από nikou
σβήνει... δεν δουλευει με ελάχιστη κατανάλωση...

Panos έγραψε: τι εννοείς σε κατάσταση standby? εξακολουθεί να δουλεύει αλλά δουλεύει με ελάχιστη κατανάλωση ?
σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας, δεν έχω την Auriga 23 KW Ecospar αλλά οι ρυθμύσεις που μας έστειλε ο avlissi ταιριάζουν στις ρυθμίσεις Micronova

veziris έγραψε: Εγω τελικα εκανα αυτοσχεδιο standby. Στο manual (οχι το display, εχω διαφορετικη πλακετα) υπαρχει η επιλογη DEL AUTO OFF με τιμες 02΄-120΄. Αυτη η επιλογη δινει εντολη για το διαστημα που θα τεθει σε διαδικασια ''συντηρησης'' η σομπα απο τη στιγμη που θα πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια νερου. Η εργοστασιακη ρυθμιση ηταν στα 2 λεπτα με αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλο διαστημα απο τη στιγμη που επιανε θερμοκρασια νερου μεχρι την επανεναυση και ''χανονταν'' η θερμοκρασια που ειχε μεταφερει το νερο. Τωρα το εχω ρυθμισει στα 20 λεπτα και αναλογως θα το αυξησω κι αλλο. Δηλαδη η σομπα δουλευει σε κατασταση standby 20 λεπτα και μετα κανει ολες τις διαδικασιες.
Μιλαω παντα για την Auriga 23kw με την πλακετα MICRONOVA IO23.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47804 από Panos
η δικιά μου δεν σβήνει με τίποτα, κατέβασα την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου στο 21 και μετά από 10 λεπτά και για μια ώρα 'έπεσε στο πρόγραμμα ισχύος 1, μετά ανέβασα την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου στο 22 δούλεψε για 10 λεπτά στο πρόγραμμα ισχύος 6 και μετά ξαναέπεσε στο πρόγραμμα ισχύος 1, τώρα ανέβασα την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου στο 23 ανέβασε το πρόγραμμα ισχύος στο 6
θα το δοκιμάσω αύριο όλη μέρα.

nikou έγραψε: σβήνει... δεν δουλευει με ελάχιστη κατανάλωση...

Panos έγραψε: τι εννοείς σε κατάσταση standby? εξακολουθεί να δουλεύει αλλά δουλεύει με ελάχιστη κατανάλωση ?
σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας, δεν έχω την Auriga 23 KW Ecospar αλλά οι ρυθμύσεις που μας έστειλε ο avlissi ταιριάζουν στις ρυθμίσεις Micronova

veziris έγραψε: Εγω τελικα εκανα αυτοσχεδιο standby. Στο manual (οχι το display, εχω διαφορετικη πλακετα) υπαρχει η επιλογη DEL AUTO OFF με τιμες 02΄-120΄. Αυτη η επιλογη δινει εντολη για το διαστημα που θα τεθει σε διαδικασια ''συντηρησης'' η σομπα απο τη στιγμη που θα πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια νερου. Η εργοστασιακη ρυθμιση ηταν στα 2 λεπτα με αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλο διαστημα απο τη στιγμη που επιανε θερμοκρασια νερου μεχρι την επανεναυση και ''χανονταν'' η θερμοκρασια που ειχε μεταφερει το νερο. Τωρα το εχω ρυθμισει στα 20 λεπτα και αναλογως θα το αυξησω κι αλλο. Δηλαδη η σομπα δουλευει σε κατασταση standby 20 λεπτα και μετα κανει ολες τις διαδικασιες.
Μιλαω παντα για την Auriga 23kw με την πλακετα MICRONOVA IO23.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47833 από nikou
μένει στο 1 για κάποια ώρα και μετα (αφου πιάσει θερμοκρασία χώρου), αν η θερμοκρασία του νερού είναι και αυτή στην τιμή που έχεις βάλει μέχρι -2 (νομιζω) σταματάει και γράφει Stop Fire... ( ολα αυτα πρέπει να συμβαίνουν για χρόνο που έχεις βαλει εσυ στο Pr23)

εύχομαι να μην σας μπέρδεψα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48052 από veziris
Την Auriga εξωτερικου χωρου την μονωσα σημερα στην πανω πλευρα με πετροβαμβακα αφου δεν υπηρχε λογος να χανεται τοση ενεργεια χωρισ λογο. Κατα τα αλλα η υπολοιπη εχει πολυ καλη μονωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ