EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47155 από veziris
Εγω τελικα εκανα αυτοσχεδιο standby. Στο manual (οχι το display, εχω διαφορετικη πλακετα) υπαρχει η επιλογη DEL AUTO OFF με τιμες 02΄-120΄. Αυτη η επιλογη δινει εντολη για το διαστημα που θα τεθει σε διαδικασια ''συντηρησης'' η σομπα απο τη στιγμη που θα πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια νερου. Η εργοστασιακη ρυθμιση ηταν στα 2 λεπτα με αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλο διαστημα απο τη στιγμη που επιανε θερμοκρασια νερου μεχρι την επανεναυση και ''χανονταν'' η θερμοκρασια που ειχε μεταφερει το νερο. Τωρα το εχω ρυθμισει στα 20 λεπτα και αναλογως θα το αυξησω κι αλλο. Δηλαδη η σομπα δουλευει σε κατασταση standby 20 λεπτα και μετα κανει ολες τις διαδικασιες.
Μιλαω παντα για την Auriga 23kw με την πλακετα MICRONOVA IO23.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by veziris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Panos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47167 από avlissi
Το απογευμα (που θα ειμαι σπιτι) θα ανεβασω τις τιμες που εχει η δικια μου απο το Pr1 εως το Pr28
Τις είχε κανει ο τεχνικος που ειχε ερθει να ρυθμισει την σομπα. Εγιναν με πελλετ Μακη το οποιο καιω και τωρα.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47301 από avlissi

avlissi έγραψε: Το απογευμα (που θα ειμαι σπιτι) θα ανεβασω τις τιμες που εχει η δικια μου απο το Pr1 εως το Pr28
Τις είχε κανει ο τεχνικος που ειχε ερθει να ρυθμισει την σομπα. Εγιναν με πελλετ Μακη το οποιο καιω και τωρα.


Καλησπέρα.
Οπως ειχα πει νωρίτερα οι ρυθμισεις που έχω στην σομπα ειναι

¨Pr1 20
Pr2 5
Pr3 30
Pr4 1,2
Pr5 1,4
Pr6 1,6
Pr7 1,8
Pr8 2,2
Pr9 2,6
Pr10 2,9
Pr11 240
Pr12 2
Pr13 40
Pr14 250
Pr15 50
Pr16 2100
Pr17 2300
Pr18 2400
Pr19 2500
Pr20 2600
Pr21 2650
Pr22 2750
Pr23 60
Pr24 35
Pr25 0
Pr26 0
Pr27 OFF
Pr28 100

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by avlissi.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Panos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47568 από mikede
Θα ηθελα και εγω αυτο το μανουαλ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ
Ευχαριστω πολυ
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47570 από mikede

XAALAARAA έγραψε:

avlissi έγραψε: το έστειλα


το μονο που βλεπω ειναι αυτο οπου θα πρεπει να αυξησουμε την τιμη απο 2 σε κατι περισοτερο
old display selida 51
εσενα τι τιμη εχει εκει ??


Θα ηθελα και εγω αυτο το μανουαλ αν ειναι ευκολο.
Ευχαριστω πολυ.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47615 από nikou
Εχει καταντήσει αστείο....

Θέλω και εγω το manual.... γιατι δεν το ανεβάζει κάποιος σε κάποιο site να το παίρνουμε όλοι απο εκει και ας ποστάρει την διεύθυνση....

πχ... www.2shared.com/

σε εμένα αργεί πάρα πολύ να φτάσει τους 65 το νερό !!!! κάνει σχεδόν 50 λεπτά και ακόμα δεν εχει κρύο...
Με alpha pellet μου αφήνει αρκετή στάχτη... με κάποιο που αγόρασα απο το makro δεν μου αφήνει και τόσο... και αανεβαίνει πιο γρήγορα η θερμοκρασία, και έχω πάρει και ένα τσουβαλάκι german να το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες...

Εξωτερικά την έχω βάλει και εγω, αλλα πήρα εξωτερικού χώρου.... έχει καλή μονωση πέρα απο επάνω που δεν μπορείς να ακουμπήσεις μετα απο λίγο... αφου μου έρχεται να την μονώσω μονος μου...

και καίει αρκετά ιδίως στην αρχη....

τώρα όσον αφορά το stby...

απο ότι κατάλαβα εγω... στην αρχή ανεβάζει καταναλωση στο pot6 και παρεμένει εκεί μέχρι να πιασει θερμοκρασία νερού....

όταν αρχ΄ζει και πλησιάζει την θερμοκρασία του νερού τότε (2 βαθμους πριν αν θυμάμαι καλα) αρχίζει και κατεβάζει την κατανάλωση (pot5 ... pot4 κλπ)

οταν πιάσει θερμοκρασία δωματίου και θερμοκρασία νερού... τότε σβήνει και παραμένει μονο ο κυκλοφορητής...

αυτό το κάνει για μέγιστη οικονομία διοτι διαφορετικά για να διατηρήσει την φλόγα θα κατανάλωνε αρκετο πελλετ χωρίς λόγο... για να μην πω ότι την εξτρα ζέστη... τί θα την έκανε??? το νερο έχει την θερμοκρασία του το ίδιο και ο χώρος... οπότε σβήνει και περιμένει για να πάρει πάλι μπροστα αργότερα...

αυτα και περιμένω και εγω το manual.... το δικό μου είναι 20 σελίδες χαζές που δεν λένε τίποτα πέρα απο τα βασικα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ