EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154285 από dimlyk
εχεις δυο επιλογες δοκιμων ...οπως προειπαν αν ο θερμοστατης ειναι στην σομπα επηρεαζεται και δεν "διαβαζει" σωστα
δεν μας ειπες ομως οταν ο θερμοστατης ειναι στο 22 πχ τι θερμοκρασια εχεις στο σπιτι? (απο καποιο φτηνοθερμομετρο ισως)
η πρωτη να δοκιμασεις να ανεβασεις τον θερμοστατη
η δευτερη να δουλεψεις την σομπα "χειροκινητα" απενεργοποιωντας δηλ τον θερμοστατη χωρου ...σε καποια σκαλα και να την παρακολουθησεις
το ποσο σου καιει ειναι αλλο θεμα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164461 από sylvester79
Σας χαιρετώ όλους (όσοι είστε ακόμα εδώ...)
Έχω μια Auriga 23, το πρώτο μοντέλο που βγήκε (το 2012 την πήρα). To control panel που έχει είναι το μεγάλο (micronova) με τις απλές ενδείξεις όμως (δύο γραμμών). Την χρησιμοποίησα ένα χρόνο το 2013, δύο χρόνια το 2015, 2016 και την ξαναέβαλα τώρα, δύο χρόνια μετά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής:
Στο προηγούμενο σπίτι, είχα ασχοληθεί πάρα πολύ με τη σόμπα και τις ρυθμίσεις της. Κάποια στιγμή είχα αποφασίσει λοιπόν, αντί να παίζω με τη θερμοκρασία χώρου και να τη ρυθμίζω π.χ. να παλεύει να φτάσει στους 23 βαθμούς το χώρο (τακτική που κατ'εμέ απαιτούσε μεγαλύτερη ποσότητα πέλετ), να τη βάζω απλά στο "1" και να δουλεύει όσες ώρες ήμασταν σπίτι. Με αυτό τον τρόπο τα νερά ήταν πάντα ζεστά και το σπίτι έφτανε σε μια καλή θερμοκρασία χωρίς μεγάλη κατανάλωση. Απο τότε πέρασαν δύο χρόνια και έχω ξεχάσει πως σκ@τ@ το έκανα αυτό.
Αυτό που θέλω δηλαδή είναι η ένταση (το πρόγραμμα λειτουργίας) της σόμπας να παραμένει συνεχώς το ίδιο, ανεξαρτήτως του της θερμοκρασίας του χώρου και του νερού. Θέλω να λειτουργεί συνέχεια στο 1 και να σβήνει ΜΟΝΟ όταν η θερμοκρασία νερού ξεπερνάει τη μέγιστη που της έχω δώσει.
ΔΕΝ είμαι σίγουρος αλλά έχω την εντύπωση οτι είχα ρυθμίσει την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου πολύ χαμηλά ώστε ουσιαστικά να απενεργοποιηθεί η εξάρτηση της λειτουργίας της σόμπας με τον αισθητήρα θερμοκρασίας και απλά όταν έμπαινε σε νορμάλ λειτουργία η σόμπα μετά το άναμα την έβαζα χειροκίνητα στο 1 και εκεί έμενε. ΔΕΝ είμαι σίγουρος όμως αν όντως έκανα αυτό. Τώρα προσπαθώ να κάνω το ίδιο αλλά αυτή επιμένει να φτάνει στο 6, να στέλνει τη θερμοκρασία του νερού στο μέγιστο και να κλείνει και ξανά απο την αρχή. Δεν θέλω να συμβαίνει αυτό. Θέλω όταν ξεκινάει η κανονική λειτουργία να παραμένει στο 1.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. ΕΠισυνάπτω και φωτογραφία του control panel.
Συνημμένα:
Last edit: 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sylvester79.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164465 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164515 από sylvester79
Ok, Κώστα θα σε πάρω αύριο ένα τηλέφωνο. Ως τότε, παρεμπιπτόντως, εντόπισα κάτι που δεν είχα πάρει χαμπάρι τόσα χρόνια. Όταν η σόμπα είναι σε φάση αναμονής (π.χ. έχει πιάσει τη θερμοκρασία περιβάλλοντος που της έχεις ζητήσει και έχει σβήσει), αν πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί 5 στο καντράν εμφανίζει μια ρύθμιση που γράφει "PELL" και μπορείς να δώσεις τιμές απο -8 εώς 8. Τι είναι αυτό?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #164520 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Να μιλησουμε κατα τις 5 το μεσημερι που σχολαω απο τη δουλεια.το PELL ειναι ενα προσθετο ποσοστο αυξομιωσης σε καθε ριψη κοχλια.οσο το πας πανω απο το 0 (π.χ.+1)εκτος τα δευτερολεπτα ριψης καθε φορα που γυρνα ο κοχλιας και ριχνει πελλετ προσθετει ενα +5%.αν το βαλεις +2=10% και αναλογικα ανα 5% απο κει και πανω.αν εσυ το βαλεις π,χ -1 σε καθε ριψη μειωνει 5% αναλογικα και αυτο μειωνει. αυτο πρεπει να ειναι 0. παιζει αναλογα αν το πελλετ ειναι πολυ ψιλοκκοκο η χοντροκοκκο να κανεις εχτρα ρυθμιση.
Last edit: 5 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Aris69

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171468 από Aris69
Καλημέρα. .
Σας βλέπω γνώστη του θέματος. Μια ερώτηση έχω γιατί δεν ξέρω τη τύφλα μου.
Ο εξωτερικός θερμοστάτης δεν δίνει εντολή. Των έχω αλλάξει ξέρω κάνει κυκλομα. Θέλεις κάποια ρύθμιση από τη σόμπα. ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ