EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45257 από panagiotis
Αλεξανδρε αν μπορεις στειλε μου και εμενα το μανουαλ ,σημερα εβαλα θερμοστατη χωρου να ξερεται ειναι ο siemens RDD 10.1 απομονωσα το καλωδιο που ειχε.το mail μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panagiotis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45547 από pianoteacher
Λοιπόν αρχίζει και με εκνευρίζει στα αλήθεια τώρα η φάση με την κατανάλωση. Εγώ αγόρασα μια σόμπα που ο κατασκευαστής και ΔΕΚΑΔΕΣ άλλα site δίνουν ΜΕΓΙΣΤΗ κατανάλωση 1.95 κιλά την ώρα. Δεν με ενδιαφέρουν οι νόμοι της φυσικής, δεν είναι φυσικός, δεν θέλω να τους μάθω,δεν ρώτησα κανέναν αν είναι μικρή ή μεγάλη η σόμπα για το σπίτι μου, εγώ απλά ΠΛΗΡΩΣΑ μια σόμπα που λέει 1.95 μέγιστη. Αυτό σημαίνει οτι Ό,ΤΙ και να γίνει όπου και να την βάλω ό,τι χώρο και να έχω αυτή είναι ρυθμισμένη να καίει μέχρι 1.95.
Αμ δε. Κάτω από 3 δεν πέφτει. Θα επικοινωνήσω με κεντρικό αντιπρόσωπο-εισαγωγέα και μετά θα δω τι θα κάνω. Αν εξακολουθήσει να είναι στα 3 τότε μιλάμε για εξαπάτηση αγοραστικού κοινού. Δεν μιλάμε για 5-10% απόκλιση αλλά για 33.3%. Επίσης δεν είναι μέσος όρος το 1.95αλλά το μέγιστο.
Μη βιαστεί κανείς να μου πει περί θερμικής απόδοσης ανά κιλό κλπ. Αυτό είναι άλλο θέμα. Αν είναι να μελετήσω φυσική, να εξασκηθώ στα θερμουδραυλικά, κλπ και μετά να βάλω μια σομπούλα, άσε καλύτερα.
Φίλε Αλέξανδρε το manual ήρθε μισό και επίσης μου είπαν οτι άσχετα με την μόνωση η σόμπα ακόμα και αν δούλευε συνέχεια φουλ θα έπρεπε να κάψει 2 κιλά την ώρα, όσο υποστηρίζει ο κατασκευαστής.

Επίσης αν οι εδώ τεχνικοί-έμπορες κλπ γνωρίζουν οτι αυτή η κατανάλωση δεν στέκει, γιατί δεν αλλάζουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45583 από Panos
έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε pianoteacher, αναλύσαμε το πρόβλημα http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=28&id=31842&limit=15&limitstart=15&Itemid=53 και συμφωνούμε μαζί σου!

pianoteacher έγραψε: Λοιπόν αρχίζει και με εκνευρίζει στα αλήθεια τώρα η φάση με την κατανάλωση. Εγώ αγόρασα μια σόμπα που ο κατασκευαστής και ΔΕΚΑΔΕΣ άλλα site δίνουν ΜΕΓΙΣΤΗ κατανάλωση 1.95 κιλά την ώρα. Δεν με ενδιαφέρουν οι νόμοι της φυσικής, δεν είναι φυσικός, δεν θέλω να τους μάθω,δεν ρώτησα κανέναν αν είναι μικρή ή μεγάλη η σόμπα για το σπίτι μου, εγώ απλά ΠΛΗΡΩΣΑ μια σόμπα που λέει 1.95 μέγιστη. Αυτό σημαίνει οτι Ό,ΤΙ και να γίνει όπου και να την βάλω ό,τι χώρο και να έχω αυτή είναι ρυθμισμένη να καίει μέχρι 1.95.
Αμ δε. Κάτω από 3 δεν πέφτει. Θα επικοινωνήσω με κεντρικό αντιπρόσωπο-εισαγωγέα και μετά θα δω τι θα κάνω. Αν εξακολουθήσει να είναι στα 3 τότε μιλάμε για εξαπάτηση αγοραστικού κοινού. Δεν μιλάμε για 5-10% απόκλιση αλλά για 33.3%. Επίσης δεν είναι μέσος όρος το 1.95αλλά το μέγιστο.
Μη βιαστεί κανείς να μου πει περί θερμικής απόδοσης ανά κιλό κλπ. Αυτό είναι άλλο θέμα. Αν είναι να μελετήσω φυσική, να εξασκηθώ στα θερμουδραυλικά, κλπ και μετά να βάλω μια σομπούλα, άσε καλύτερα.
Φίλε Αλέξανδρε το manual ήρθε μισό και επίσης μου είπαν οτι άσχετα με την μόνωση η σόμπα ακόμα και αν δούλευε συνέχεια φουλ θα έπρεπε να κάψει 2 κιλά την ώρα, όσο υποστηρίζει ο κατασκευαστής.

Επίσης αν οι εδώ τεχνικοί-έμπορες κλπ γνωρίζουν οτι αυτή η κατανάλωση δεν στέκει, γιατί δεν αλλάζουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά;

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45867 από panagiotis
σομπες 20-30kw ανεξαρτητα ιταλικες η οχι εχουν καταναλωση απο 1-5 κιλα την ωρα δηλαδη αν την καις 20 ωρες το 24ωρο και αναλογα με τον καιρο μπορει να καταναλωνει 1-2τσουβαλια πελλετ.Αν την καις αρκετες ωρες θα καταλαβεις και εγω αν την αναψω 2 ωρες μονο την μερα θα καψει.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panagiotis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45919 από veziris
ALEXANDROS77, αν είναι εύκολο θα ήθελα κι εγώ το manual. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45960 από Zartattack
Καλημέρα Αλέξανδρε,

Ευχαριστώ πολύ για το manual. Φαίνεται πως έχω κάποιο διαφορετικό μοντέλο διότι το δικο μου το καντράν έχει διαφορετικές πληροφορίες. Δες επισυναπτόμενη φωτογραφία.

Όταν πάντως είπα στον καυτηρατζή τα... συμπτωματα, με έστειλε να καλέσω τον αντιπρόσωπο.

Οταν με το καλό τελειώσει αυτή η mini περιπέτεια, θα πρέπει να πω δυο λογάκια στην εταιρεία που μου πούλησε τη σόμπα. Ακόμη συγκρατιέμαι και δεν ξέρω αν κάνω καλά!

Ευχαριστώ!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ