EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52139 από mikede

avlissi έγραψε: Μολις διαπιστωθηκε οτι ο ανεμιστηρας δεν δουλευε αμεσως μου ζητησε στοιχεια να στειλει ανταλλακτικο με ταχυμεταφορικη για να το εχω την αλλη μερα.
Για το θεμα αντικαταστασης του θα περνουσε ο τεχνικος του την επομενη ο οποιος βρισκονταν ηδη αλλου για ρυθμιση σε εγκατεστημενες σομπες.
Πανω στην κουβεντα και αφου του ειπα οτι πιανει το χερι μου μου λεει οτι μπορουμε να δοκιμασουμε και αλλη λτση. Αλλαγη θεσης του ελεγχου ανεμιστηρα στην πλακετα. Το εκανα και ολα καλα.
Δεν ειναι κατι που συνηστω αν δεν κατεχεις καποιες βασικες γνωσεις, και φυσικα δεν εισαι και υποχρεομενος να γινεις ηλεκτρονικος, υδραυλικος και ουτω καθεξης για να ζεσταθεις.

Οπως και να εχει η γνωμη μου ειναι να επικοινωνησεις με τον αντιπροσωπο.

Και μενα πιανει το χερι μου αλλα ας το κανουν αλλοι.
Αλλα εχω μια απορια.Γινεται μια να δουλευει και μια να μην δουλευει ο ανεμιστηρας?
Παραξενο μου φαινεται.Μηπως ειναι μεγαλη η ποσοτητσ πελλετ που πεφτει στοπ ποτηρι
Αν μειωνα το χρονο εναυσης μηπως επφτε λιγοτερο πελλετ? και ετσι επαιρνε πιο ευκολα
Τι λες?σε βλέπω σχετικο περισσοτερο απο μενα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52144 από avlissi
Σχετικος με πληροφορικη και αυτοματισμους ναι. Με σομπες καθολου.
Απλως οπως οι περισσοτεροι αναγκαστηκα να διαβασω και να διαβαζω ακομα μονο και μονο για να ζεσταθω οικονομικοτερα.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι στις ρυθμισεις να μειωσεις τον χρονο ΟΝ του κοχλια τροφοδοσιας στη φαση Load Wood (Pr04) ετσι ωστε να ριχνεις λιγοτερο πελλετ.
Πρωτα βεβειωσου οτι δουλευει ο ανεμιστηρας και μετα κανε την ρυθμιση - δοκιμη.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52152 από mikede

avlissi έγραψε: Σχετικος με πληροφορικη και αυτοματισμους ναι. Με σομπες καθολου.
Απλως οπως οι περισσοτεροι αναγκαστηκα να διαβασω και να διαβαζω ακομα μονο και μονο για να ζεσταθω οικονομικοτερα.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι στις ρυθμισεις να μειωσεις τον χρονο ΟΝ του κοχλια τροφοδοσιας στη φαση Load Wood (Pr04) ετσι ωστε να ριχνεις λιγοτερο πελλετ.
Πρωτα βεβειωσου οτι δουλευει ο ανεμιστηρας και μετα κανε την ρυθμιση - δοκιμη.

Να τον μειώσω η να τον αυξησω?
αΕυχαριστω θα τα κανω και θα σουπω μεθαυριο.
Ποσο να μειωσω το χρονο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52153 από avlissi
Μειωσε με βημα 0,2 δηλαδη αν εχεις 1,4 κανε το 1,2.

Σε καθε περιπτωση κανε ενα τηλ στον αντιπροσωπο.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52154 από mikede

avlissi έγραψε: Μειωσε με βημα 0,2 δηλαδη αν εχεις 1,4 κανε το 1,2.

Σε καθε περιπτωση κανε ενα τηλ στον αντιπροσωπο.

οκ ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52957 από Panos
άκυρων, σβήνει και η δικιά μου, με κατάσταση standby αφού η θερμοκρασία των νερών ξεπεράσει αυτήν της θερμοκρασίας κυκλοφοριτή. (έχω εξωτερικό κυκλοφοριτή με εξωτερικό θερμοστάτη. Μάλλον πρέπει να δώσω ρεύμα από την πλακέτα για να ανοίγει ο κυκλοφοριτής στην ώρα του, με την χαμένη εντολή της πλακέτας, αλλά δεν ξέρω πως.


Panos έγραψε: η δικιά μου δεν σβήνει με τίποτα, κατέβασα την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου στο 21 και μετά από 10 λεπτά και για μια ώρα 'έπεσε στο πρόγραμμα ισχύος 1, μετά ανέβασα την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου στο 22 δούλεψε για 10 λεπτά στο πρόγραμμα ισχύος 6 και μετά ξαναέπεσε στο πρόγραμμα ισχύος 1, τώρα ανέβασα την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου στο 23 ανέβασε το πρόγραμμα ισχύος στο 6
θα το δοκιμάσω αύριο όλη μέρα.

nikou έγραψε: σβήνει... δεν δουλευει με ελάχιστη κατανάλωση...

Panos έγραψε: τι εννοείς σε κατάσταση standby? εξακολουθεί να δουλεύει αλλά δουλεύει με ελάχιστη κατανάλωση ?
σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας, δεν έχω την Auriga 23 KW Ecospar αλλά οι ρυθμύσεις που μας έστειλε ο avlissi ταιριάζουν στις ρυθμίσεις Micronova

veziris έγραψε: Εγω τελικα εκανα αυτοσχεδιο standby. Στο manual (οχι το display, εχω διαφορετικη πλακετα) υπαρχει η επιλογη DEL AUTO OFF με τιμες 02΄-120΄. Αυτη η επιλογη δινει εντολη για το διαστημα που θα τεθει σε διαδικασια ''συντηρησης'' η σομπα απο τη στιγμη που θα πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια νερου. Η εργοστασιακη ρυθμιση ηταν στα 2 λεπτα με αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλο διαστημα απο τη στιγμη που επιανε θερμοκρασια νερου μεχρι την επανεναυση και ''χανονταν'' η θερμοκρασια που ειχε μεταφερει το νερο. Τωρα το εχω ρυθμισει στα 20 λεπτα και αναλογως θα το αυξησω κι αλλο. Δηλαδη η σομπα δουλευει σε κατασταση standby 20 λεπτα και μετα κανει ολες τις διαδικασιες.
Μιλαω παντα για την Auriga 23kw με την πλακετα MICRONOVA IO23.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ