Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55902 από giogud
Απόδοση λέβητα πέλλετ 104%

Ο συγκεκριμένος εναλλάκτης βρίσκεται έξω από τον λέβητα.
[img size=300*400]www.froeling.com/images/stories/produktbilder/p4_brennwert.jpg[/img]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55904 από dimlyk
αλλα με βαση την ανωτερη θερμιδικη αξια βγαινει η ισχυς :)

αυτα επειδη ταχω δει στα λεω ... και στους ιταλους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55905 από aithio
Doom κάνε μια πασα το τεχνικό εγχειρίδιο από τον λέβητα σου ή τέλος πάντων τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55926 από DOOM_NX
Εδώ είναι το ελληνικό user manual: www.climacontrol.gr/files/manual_pellet_2012.pdf
Εδώ είναι το αγγλικό service manual (της κακιάς ώρας): krb.co.kr/english/products/(KRP)%20Wood%...ice%20manual)_En.pdf
Και εδώ ένα brochure που φαίνεται να λέει κι άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά: krb.co.kr/english/products/Pellet_boiler.pdf
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56056 από mtsag

DOOM_NX έγραψε: Μη στεναχωριέσαι, γιατί δεν ξέρουμε πόσο πρέπει να είναι η απόδοση σε κρύο λέβητα. Μέχρι να μας το εξηγήσει κάποιος μηχανικός, θα μείνουμε με την απορία. Πάντως μπορούμε να το θεωρήσουμε σαν σημείο αναφοράς και να βελτιώσουμε τις ρυθμίσεις και να δούμε το αντίκτυπο, εφόσον τα αποτελέσματα έχουν μια συνοχή και δε βγάζουμε απόδοση 50% σήμερα, 70% αύριο και 40% την άλλη με τις ίδιες ρυθμίσεις.

Τουλάχιστον εμένα αυτό με βοήθησε να καταλάβω τους χρόνους κοχλία. Το κακό είναι ότι εγώ και να μεγαλώσω την παροχή καυσίμου, δεν μπορώ να αυξήσω τον αέρα! Οπότε χειρότερη απόδοση θα έχω και ατελή καύση, όχι καλύτερη! Είναι τραγική η κατάστασή μου. Εσύ αν μπορείς να δώσεις τον αέρα είσαι μια χαρά. Με μια μέτρηση καυσαερίων θα βρεις τη χρυσή τομή. Εγώ μάλλον θα αναγκάζομαι να τον καίω στα 15 kW :(


Εγώ που μπορώ να ρυθμίσω τον αέρα έχω το άλλο πρόβλημα: δεν έχω ιδέα που να τον βάλω! Όταν τον είχα ρωτήσει, ο Σαμουκατσίδης μου είχε πει 'ε, από 28% - 34%, πειραματίσου, πειραματίσου...' Οπότε πραγματικά ψάχνω (σχεδόν) στα τυφλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56261 από DOOM_NX

mtsag έγραψε: Εγώ που μπορώ να ρυθμίσω τον αέρα έχω το άλλο πρόβλημα: δεν έχω ιδέα που να τον βάλω! Όταν τον είχα ρωτήσει, ο Σαμουκατσίδης μου είχε πει 'ε, από 28% - 34%, πειραματίσου, πειραματίσου...' Οπότε πραγματικά ψάχνω (σχεδόν) στα τυφλά.

Σταμάτα να ψάχνεις στα τυφλά. Διάλεξε το καύσιμο που θα καις (καλύτερα πιστοποιημένο για σταθερή ποιότητα). Προσέλαβε έναν συντηρητή καυστήρων να σου μετρήσει τα καυσαέρια και να ρυθμίσετε παρέα την αναλογία αέρα/καυσίμου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ