Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55823 από Sp4wN
Τι έγραψε ρε παιδιά το άτομο ? :woohoo:
Ωραίος ρε Παναγιώτη , μπράβο που έχεις μάθει τόσα πράγματα ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55828 από LEONAS
Mπραβο ρε παιδια που την ψαχνεται λιγο παραπανω απο τους
αλλους και εγω τα εχω κανει καπως ετσι αλλα βαριομουνα να
τα γραψω, ασε που θα μου ελεγε και κανενας οτι γραφω παπαριες.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55831 από dimlyk
μια απορια ...γιατι παιρνεις την μικροτερη κι οχι την μεση ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55834 από dimlyk

LEONAS έγραψε: Mπραβο ρε παιδια που την ψαχνεται λιγο παραπανω απο τους
αλλους και εγω τα εχω κανει καπως ετσι αλλα βαριομουνα να
τα γραψω, ασε που θα μου ελεγε και κανενας οτι γραφω παπαριες.


λεονα τωρα που σε πετυχαμε ...μπορεις να πεις αν κανουμε καπου λαθος ?
βασικα αν ξεχναμε κατι στους υπολογισμους ?

γιατι τα νουμερα δεν μας βγαινουν :sick:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55837 από mtsag

DOOM_NX έγραψε:

mtsag έγραψε: Μπορείς να μου εξηγήσεις αυτό πως το βγάζεις; Η επαγγελματική μου δραστηριότητα δεν έχει καμία σχέση με τα μηχανολογικά ή τα τεχνικά εν γένει (ψυχολόγος είμαι), αλλά ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι! Αυτό που ξέρω είναι ότι από 52-62 βαθμούς (και όχι 61 που μαλακωδώς γράφω) έκανε 5:30 και έκαψε 750 γρ. πελλετ. Εκείνο το 15709 kcal/h που γράφεις θέλω να μάθω πως προκύπτει.

Να σου εξηγήσω...

Έχουμε μια μεταβολή θερμοκρασίας 10 βαθμών Κελσίου (με τα καινούρια δεδομένα 52->62 και όχι 61) για όγκο νερού 160 λίτρων. Αυτό σημαίνει ότι απαιτείται ενέργεια 160 * 10 = 1.600 kcal για να γίνει αυτή η μεταβολή θερμοκρασίας.

Παρατηρούμε το χρόνο που έκανε ο λέβητας να δώσει αυτές τις 1600 θερμίδες: 5:30 ή αλλιώς 330 s.

Έτσι μπορούμε να υπολογίσουμε την ισχύ εξόδου:
1600 kcal / 330 s = 4,848 kcal/s
Το νούμερο αυτό ισοδυναμεί με 17.455 kcal/h (πολλαπλασιάζοντας αριθμητή και παρονομαστή με το 3.600 s (= 1 h)).

Κατάλαβες πώς έβγαλα την ισχύ εξόδου του λέβητα λοιπόν;

Διαιρώντας την ισχύ εισόδου δια την ισχύ εξοδου παίρνουμε την απόδοση του λέβητα.

Για να υπολογίσουμε την ισχύ εισόδου πρέπει να ξέρουμε πόσα γραμμάρια πέλλετ ρίχνει την ώρα ο κοχλίας (ή απλά μετρώντας ένα μικρότερο κλάσμα χρόνου και κάνοντας τους υπολογισμούς να το βρούμε). Αφού βρούμε πόσα κιλά πέλλετ ρίχνει ανά ώρα, πολλαπλασιάζουμε με την κατώτερη θερμιδική αξία του καυσίμου (as received = όχι επί ξηρού) εκφρασμένη σε θερμίδες.

Για παράδειγμα, το Schweighofer στην ανάλυση εργαστηρίου έδειξε 17,2 MJ/kg κατώτερη θερμιδική αξία (as received). Αυτό αντιστοιχεί σε 4.111 kcal.

Πες ότι έκαψες 1,5 κιλό Schweighofer για να ζεστάνεις το νερό που είπαμε στην αρχή.

1,5 * 4.111 = 6.167 kcal ενέργεια στην είσοδο για τα 330 s που διήρκησε το τεστ.
Αυτό σημαίνει 6.167 / 330 = 18,687 kcal/s ή 67.276 kcal/h ισχύς εισόδου.

Οπότε, η απόδοση του λέβητα ήταν: 17.455 / 67.276 = 0,26 ή 26%.

Ελπίζω να τα έγραψα κατανοητά... :blush:


Crystal clear! Ευχαριστώ! Οπότε για μένα που έκαψα 750 γρ πελλετ για να ζεστάνω 160lt σε 10' η απόδοση ήταν περίπου 52%. Περίφημα... :(

Αύριο θα ξανακάνω δοκιμή με χρόνους κοχλία 2 sec τροφοδοσία - 9 sec διακοπή που θεωρητικά αντιστοιχούν σε 16 κιλά κατανάλωσης την ώρα, άρα σε περίπου 80kW. Διότι αφού ο λέβητας είναι και καλά 50-110 kW, μήπως η χαμηλή απόδοση έχει να κάνει με το γεγονός ότι τον δούλευα πολύ κάτω από τη μέγιστη ισχύ του...; Stay tuned λοιπόν για τη συνέχεια!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55838 από DOOM_NX
Το θέμα σε όλο αυτό είναι να μην δείχνει ό,τι να 'ναι το θερμόμετρο αλλά και να είναι τοποθετημένο κάπου στη μέση του λέβητα για να δείχνει τη μέση θερμοκρασία. Ένας εσωτερικός κυκλοφορητής που κυκλοφορεί τα νερά στο καζάνι για ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας, λύνει το πρόβλημα της θέσης, αλλά δε λύνει το θέμα της ακρίβειας και της απόκρισης.

Πάντως πιστεύω ότι μια ενδεικτική τιμή θα πάρουμε. Αλλά για μένα και τον mtsag μιλάμε για πολύ μικρή ισχύς στην είσοδο με τους χρόνους κοχλία που μας έχουν προτείνει. Βασικά πάω να μεταφέρω τον πίνακα στο Kiturami KRP-20A μπας και βοηθηθεί κανένας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ