Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55497 από DOOM_NX
Έλα μου ντε!

Και βασικά βλέπω τώρα στα χαρακτηριστικά το ανεμιστηράκι γράφει VG30DA. Εμένα λέει 20DA! Πλάκα θα χει να έχουν βάλει και μικρότερο ανεμιστήρα από τις αρχικές προδιαγραφές να γελάω! :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55720 από mtsag
Λοιπόν, έτοιμες οι μετρήσεις μου. Ο λέβητας ειναι ο Pelletech 50-110, ο οποίος έχει 160 λίτρα νερό. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον βάλω σε μέγιστη ισχύ, γιατί απλά το manual δεν αναφέρει ποιοι χρόνοι κοχλία και αέρα αντιστοιχούν σε ποιά ισχύ. Όταν είχα ρωτήσει στην εταιρεία μου είπαν πειραματίσου... Οπότε του έβαλα ρυθμίσεις με τις οποίες ξέρω ότι καταναλώνει 4 κιλά σε 30', άρα 40kW θεωητική ισχύ. Ο λέβηταν ξεκίνησε από τους 40 βαθμούς ως εξής:

ΔΤ Split Total Κατανάλωση
°C mm:ss mm:ss
40->42 5:00 5:00 (μπλόκαρε ο κοχλίας και πέρασε λίγος χρονος μέχρι να ξεμπλοκάρει)

οπότε φτου και από την αρχή...!

42->51 7:30 7:30 1022 gr
52->61 5:30 13:30 750 gr
62->71 5:10 18:40 715 gr

και εκει τέλος, γιατί μπήκε σε modulation.

Όπωε είπαμε και παραπάνω, για να ζεστάνει 160 λίτρα x 30 βαθμούς θέλει 4800 θερμίδες. Τα περίπου 19 λεπτά κατανάλωσε 2,5 κιλά πελλετ. Τους υπόλοιπους υπολογισμούς δεν είμαι πλέον και πολύ σίγουρος οτι ξέρω να τους κάνω, χαχα! Μπορεί κανείς άλλος να βγάλει άκρη με αυτούς τους αριθμούς;

EDIT: Προσπάθησα να αντιγράψω το ωραίο πινακάκι του DOOM_NX αλλά βγήκε χάλια :(
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55737 από DOOM_NX

mtsag έγραψε: Οπότε του έβαλα ρυθμίσεις με τις οποίες ξέρω ότι καταναλώνει 4 κιλά σε 30', άρα 40kW θεωητική ισχύ.

Αν όντως καίει 4 κιλά σε 30 λεπτά, άρα 8 κιλά την ώρα, τότε 37,77 kW είναι η ισχύς καυσίμου (είσοδος) και με βαθμό απόδοσης 90% η θεωρητική ισχύς στο νερό (έξοδος) είναι 33,99 kW. (4,72 kWh ανά κιλό πέλλετ)

mtsag έγραψε: 42->51 7:30 7:30 1022 gr
52->61 5:30 13:30 750 gr
62->71 5:10 18:40 715 gr

Γιατί τους χρόνους από 51 σε 52 και 61 σε 62 τους έβγαλες έξω από τη μέτρηση; :P
Εγώ πάντως για τη μεταβολή θερμοκρασίας 52->61 παρατηρώ 15709 kcal/h ή 18,26 kW. 48% απόδοση για τα 37,77 kW που ανέφερα :(

Να χάνει τόσο πολύ επειδή είναι κρύος ο λέβητας; Πάντως σε καμία περίπτωση δε δουλεύουν στο max ούτε ο δικός μου ούτε ο δικός σου!

ΥΓ: Σχετικά με το πινακάκι, χρησιμοποίησα τα tags
[table][/table]
Κάνε παράθεση, αντέγραψέ τον και σβήσε τις περιττές γραμμές/στήλες! ;)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55744 από dimlyk
το μονο σιγουρο συμπερασμα και απ τους δυο σας ειναι τα 19 λεπτα :)

και το 50 % αποδοση που ειναι τραγικο αν δεν υπαρχει λαθος ... γι αυτο αν καποιος εχει καποια αποψη καλα θα ηταν να βοηθησει

αλλα το πιο τραγικο ειναι αυτο

Ο λέβητας ειναι ο Pelletech 50-110, ο οποίος έχει 160 λίτρα νερό. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον βάλω σε μέγιστη ισχύ, γιατί απλά το manual δεν αναφέρει ποιοι χρόνοι κοχλία και αέρα αντιστοιχούν σε ποιά ισχύ. Όταν είχα ρωτήσει στην εταιρεία μου είπαν πειραματίσου...

δηλ αυτοι δεν τα πιανουν τα 110 kw ...η τα πιανουν μονο στα διαφημιστικα ????


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55752 από mtsag

DOOM_NX έγραψε: Γιατί τους χρόνους από 51 σε 52 και 61 σε 62 τους έβγαλες έξω από τη μέτρηση; :P
Εγώ πάντως για τη μεταβολή θερμοκρασίας 52->61 παρατηρώ 15709 kcal/h ή 18,26 kW. 48% απόδοση για τα 37,77 kW που ανέφερα :(


Μπορείς να μου εξηγήσεις αυτό πως το βγάζεις; Η επαγγελματική μου δραστηριότητα δεν έχει καμία σχέση με τα μηχανολογικά ή τα τεχνικά εν γένει (ψυχολόγος είμαι), αλλά ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι! Αυτό που ξέρω είναι ότι από 52-62 βαθμούς (και όχι 61 που μαλακωδώς γράφω) έκανε 5:30 και έκαψε 750 γρ. πελλετ. Εκείνο το 15709 kcal/h που γράφεις θέλω να μάθω πως προκύπτει.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55764 από mtsag

dimlyk έγραψε: αλλα το πιο τραγικο ειναι αυτο

Ο λέβητας ειναι ο Pelletech 50-110, ο οποίος έχει 160 λίτρα νερό. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον βάλω σε μέγιστη ισχύ, γιατί απλά το manual δεν αναφέρει ποιοι χρόνοι κοχλία και αέρα αντιστοιχούν σε ποιά ισχύ. Όταν είχα ρωτήσει στην εταιρεία μου είπαν πειραματίσου...

δηλ αυτοι δεν τα πιανουν τα 110 kw ...η τα πιανουν μονο στα διαφημιστικα ????


Εγώ να δεις σοκ που έπαθα. Και το αστείο είναι ότι στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις, καταναλώνει κάτι λιγότερο από 8 κιλά την ώρα, δηλαδή λιγότερο από 40kW, οπότε ποια 50-110 kW;;; Πλεόν, αφού καθόμουν σαν τον μ@λ@κα και ζύγιζα πελλετ, ξέρω ότι κάθε δευτερολεπτο στροφής του κοχλία τραβάει 25 γραμμάρια πελλετ, οπότε μπορώ πλέον μόνος μου να υπολογίσω τα διαστήματα τροφοδοσίας και παύσης που χρειάζονται για κάποια kW. Αλλά είναι ξεφτίλα ένα manual να μη σου δίνει ενδεικτικές ρυθμίσεις.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ