Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55373 από dimlyk
καλα βρε παιδια μην βαρατε... το καταλαβα :cheer:

αρκει οι μετρησεις σας να ειναι στην μεγιστη ισχυ ...
και συνεχιστε...εχει ενδιαφερον ...μια και τα ταμπελακια στα μηχανηματα παραγονται κατα παραγγελλια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55387 από DOOM_NX

mtsag έγραψε: Λοιπόν, ζέστανες κατά 40 βαθμούς 65 λίτρα νερού σε 19', για το οποίο χρειάστηκαν περίπου 7800 kcal. Εσύ πόσες θερμίδες κατανάλωσες σε αυτά τα 19'; ¨Οπως βλέπω τους αρθσμούς σου δεν πρέπει να κατανάλωσες και πολύ παραπάνω, άρα καλά είσαι.

Όπα ρε mtsag...
65 λίτρα νερού * 40 βαθμούς = 2600 kcal.
Εγώ κατανάλωσα 142,5 δευτερόλεπτα λειτουργίας κοχλία * 515 γραμμάρια * 4060 θερμίδες / 1000 γρ. / 60 δευτερόλεπτα = 4966 θερμίδες.
2600 / 4966 = 52% απόδοση! Τράτζικ.

Αυτό που θέλω να τονίσω στη δική μου μέτρηση είναι ότι η ενέργεια του καυσίμου με τους χρόνους κοχλία του manual δεν ξεπερνάει τις 16000 θερμίδες ανά ώρα, πώς γίνεται να αποδίδονται 20000 στο νερό; Θα μας τρελάνουν;

Θα έπρεπε να είναι 5.796 δευτερόλεπτα συνολικός χρόνος κοχλία (λειτουργία+αναμονή) για να βγουν οι 20000 θερμίδες με 0.92 απόδοση!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55398 από dimlyk
μηπως να ανεβαζες λιγο την θερμιδικη αποδοση του καυσιμου?
καποιοι υπολογιζουν τα 5,25 kw/kg


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55407 από mtsag

DOOM_NX έγραψε:

mtsag έγραψε: Λοιπόν, ζέστανες κατά 40 βαθμούς 65 λίτρα νερού σε 19', για το οποίο χρειάστηκαν περίπου 7800 kcal. Εσύ πόσες θερμίδες κατανάλωσες σε αυτά τα 19'; ¨Οπως βλέπω τους αρθσμούς σου δεν πρέπει να κατανάλωσες και πολύ παραπάνω, άρα καλά είσαι.

Όπα ρε mtsag...
65 λίτρα νερού * 40 βαθμούς = 2600 kcal.


Ναι συμφωνώ, αλλά τα 2600 kcal αυτά είναι τα απαιτούμα για να ζεστάνουν 65 λίτρα νερού * 40 βαθμούς ανά ώρα. Εσύ όμως το ζέστανες στο 1/3 της ώρας (σε 19' για την ακρίβεια). Άρα υποθέτω ότι προφανώς ο λέβητας απέδιδε μεγαλύτερη ισχύ, την οποίο εγώ (μπακαλίστικα και με βάση το χρόνο) την υπολόγισα στο τριπλάσιο. Σίγουρα κάποιο από τα παιδιά που έχουν περισσότερη εμπειρία θα μπορέσουν να μας πουν για το πως η παράμετρος του χρόνου υπολογίζεται.

DOOM_NX έγραψε:
Αυτό που θέλω να τονίσω στη δική μου μέτρηση είναι ότι η ενέργεια του καυσίμου με τους χρόνους κοχλία του manual δεν ξεπερνάει τις 16000 θερμίδες ανά ώρα, πώς γίνεται να αποδίδονται 20000 στο νερό; Θα μας τρελάνουν;


Τα ίδια κι εγώ με το δικό μου λέβητα, τα γράφω και πιο πάνω...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mtsag. Αιτία: Grammar

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55420 από DOOM_NX

dimlyk έγραψε: μηπως να ανεβαζες λιγο την θερμιδικη αποδοση του καυσιμου?
καποιοι υπολογιζουν τα 5,25 kw/kg

Ποιο πέλλετ έχει 18,9 MJ/kg κατώτερη θερμογόνο as received;

Το Schweighofer στην ανάλυση εργαστηρίου έδειξε 17,2 MJ/kg. Αμφιβάλω αν βγάζει περισσότερο το biotherm, οπότε επέλεξα το 17 σαν ενδεικτική τιμή.

mtsag έγραψε: Ναι συμφωνώ, αλλά τα 2600 kcal αυτά είναι τα απαιτούμα για να ζεστάνουν 65 λίτρα νερού * 40 βαθμούς ανά ώρα. Εσύ όμως το ζέστανες στο 1/3 της ώρας (σε 19' για την ακρίβεια). Άρα υποθέτω ότι προφανώς ο λέβητας απέδιδε μεγαλύτερη ισχύ, την οποίο εγώ (μπακαλίστικα και με βάση το χρόνο) την υπολόγισα στο τριπλάσιο. Σίγουρα κάποιο από τα παιδιά που έχουν περισσότερη εμπειρία θα μπορέσουν να μας πουν για το πως η παράμετρος του χρόνου υπολογίζεται.

Το 'χεις λάθος. Η (μικρή) θερμίδα ορίζεται ως η ενέργεια που απαιτείται για να ζεστάνουμε 1 γραμμάριο νερό κατά 1 βαθμό κελσίου. Δεν έχει να κάνει με χρόνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55442 από Stavros1979
εγω γιατι θυμαμαι να μου ειπαν οτι ο κιτουραμι εχει 120 λιτρα???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ