Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55331 από χρηστος8
Τι θεμα ειναι αυτο ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω...

Ο καλυτερος ξυλολεβητας πυρολυσης που εχω τοποθετησει, varmebaronen 30kw ανεβασε 70 βαθμους στα 100 κιλα νερων που εχει, συν 1000 αρι δοχειο αδρανειας μεσα σε δυο ωρες και κατι λεπτα.

Υποψην τρια θερμομετρα στο δοχειο να δειχνουν αυτην την θερμοκρασια...πανω, κεντρο και κατω.

Οχι μονο πανω...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55343 από DOOM_NX
Τράτζικ ριζάλτς!

Έβγαλα μια απόδοση 50%! Χαχαχαχα!

Όπως είπα χθες, μέτρησα χρησιμοποιώντας τη λειτουργία ΖΝΧ, όπου ο λέβητας ανακυκλοφορεί τα 65 λίτρα του καζανιού ώστε να υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας σε όλο το μήκος της σερπαντίνας. Το θετικό είναι ότι, μ'αυτόν τον τρόπο, το θερμόμετρο δείχνει μια πιο ακριβή τιμή για όλο τον όγκο του νερού, όπου και να βρίσκεται μέσα στο καζάνι. Πρώτα απ'όλα, όμως, μέτρησα την παροχή καυσίμου. Μιλάμε για γύρω στα 515 γραμμάρια ανά 60 δευτερόλεπτα λειτουργίας του κοχλία ή 2100 θερμίδες. Ο κοχλίας στη μέγιστη απόδοση δούλευε για 1 δευτερόλεπτο και 7 περίμενε. Αρχική θερμοκρασία νερού 33°C και θερμοκρασία λεβητοστασίου 11°C.

Έχουμε και λέμε:
ΔΤSplitTotalOutputEfficiency
°Cmm:ssmm:sskcal/h%
33->435:275:27715645
43->533:459:131040066
53->634:4714:00815352
63->734:5718:57787950

Στους 75 βαθμούς έκοψε γιατί πλησίαζε τους 80...

Για να δούμε πώς θα βελτιωθεί με τη ρύθμιση καθώς και το Golden Nuggets...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55357 από dimlyk
στειλτο τωρα και στην kirurami να δουμε τι θα πουν για το 90% :)

καταλλαβες τωρα τι ειναι αυτο χρηστο?
οποτε αν θες βαζεις ενα χερακι να δουμε ποσο σωστα μας τα λενε οι εταιρειες :)

παναγιωτη η καπου κανεις λαθος η καπου γραφεις λαθος η καπου δεν καταλαβα εγω...μισο κιλο πελλετ ανα λεπτο σαν πολυ δεν ειναι ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55365 από DOOM_NX
Μισό κιλό ανά λεπτό λειτουργίας κοχλία. Πάτησα το κουμπί για χειροκίνητη συνεχή λειτουργία του κοχλία (που χρησιμεύει κατά το πρώτο γέμισμα ώστε να φτάσουν τα πέλλετ μέχρι το τέρμα του κοχλία) και άφησα να πέσουν πέλλετ σ'ένα σακουλάκι για 2 λεπτά (έχει χρονόμετρο ο λέβητας) και έπειτα τα ζύγισα και τα έβγαλα 1030 γραμμάρια. Τα biotherm, έτσι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55368 από mtsag

DOOM_NX έγραψε: Τράτζικ ριζάλτς!

Έβγαλα μια απόδοση 50%! Χαχαχαχα!

Όπως είπα χθες, μέτρησα χρησιμοποιώντας τη λειτουργία ΖΝΧ, όπου ο λέβητας ανακυκλοφορεί τα 65 λίτρα του καζανιού ώστε να υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας σε όλο το μήκος της σερπαντίνας. Το θετικό είναι ότι, μ'αυτόν τον τρόπο, το θερμόμετρο δείχνει μια πιο ακριβή τιμή για όλο τον όγκο του νερού, όπου και να βρίσκεται μέσα στο καζάνι. Πρώτα απ'όλα, όμως, μέτρησα την παροχή καυσίμου. Μιλάμε για γύρω στα 515 γραμμάρια ανά 60 δευτερόλεπτα λειτουργίας του κοχλία ή 2100 θερμίδες. Ο κοχλίας στη μέγιστη απόδοση δούλευε για 1 δευτερόλεπτο και 7 περίμενε. Αρχική θερμοκρασία νερού 33°C και θερμοκρασία λεβητοστασίου 11°C.

Έχουμε και λέμε:

ΔΤSplitTotalOutputEfficiency
°Cmm:ssmm:sskcal/h%
33->435:275:27715645
43->533:459:131040066
53->634:4714:00815352
63->734:5718:57787950

Στους 75 βαθμούς έκοψε γιατί πλησίαζε τους 80...

Για να δούμε πώς θα βελτιωθεί με τη ρύθμιση καθώς και το Golden Nuggets...


Λοιπόν, ζέστανες κατά 40 βαθμούς 65 λίτρα νερού σε 19', για το οποίο χρειάστηκαν περίπου 7800 kcal. Εσύ πόσες θερμίδες κατανάλωσες σε αυτά τα 19'; ¨Οπως βλέπω τους αρθσμούς σου δεν πρέπει να κατανάλωσες και πολύ παραπάνω, άρα καλά είσαι.

Από το πρωί έχω σβήσει και το δικό μου και σήμερα το απόγευμα θα κάνω τις ανάλογες μετρήσεις. Μέτρησα κι εγώ χθές την παροχή του καυσίμου στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (4 sec τροφοδοσία και 40 sec διακοπή) και διαπίστωσα ότι σε 30' κατανάλωσε ακριβώς 4 κιλά πέλλετ. Με άλλα λόγια σε μια ώρα θα κατανάλωνε 8 κιλα ΑΡΑ σε ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθήκες θα απέδιδε 8 κιλά x 5kW (θερμιδογόνος καυσίμου) x 0.92 (ονομαστική απόδοση λέβητα) = 37 kW. Οπότε το κατ αρχήν σχόλιο είναι τι βλακείες 50-110 kW είναι ο λέβητας Pelletech 50-110;;; Αnyway, είδωμεν το απόγευμα...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55371 από mtsag

dimlyk έγραψε:
παναγιωτη η καπου κανεις λαθος η καπου γραφεις λαθος η καπου δεν καταλαβα εγω...μισο κιλο πελλετ ανα λεπτο σαν πολυ δεν ειναι ?


Στο δικό μου Pelletech 50-100 η τροφοδοσία είναι 25 γραμμάρια το δευτερόλεπτο άρα 1,5 κιλό το λεπτό!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ