Ερωτήσεις προς υδραυλικούς

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5911 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς

sabe έγραψε: Καλημέρα aithio, Χρήστο,

Σε όσα μου γράψατε θα προσθέσω τα παρακάτω:
Τα σώματα στα σπίτια δεν ειναι μονοσωλήνια, έχουν ξεχωριστούς συλλέκτες σε κάθε διαμέρισμα.
Αφού διάβασα την επισήμανση του φίλου aithio, οτι πλέον δεν υπολογίζονται τα σώματα σε συνθηκες 90/70/20 αλλα σε συνθήκες 75/50/20, υπολόγισα τα σώματα σε συνθηκες 75/50/20 και πήρα τις εξής τιμές:
14.147 kcal/h * 2 σπίτια = 28.294 kcal/h, τις οποίες και στρογγυλοποίησα στις 30.000 kcal/h λόγω απωλειων κ.τ.λ
Ετσι με βάση τις 30.000 θερμίδες θα θέλαμε εναν λεβητα 34,89 Kw.
Αρα αν λάβουμε υπόψη αυτά που επισήμανε ο Χρήστος για την αμεσότητα του λεβητα πέλλετ σε σχεση με αυτήν του πετρελαίου τότε ο υπάρχων λέβητας μας καλύπτει οριακα μιας καιδουλεύει σχεδόν χωρίς διαλείμματα.
Μήπως ο 40άρης θα ηταν ο ιδανικότερος για μένα;
Για τον φίλο aithio, όσο αναφορά την προτροπή του για να βρω εναν εμπειρο θερμομηχανολόγο...
Επειδή έχω καεί στο χειλό φυσάω και το γιαούρτι όπως λένε..
Στην περίπτωση μου, επειδή στο όλο σύστημα έγιναν όργια στις συνδέσεις ( Ο Χρήστος ξέρει... του είχα στείλει και φωτο και έφριξε με όσα είδε) δεν εμπιστεύομαι ευκολα. Εχω δει επίσης περιπτώσεις ειδικών μέσα σε εισαγωγικά ενώ πέρυσι ήταν αδαείς πάνω στους λέβητες στερεων καυσίμων, τώρα να το παίζουν διάνειες και να πουλάνε συστήματα τόσο ευτελή από θέμα κατασκευής που οι άνθρωποι έχουν τρελλαθεί στις αβαρίες.
Αν σας έχω βοηθήσει με τα νέα δεδομένα που σας έγραψα, θα ήθελα την άποψή σας, για να καταλάβω κι εγώ αν φταίει ο λέβητας, ή αν δεν έχει γινει κάτι σωστά στην συνδεσμολογια, δηλ. αν αντι τρίοδης εμπαινε τετράοδη, κ.τ.λ., αν και δεν το νομίζω γιατί αναπληρώνει τη θερμοκρασία των 12 βαθμών σε 20 λεπτά, οπότε νομίζω προσωπικά ότιείναι πολύ καλά.

Ευχαριστώ.






Σαββα καλημερα. θερμομηχανολογος δεν ειμαι και σαφως μπορεις να ακολουθησεις την προτροπη του aithio.Μπορει να σε βοηθησει.
Σαφως ομως εχω την εμπειρια-γνωση να κρινω τα συστηματα που εβαλες αν αποδιδουν το μεγιστο.
Και στην περιπτωση σου το αποτελεσμα ειναι πανω απο το ικανοποιητικο.
Εγω ρωταω...αφου η μελετη των απωλειων αρα και η επιλογη σωματων με το πετρελαιο δουλευει και αποδιδει...η ιδια μελετη με μοναδικη αλλαγη την επιλογη τυπου καυσιμου και λεβητα πλεον δεν ειναι σωστη;
Η ζητηση θερμανσης που εχεις δεν μπορει να ικανοποιηθει περισσοτερο απο τον λεβητα λογω ισχυος.
Αποδειξη αλλωστε οτι αν ζεστανεις το σπιτι τμηματικα (130μ) ο λεβητας και το δοχειο υπερκαλυπτουν τις αναγκες του. Αρα η μελετη απωλειων και σωματων ειναι σωστη.
Στην ταυτοχρονη ζητηση γονατιζει κι αυτο κατι λεει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5918 από sabe
Απαντήθηκε από sabe στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Χρήστο γεια σου,
Ουσιαστικά μου λες ότι ο λέβητας ειναι μικρός για να καλύψει τα δύο σπιτια, έτσι δεν είναι;
Δηλ. αν αντι του 30αρι ειχα τον 40αρι, λογικκά δεν θα ειχα προβλημα...
Ας σου δώσω και κάποια άλλα δεδομένα λειτουργίας του συστήματος για να έχεις μια καλύτερη εικόνα.
Με τη θερμοκρασία από -2 έως +3 χθές έκαψε 80 κιλά πέλλετ για να δίνει 20 βαθμούς στα 2 σπίτια.
Πλέον έχω καταλάβει ότι στα πολλά κρύα το σύστημα (λόγω αδυναμίας) ζορίζεται πολύ στο να ανεβάσει 2 βαθμούς θερμοκρασία γι' αυτό και δεν χαμηλώνω το θερμοστάτη χώρου κάτω από τους 19 τη νύχτα.
Ο λέβητας ουσιαστικά δεν κάνει στάσεις με αποτέλεσμα να καταναλώνει περισσότερο καύσιμο.
Το πρόβλημα το εστιάζω από τις ηλεκτροβάνες και πάνω.
Δηλ. πιστεύω οτι ο λέβητας με το δοχείο αδράνειας κάνουν πολύ καλά τη δουλεία τους, μετά και τις βελτιώσεις με την τρίοδη που κάναμε.
Ενδεικτικά, αναφέρω για τους φίλους που μας παρακολουθούν, ότι όταν κάναμε τις αλλάγες (τρίοδη κτλ.) και γεμίσαμε το δοχείο και το λέβητα, πριν την έναυση της καύσης το νερό ειχε θερμοκρασία 15,2 βαθμούς και σε 2,5 ώρες (το χρονομέτρησα για να δω αντιδράσεις) ανάβασε 83 βαθμούς.
Νομίζω ότι αντέδρασε πολύ καλά.
Για να επανέλθω στο βασικό ερώτημα, ουσιαστικά έχω μικρό λέβητα, έτσι δεν ειναι;
Με τα δεδομένα που σας έχω δώσει ένας 40άρης θα έλυνε το πρόβλημα έτσι δεν ειναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5920 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς

sabe έγραψε: Χρήστο γεια σου,
Ουσιαστικά μου λες ότι ο λέβητας ειναι μικρός για να καλύψει τα δύο σπιτια, έτσι δεν είναι;
Δηλ. αν αντι του 30αρι ειχα τον 40αρι, λογικκά δεν θα ειχα προβλημα...
Ας σου δώσω και κάποια άλλα δεδομένα λειτουργίας του συστήματος για να έχεις μια καλύτερη εικόνα.
Με τη θερμοκρασία από -2 έως +3 χθές έκαψε 80 κιλά πέλλετ για να δίνει 20 βαθμούς στα 2 σπίτια.
Πλέον έχω καταλάβει ότι στα πολλά κρύα το σύστημα (λόγω αδυναμίας) ζορίζεται πολύ στο να ανεβάσει 2 βαθμούς θερμοκρασία γι' αυτό και δεν χαμηλώνω το θερμοστάτη χώρου κάτω από τους 19 τη νύχτα.
Ο λέβητας ουσιαστικά δεν κάνει στάσεις με αποτέλεσμα να καταναλώνει περισσότερο καύσιμο.
Το πρόβλημα το εστιάζω από τις ηλεκτροβάνες και πάνω.
Δηλ. πιστεύω οτι ο λέβητας με το δοχείο αδράνειας κάνουν πολύ καλά τη δουλεία τους, μετά και τις βελτιώσεις με την τρίοδη που κάναμε.
Ενδεικτικά, αναφέρω για τους φίλους που μας παρακολουθούν, ότι όταν κάναμε τις αλλάγες (τρίοδη κτλ.) και γεμίσαμε το δοχείο και το λέβητα, πριν την έναυση της καύσης το νερό ειχε θερμοκρασία 15,2 βαθμούς και σε 2,5 ώρες (το χρονομέτρησα για να δω αντιδράσεις) ανάβασε 83 βαθμούς.
Νομίζω ότι αντέδρασε πολύ καλά.
Για να επανέλθω στο βασικό ερώτημα, ουσιαστικά έχω μικρό λέβητα, έτσι δεν ειναι;
Με τα δεδομένα που σας έχω δώσει ένας 40άρης θα έλυνε το πρόβλημα έτσι δεν ειναι;





Σαββα μου για μενα ειναι σιγουρο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5936 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Φίλε Sabe...
Το σκότωσα το όνομα σου παραπάνω λέγοντας σε Fade. Sorry

Φίλε Χρήστο.
Αν θες και την δικιά μου γνώμη και εγώ εκτιμώ ότι ο λέβητας είναι μικρός...
Είναι μικρός όμως γιατί;
Γιατί από ότι φαίνεται δεν επαρκεί να καλύψει τις απώλειες του σπιτιού σε δυσμενή εξωτερικές συνθήκες.
Εκεί που διαφωνώ είναι ότι οι λέβητες θα πρέπει να επιλέγονται βάση της εγκατεστημένης ισχύς των θερμαντικών σωμάτων.
Αν πράγματι τα σώματα είχαν επιλεγεί βάση κάποιας μηχανολογικής μελέτης εφαρμογής παλαιότερα τότε εντάξει....
Πόσο συχνά όμως το συναντά κανείς αυτό;
Αυτό που βλέπουμε συχνότερα είναι υπερδιαστασιολογημένα σώματα και εγκαταστάσεις.

Για μένα είναι πλέον ξεκάθαρο ότι εμείς οι υδραυλικοί δεν έχουμε καμία υποχρέωση αλλά ούτε την θεωρητική και επιστημονική κατάρτιση να αναλαμβάνουμε ρόλους που δεν μας αναλογούν.

Θα πρέπει να αναλογιστούμε επιτέλους πώς φτάσαμε έως εδώ...
Μια μεσογειακή χώρα με ήπιους χειμώνες να καταναλώνει περισσότερο καύσιμο από μία βόρεια χώρα και οι εγκαταστάσεις μας να είναι πολλές φορές πάνω από τις απαιτούμενες.

Απο εκεί και πέρα είναι σίγουρο ότι κάποιοι μαστοροι μέσα απο την εμπειρία τους μπορούν να εκτιμήσουν μια κατάσταση και πολλές φορές να πέσουν μέσα.

Αλλά επιμένω ότι αυτό το πράγμα πρέπει να τελειώσει στην χώρα μας και θα καθένας να αναλάβει τις ευθύνεςκαι τον ρόλο που του αναλογούν ανάλογα με την ειδικότητα του.
Ο μηχανολόγος να μελετάει και να σχεδιάζει εγκαταστάσεις εφαρμογής και όχι μόνο πολεοδομίας.
Ο υδραυλικός να εκτελεί εγκαταστάσεις βάση της μελέτης και τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης.
Ο καυστηρατζής να έχει την ευθύνη της καύσης.
Και ο έμπορος να έχει τον ρόλο του εμπόρου.

Εδω όμως γίνεται ένα αλλαλούμ.
Ο καθένας που ασκεί μία απο τiς παραπάνω ειδικότητες πολλές φορές ασκεί και όλες τις άλλες μαζί.
Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά.
Και εδώ έρχεται πλέον ο ιδιώτης μέσα σε όλη αυτή την σύγχυση που υπάρχει χωρίς να γνωρίζει την ιεραρχία και τους ρόλους του καθενός να ζητάει σε μία απο τις παραπάνω ειδικότητες να ασκήσει και όλες τις άλλες.
Πολλές φορές αυτό συμβαίνει είτε απο άγνοια είτε γιατί έτσι πιστεύει ότι θα του έρθει πιο οικονομικά.
Εμ δεν γίνεται έτσι δουλειά .
Ο έρμος ο ιδιώτης απογοητεύεται και αρχίζει πλέον να προσπαθεί να μάθει όσο πιο πολλά μπορεί για να μπορέσει να λύσει το πρόβλημα του και να ξετυλίξει το κουβάρι.
Και μιλάμε για ένα κουβάρι που απαιτεί γνώσεις μηχανολογίας και τέχνης.
Γίνεται; Δεν γίνεται.
Διαβάζω τον φίλο μας τον Sabe να κάνει πράξεις και υποθέσεις παραπάνω που δεν στέκουν καμιά.
Και σκέφτομαι....
Απο που μπορεί να αρχίσει κανείς και να απαντήσει σε αυτόν τον άνθρωπο για να τον βοηθήσει όταν είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχει καμία σχέση με τον χώρο.
Σκέφτηκα να πιάσω ένα ένα τα θέματα που καταπιάνεται αλλά γρηγορα κατάλαβα ότι δεν μπορούμε μέσα απο ένα φόρουμ να αναλύσουμε την θέρμανση.
Για αυτό επαναλαμβάνω ότι αν θέλει να απαντηθεί ο sade για τον αν ένας λέβητας 40 KW επαρκεί για τις ανάγκες του κτιρίου του θα πρέπει να απευθυνθεί σε έμπειρο μηχανολόγο και όχι σε φόρουμ.

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5969 από sabe
Απαντήθηκε από sabe στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Φίλε aithio καλησπέρα,
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν γίνεται να αναλύσουμε την θέρμανση ( όπως και οποιαδήποτε άλλη επιστήμη) μέσα απο ένα φόρουμ, όπως και το ότι είμαι επί της ουσίας άσχετος με το αντικείμενο.
Επειδή λοιπόν αντιμετωπίζω τα όποια προβλήματα κι επειδή φαίνεται η απόγνωση πλέον και μέσα από τα όσα γράφω στο φόρουμ, θα ήθελα, αν εχεις τον χρόνο και την καλοσύνη, συνοπτικά, να μου πεις ποιοι ειναι οι λάθος υπολογισμοί που έχω κάνει.
Ακόμη, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι ο λέβητας δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε δυσμενείς εξωτερικές συνθήκες, έναν λέβητα τον θέλουμε όμως να μας βγάλει ασπροπρόσωπους στα δύσκολα..
Μπορεί σαν λέβητας να ειναι πολύ καλός, αλλά ειναι μικρός.... αυτό πιστεύω εγώ με τις ελάχιστες ή καθόλου γνώσεις που έχω πάνω στο αντικείμενο που λέγεται θέρμανση.
Νομίζω ότι αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με τις όποιες γνωσεις έχει, για οποιοδήποτε αντικείμενο, είτε αυτό λέγεται μηχανολογία, ειτε λέγεται θέρμανση, ειτε μαθηματικά , ειτε γεωργία κ.τ.λ. καλό θα ειναι να το κάνει.
Φυσικά και πρέπει να υπάρχουν οι γραμμές εκείνες που λες και να είναι ο καθένας υπεύθυνος για το αντικείμενο του... Θέλει πολλά χρόνια ο τόπος μας όμως, για να φτάσει μέχρι στο επίπεδο αυτό.
Μέχρι τότε όμως το ερώτημα θα παραμένει, ένας 40άρης λέβητας θα ήταν αρκετός; `
Ποια λάθη έγιναν στους υπολογισμούς και ποιες ειναι οι σωστές παράμετροι για να υπολογίσω τον λέβητα που ταιριάζει στο σπίτι μου;
Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά όλους εκείνους, που με τις γνώσεις τους, βοηθούν όλους εμάς τους άσχετους ιδιώτες, που θέλαμε έναν εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης, αλλά δυστυχώς γίναμε έρμαιο των πάσης φύσεως εμπόρων και μέσα σε αυτούς συγκαταλλέγω εκτός από τους επίσημους και τους ανεπίσημους με τις προμήθειες κάτω από το τραπέζι(βλέπε μηχανολόγους,θερμουδραυλικούς, εμπόρους ξύλων και πέλλετ κ.τ.λ )
Ποιον να εμπιστευτείς όταν ξέρεις πως είσαι το αρνί μέσα σε μια αγέλη λύκων;
Οποιος λοιπόν μπορεί να βοηθήσει , ας βοηθήσει...
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5989 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Γεια σας,
Αφού διάβασα το θέμα "τρόπος υπολογισμού λέβητα", κάθισα και υπολόγισα τις θερμίδες των σωμάτων στο σπιτι ( μέσα απο τα link δίνονται οι διαστάσεις σωματων και οι θερμίδες που αποδίδουν) και έχω σύνολο 22.000 kcal/h που μεταφράζονται σε 25,59 Kw. Εμείς ζεσταίνουμε δύο κατοικίες με εναν 30αρη λέβητα με δοχειο αδράνειας 500 λίτρων.

Οπως σου είπα παραπάνω αυτό είναι σε συνθήκες Q60.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ακόλουθο πρόγραμμα φίλου μου μηχανολόγου που θα σε βοηθήσει με ακρίβεια να υπολογίσεις τα σώματα.Tρέχει με το Explorer και το CHROME
www.gvarv.gr/edu/calcsPanels.htm
Η μπορείς να βρείς τους συντελεστές διόρθωσης απο site της PURMO RETTING που ουσιαστικά είναι ίδια εταιρία με την DIANORM


Πέρυσι με τις ατομικές μονάδες πετρελαιου κάψαμε από 2000 lt / σπιτι
Αν υπολογισουμε με τον τρόπο που δίνουν λιτρα πετρελαιο * θερμίδες πετρελαιου = ( χ ποσό)/μήνες που καιω/ ημέρες/ωρες ημερησιως= ....Θερμίδες

2000*8500=17.000.000/5,5/30/8= 12878 θερμίδες ή 13,96 Kw , άρα για 2 σπιτια θέλω 28 Kw...

Αυτό που υπολογίζεις εσύ είναι η μέση απαίτηση ''κατανάλωση'' του έτους ενώ οι λέβητες υπολογίζονται βάση των δυσμενέστερων καιρικών συνθηκών που παρουσιάζονται στην περιοχή σου.

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ