Ερωτήσεις προς υδραυλικούς

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5848 από sabe
Απαντήθηκε από sabe στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Γεια σας,
Αφού διάβασα το θέμα "τρόπος υπολογισμού λέβητα", κάθισα και υπολόγισα τις θερμίδες των σωμάτων στο σπιτι ( μέσα απο τα link δίνονται οι διαστάσεις σωματων και οι θερμίδες που αποδίδουν) και έχω σύνολο 22.000 kcal/h που μεταφράζονται σε 25,59 Kw. Εμείς ζεσταίνουμε δύο κατοικίες με εναν 30αρη λέβητα με δοχειο αδράνειας 500 λίτρων.
Το δοχείο μας προσθέτει ενέργεια 20 Kw και πάμε έτσι στα 50 Kw ; ή το σύστημα δεν μας καλύπτει και θέλουμε μεγαλύτερο λέβητα;
Πέρυσι με τις ατομικές μονάδες πετρελαιου κάψαμε από 2000 lt / σπιτι
Αν υπολογισουμε με τον τρόπο που δίνουν λιτρα πετρελαιο * θερμίδες πετρελαιου = ( χ ποσό)/μήνες που καιω/ ημέρες/ωρες ημερησιως= ....Θερμίδες

2000*8500=17.000.000/5,5/30/8= 12878 θερμίδες ή 13,96 Kw , άρα για 2 σπιτια θέλω 28 Kw...

Ποιος τρόπος ειναι ο σωστός;

Ο λέβητας αρκεί ή ειναι μικρός;

Τα φώτα σας παιδιά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5860 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς

sabe έγραψε: Γεια σας,
Αφού διάβασα το θέμα "τρόπος υπολογισμού λέβητα", κάθισα και υπολόγισα τις θερμίδες των σωμάτων στο σπιτι ( μέσα απο τα link δίνονται οι διαστάσεις σωματων και οι θερμίδες που αποδίδουν) και έχω σύνολο 22.000 kcal/h που μεταφράζονται σε 25,59 Kw. Εμείς ζεσταίνουμε δύο κατοικίες με εναν 30αρη λέβητα με δοχειο αδράνειας 500 λίτρων.
Το δοχείο μας προσθέτει ενέργεια 20 Kw και πάμε έτσι στα 50 Kw ; ή το σύστημα δεν μας καλύπτει και θέλουμε μεγαλύτερο λέβητα;
Πέρυσι με τις ατομικές μονάδες πετρελαιου κάψαμε από 2000 lt / σπιτι
Αν υπολογισουμε με τον τρόπο που δίνουν λιτρα πετρελαιο * θερμίδες πετρελαιου = ( χ ποσό)/μήνες που καιω/ ημέρες/ωρες ημερησιως= ....Θερμίδες

2000*8500=17.000.000/5,5/30/8= 12878 θερμίδες ή 13,96 Kw , άρα για 2 σπιτια θέλω 28 Kw...

Ποιος τρόπος ειναι ο σωστός;

Ο λέβητας αρκεί ή ειναι μικρός;

Τα φώτα σας παιδιά...






Σαββα επειδη εγραψες οτι ζεσταινοσουν με το πετρελαιο και με καταναλωση 2 τονους στο καθε σπιτι (130 μ) εχω καποιες ερωτησεις.
1ον εισαι σιγουρος οτι τα σωματα σου ειναι 11000 θερμιδες για το καθε σπιτι (130μ); η 22000 το καθε σπιτι αρα στο συνολο 44000 θερμιδες; βαλε διαστασεις να τα μετρησω κι εγω.
2ον σε τι θερμοκρασια εφτανες το σπιτι με το πετρελαιο;
3ον στις μετρησεις σου ξεχασες να βαλεις τα 2 μποιλερ 100 λιτρων το καθενα που μας προσθετουν αλλα 8 KW περιπου στο συνολο.
4ον ο λεβητας πετρελαιου τι θερμιδες ηταν; λογικα MAX 20000 θερμιδες.
5ον οπως πολυ σωστα παρατηρησε ο κυριος Σαμαρας οι θερμιδικες αποδοσεις των σωματων ειναι για θερμοκρασια 90 βαθμων που δεν εχεις.
6ον με χαμηλοτερες θερμοκρασιες ακομη και σωστη να ειναι η μετρηση των θερμιδων υπολογισε 25% χαμηλοτερες αποδοσεις των σωματων σου.
Αυτα για αρχη.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5861 από sabe
Απαντήθηκε από sabe στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Καλησπέρα Χρήστο,
Σ' ευχαριστώ για την αμεσότητα και το ενδιαφέρον σου για άλλη μια φορά...

σώματα μήκος *πλάτος θερμιδες

3στηλο 80 * 90 2909
3στηλο 80 * 90 2909
2στηλο 100 * 90 2614
1στηλο Μπάνιου 50 * 60 519
1στηλο Μπάνιου (βεργες) 70 * 90 993
2στηλο 110 * 60 2150
2στηλο 140 * 60 2649
2στηλο 140 * 60 2649
2στηλο 90 * 60 1703
boiler 100lt παταρι 2100

`
ΣΥΝΟΛΟ 21195 ΘΕΡΜΙΔΕΣ

Αυτά ειναι τα σώματα για καθε ενα σπιτι.Τα πάνελ ειναι γερμανικά (DIANORM).
Για καθε ενα απο τα σπιτια υπήρχε λεβητας πετρελαιου kituramiturbo 17s (17.000 kcal/h), νυχτα θερμοκρασια χωρου 18,5 και την ημέρα σταθερα στους 20 -21.
Σε αυτές τις θερμίδες έβαλα άλλες 800 ( αντί του + 10% )και τις στρογγυλλοποίησα στις 22.000
Υπάρχει και η εξής παράμετρος: Δεν ειχαμε boiler όσο λειτουργούσαν οι λέβητες πετρελαιου, μιας και τα καυστηράκια ειχαν ταχυθερμαστή και ειδικό πρόγραμμα για ζεστό νερό για το καλοκαίρι. Τα boiler μπήκαν μαζί με το λέβητα πέλλετ το καλοκαίρι. Επισημάνθηκε όμως αυτό κατά την αγορά του λέβητα, οτι δηλ. θα πρέπει να προστεθούν και τα boiler στους υπολογισμούς που θα κάνουν για τις Θερμίδες ή τις Kw του λέβητα που θα προτειναν να αγοράσουμε.

Περιμένω νέα σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5872 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
[quote="sabe"
`
ΣΥΝΟΛΟ 21195 ΘΕΡΜΙΔΕΣ

Αυτά ειναι τα σώματα για καθε ενα σπιτι.Τα πάνελ ειναι γερμανικά (DIANORM).
Για καθε ενα απο τα σπιτια υπήρχε λεβητας πετρελαιου kituramiturbo 17s (17.000 kcal/h), νυχτα θερμοκρασια χωρου 18,5 και την ημέρα σταθερα στους 20 -21.
Σε αυτές τις θερμίδες έβαλα άλλες 800 ( αντί του + 10% )και τις στρογγυλλοποίησα στις 22.000
Υπάρχει και η εξής παράμετρος: Δεν ειχαμε boiler όσο λειτουργούσαν οι λέβητες πετρελαιου, μιας και τα καυστηράκια ειχαν ταχυθερμαστή και ειδικό πρόγραμμα για ζεστό νερό για το καλοκαίρι. Τα boiler μπήκαν μαζί με το λέβητα πέλλετ το καλοκαίρι. Επισημάνθηκε όμως αυτό κατά την αγορά του λέβητα, οτι δηλ. θα πρέπει να προστεθούν και τα boiler στους υπολογισμούς που θα κάνουν για τις Θερμίδες ή τις Kw του λέβητα που θα προτειναν να αγοράσουμε.

Περιμένω νέα σου[/quote]






Σαββα εχεις επομενως 44000 θερμιδες συνολο σωματων. και λεβητα 30 KW συν το 500αρι δοχειο.
δεδομενο ειναι οτι με την μιση ζητηση (130μ) των χωρων που εχεις ο λεβητας καλυπτει τις αναγκες του δοχειου αλλα και του σπιτιου.
το συστημα δεν μπορει να καλυψει παραπανω την ταυτοχρονη ζητηση θερμανσης και των 2 σπιτιων παρα τις βελτιωσεις που εκανες. για μενα ειναι καθαρα ζητημα ισχυος του λεβητα.
μην ξεχνας οτι οταν ειχες ατομικους λεβητες ζεσταινες τα νερα στους 75 ΣΤΑΘΕΡΑ με την αμεσοτητα του πετρελαιου. το πελλετ αν και εχεις καλο λεβητα δεν εχει την ιδια αμεσοτητα ποσο μαλλον αν η αποδοση του πελλετ που καις ειναι μειωμενη. το οτι εχεις δοχειο βοηθαει πολυ στην αμεσοτητα ληψης ζεστων νερων αλλα κι αυτο ειναι στα ορια του.
θεωρω οτι το συστημα σου αποδιδει υπερ του δεοντος καλα βαση του μεγεθους του.
αλλωστε και με πετρελαιο 20 με 21 βαθμους ειχες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5889 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Φίλε Fade.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω οι ερωτήσεις που κάνεις δεν πρέπει να απευθύνονται σε υδραυλικούς αλλά σε θερμομηχανολόγος.
Είναι κλασσική περίπτωση μελέτης απωλειών.

Σχετικά τώρα με την ισχύς των εγκατεστημένων σωμάτων που έχεις, δεν είναι σωστά τα νούμερα που αναφέρεις.
Οι αποδόσεις που έχεις πάρει είναι σε συνθήκες Q60 δηλαδή 90/70/20 συνθήκες που σπάνια συναντάς πλέον.
Τα θερμαντικά σώματα τα υπολογίζουμε σε πιο ρεαλιστικές συνθήκες 75/50/20.
Σε περίπτωση που έχουμε εγκατάσταση μονοσωληνίο τότε οι αποδόσεις αλλάζουν άρδην.
Σχετικά τώρα με το δοχείο αδράνειάς.
Το δοχείο αδράνεια δεν είναι κάποια μηχανή ισχύος που αυξάνει την συνολική ισχύς μιας εγκατάσταση παρά μία ''μηχανή'' αποθήκευσης ενέργειας.
Νομίζω ότι πρέπει να βρεις έναν έμπειρου καλό θερμομηχανολόγο στη περιοχή σου για να σε βοηθήσει.
Κατα την γνώμη μου να προτίμησεις κάποιον που δεν συσχετίζετε με το εμπόριο.

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5905 από sabe
Απαντήθηκε από sabe στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Καλημέρα aithio, Χρήστο,

Σε όσα μου γράψατε θα προσθέσω τα παρακάτω:
Τα σώματα στα σπίτια δεν ειναι μονοσωλήνια, έχουν ξεχωριστούς συλλέκτες σε κάθε διαμέρισμα.
Αφού διάβασα την επισήμανση του φίλου aithio, οτι πλέον δεν υπολογίζονται τα σώματα σε συνθηκες 90/70/20 αλλα σε συνθήκες 75/50/20, υπολόγισα τα σώματα σε συνθηκες 75/50/20 και πήρα τις εξής τιμές:
14.147 kcal/h * 2 σπίτια = 28.294 kcal/h, τις οποίες και στρογγυλοποίησα στις 30.000 kcal/h λόγω απωλειων κ.τ.λ
Ετσι με βάση τις 30.000 θερμίδες θα θέλαμε εναν λεβητα 34,89 Kw.
Αρα αν λάβουμε υπόψη αυτά που επισήμανε ο Χρήστος για την αμεσότητα του λεβητα πέλλετ σε σχεση με αυτήν του πετρελαίου τότε ο υπάρχων λέβητας μας καλύπτει οριακα μιας καιδουλεύει σχεδόν χωρίς διαλείμματα.
Μήπως ο 40άρης θα ηταν ο ιδανικότερος για μένα;
Για τον φίλο aithio, όσο αναφορά την προτροπή του για να βρω εναν εμπειρο θερμομηχανολόγο...
Επειδή έχω καεί στο χειλό φυσάω και το γιαούρτι όπως λένε..
Στην περίπτωση μου, επειδή στο όλο σύστημα έγιναν όργια στις συνδέσεις ( Ο Χρήστος ξέρει... του είχα στείλει και φωτο και έφριξε με όσα είδε) δεν εμπιστεύομαι ευκολα. Εχω δει επίσης περιπτώσεις ειδικών μέσα σε εισαγωγικά ενώ πέρυσι ήταν αδαείς πάνω στους λέβητες στερεων καυσίμων, τώρα να το παίζουν διάνειες και να πουλάνε συστήματα τόσο ευτελή από θέμα κατασκευής που οι άνθρωποι έχουν τρελλαθεί στις αβαρίες.
Αν σας έχω βοηθήσει με τα νέα δεδομένα που σας έγραψα, θα ήθελα την άποψή σας, για να καταλάβω κι εγώ αν φταίει ο λέβητας, ή αν δεν έχει γινει κάτι σωστά στην συνδεσμολογια, δηλ. αν αντι τρίοδης εμπαινε τετράοδη, κ.τ.λ., αν και δεν το νομίζω γιατί αναπληρώνει τη θερμοκρασία των 12 βαθμών σε 20 λεπτά, οπότε νομίζω προσωπικά ότιείναι πολύ καλά.

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ