Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126630 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Να προσθέσω πως και πέρυσι το Μάρτη, δηλαδή τις τελευταίες εβδομάδες λειτουργίας, είχα θέμα με έναυση, και μου είπαν "μήπως έχει πιτσικάρει το τρυπητό;" και όντως είχε, οπότε μου έστειλαν νέο, αλλά προφανώς δεν ήταν αυτός ο λόγος, φέτος έχω αφενός διαρκείς αποτυχημένες εναύσεις και αφετέρου το περίεργο αλάρμ με την εξαγωγή καυσαερίων, που δεν ξέρω τι και πόσο έχει να κάνει με τις εναύσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126637 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Καθαρισμό έκανα πλήρη το καλοκαίρι, τον ανάψαμε πρώτη φορά αρχές Δεκεμβρίου, στον καθαρισμό βρήκα λίγα πράγματα, καθαρίσαμε και καμινάδα αλλά ΟΧΙ τη διαδρομή ΠΡΟΣ την καμινάδα, πάντως όταν ήλθε και είδε το μηχάνημα πριν 2 εβδομάδες ένας τεχνικός εκπαιδευμένος στην ΜΙΚ, δεν είδε κανένα πρόβλημα, μαλιστα κατά διαβολική σύμπτωση το μηχάνημα μπροστά του έκανε έναυση και έτσι έφυγε!!

Την κίνηση για έλεγχο στροφών στο ΟΦΦ μου την είπε ο μηχανικός παραγωγής του εργοστασίου, δεν μου είπε τίποτε άλλο, για καθάρισμα ή κατι άλλο, μου είπε ξεκάθαρα πως ΔΕΝ μπορούμε να αποφύγουμε αυτή την αλλαγή αν θέλουμε να μη βγαίνει αυτό το αλάρμ

Πάντως κατά την έναυση ο καπνός κινείται χωρίς καμία βία όπως θα περίμενα αν είχε σωστό αέρα τι στιγμή μαλιστα που έχουμε συμφωνήσει με το εργοστάσιο να βάλουμε +10 μεταβατικό αέρα, και το φαν δεν ακούγεται καθόλου, γι' αυτό ξαναρωτώ, εσέις τι στροφές βλέπετε τότε (εγώ βλέπω 49 στροφές δηλαδή μούφα γιατί απλά έχω σετάρει έλεγχο στροφών ΟΦΦ, οπότε η ένδειξη είναι άκυρη)


Ναι βλέπω τις στροφές που έχω βάλει στην έναυση και στο σβήσιμο αντίστοιχα. Εχω θόρυβο μέχρι να σταματήσει η εκκένωση καυσαερίων ενώ όταν φτάσω στην επιθυμητή θερμοκρασία καυσαερίων στο σβήσιμο ο ανεμιστήρας έχει 40-50 στροφές για περίπου 10-15 λεπτά προφανώς για να βοηθήσει στον ελκυσμό.
Στροφές στην Ελάχιστη Ισχύ> 1460 rpm
Στροφές στην Μέγιστη Ισχύ> 1980 rpm
Το Εργοστάσιο και οι τεχνικοί τους είναι αυτοί που πρέπει να ακούμε και ειδικά όταν υπάρχει βλάβη. Το περίεργο είναι πως δουλεύει μετά αν ο ανεμιστήρας καυσαερίων δεν λειτουργεί σωστά....
Κατά και μετά την καύση τί γίνεται? Δεν έχεις κλίνκερ? Πως καίγεται το πέλλετ? Η φλόγα που φτάνει? Στάχτη?
Και το δικό μου ποτήρι έχει γίνει άστα να πάνε ...
Τελειώνοντας σου λέω ότι εαν είχα το ίδο πρόβλημα θα έκανα ότι μου προτείνουν από το Εργοστάσιο
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by george_kont.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126640 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Από το εργοστάσιο μου είπαν "μη δίνεις ΚΑΜΙΑ σημασία όταν βλέπεις 40 στροφές, η ελάχιστη ταχύτητα είναι 350", πράγμα λογικό, 40 στροφές το λεπτό σημαίνει τίποτε

Αλλά δεν είναι σαφής η απάντησή σου, κατά τη φάση που βλέπεις την πρώτη σπίθα και φλόγα, αν δεις "πληροφορίες", τι στροφές βλέπεις;;; Και με τι μεταβατικό αέρα;

Στάχτη στο τρυπήτό έχω αρκετή, το καθαρίζω κάθε βράδυ με συρματόβουρτσα και μετά με την ηλεκτρκή σκούπα, επίσης η αντίσταση είναι πρόσωπο με την τρύπα και κεντραρισμένη

Η φλόγα είναι πολύ ζωηρή και, με τον ψηλό κοχλία πολύ χαμηλά ως και 1.3", η φλόγα πάει 35-40εκ. ύψος, ελάχιστα κάτω από τα τούμπα, και εκτίνεται σε όλο το τρυπητό. Βέβαια παρότι η φλόγα φαίνεται καλή, όταν η τροφοδοσία είναι τόσο χαμηλά δεν ζεσταίνει το νερό γρήγορα, πρέπει να ανεβάσω στα 2" ή και παραπάνω για να δω απόδοση, αλλά όλα αυτά είναι άνευ ουσίας όταν έχω το παραπάνω θέμα με τις εναύσεις

Εννοείται πως θα κάνω ό,τι μου πει το εργοστάσιο, απλά με καθυστερούν πάρα πολύ, και ο τεχνικός που ήλθε δεν ήθελε να μου δώσει το κινητό του, μου είπε "θα μιλάς με το εργοστάσιο και εκείνοι θα μου λένε τι πρέπει να κάνω", ο μηχανικός του εργοστασίου έχει φυσικά και τις δικές του δουλειές, συχνά δεν σηκώνει το τηλέφωνο, κάθε κίνηση παίρνει 2-3 μέρες, άστα βράστα

Ο τεχνικός μου είπε να πάρω golden nugget και ότι δήθεν το leroy merlin το είχε 4.49, έλα όμως που το έχει 5.19... δεν ισχύουν πια οι τιμές του καλοκαιριού... προσπαθώ να βρω άλλο φθηνότερο αλλά ΣΙΓΟΥΡΟ πέλετ για το συγκεκριμένο μηχάνημα
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126642 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: έχω προέναυση 1 στα 180 για να ζεστάνει καλά η αντίσταση (τη βλέπω που κοκκινίζει)

προέναυση 2 στα 80 περίπου, πέφτει αρκετό και καλύπτει κάποια στιγμή την αντίσταση

το πέλετ είναι το Technopellet, από οξιά, πιστοποιημένο, καλό πρέπει να είναι, έχει μάλλον μικρά κομμάτια, και δεν έχει υγρασία, μου είπαν από το εργοστάσιο να κάνω το αλάνθαστο τεστ, να βάλω κλειστή σακούλα δίπλα σε ζεστό σώμα καλοριφέρ και να εξετάσω για φυσαλίδες, δεν βγαίνει ούτε μισή φυσαλίδα

κοχλία χαμηλό και ψηλό δεν έχει νόημα να σας πω αφού δεν έχει να κάνει με έναυση, τον έχω στα 1 και 2 σε κάθε περίπτωση, ναι ξέρω είναι χαμηλός το κάνω για οικονομία καυσίμου

στην πλατη του καυστήα υπάρχει γωνία 45 για να ανέβει λίγο, 50εκ πιο πέρα άλλη μια χωνία 45 για να έλθει οριζόντια, μετά τρύπημα στον τοίχο και ταυ, και μετά 3μ ακριβώς κατακόρυφα, μονωμένη 80/130

Καθαρισμό έκανα πλήρη το καλοκαίρι, τον ανάψαμε πρώτη φορά αρχές Δεκεμβρίου, στον καθαρισμό βρήκα λίγα πράγματα, καθαρίσαμε και καμινάδα αλλά ΟΧΙ τη διαδρομή ΠΡΟΣ την καμινάδα, πάντως όταν ήλθε και είδε το μηχάνημα πριν 2 εβδομάδες ένας τεχνικός εκπαιδευμένος στην ΜΙΚ, δεν είδε κανένα πρόβλημα, μαλιστα κατά διαβολική σύμπτωση το μηχάνημα μπροστά του έκανε έναυση και έτσι έφυγε!!

σημειώνω πως τα τούμπα έχουν τα ελάσματα

όταν δουλεύει έχω ομαλή καύση και θερμοκρασία καυσαερίων μεταξύ 115 και 140, ομαλά πράγματα

Την κίνηση για έλεγχο στροφών στο ΟΦΦ μου την είπε ο μηχανικός παραγωγής του εργοστασίου, δεν μου είπε τίποτε άλλο, για καθάρισμα ή κατι άλλο, μου είπε ξεκάθαρα πως ΔΕΝ μπορούμε να αποφύγουμε αυτή την αλλαγή αν θέλουμε να μη βγαίνει αυτό το αλάρμ

Πάντως κατά την έναυση ο καπνός κινείται χωρίς καμία βία όπως θα περίμενα αν είχε σωστό αέρα τι στιγμή μαλιστα που έχουμε συμφωνήσει με το εργοστάσιο να βάλουμε +10 μεταβατικό αέρα, και το φαν δεν ακούγεται καθόλου, γι' αυτό ξαναρωτώ, εσέις τι στροφές βλέπετε τότε (εγώ βλέπω 49 στροφές δηλαδή μούφα γιατί απλά έχω σετάρει έλεγχο στροφών ΟΦΦ, οπότε η ένδειξη είναι άκυρη)


Μια διευκρίνηση μόνο για να μην γράφουμε ανακρίβειες, το technopellet πιθανόν να είναι ένα καλό πέλλετ, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά σίγουρα πιστοποιημένο δεν είναι !! :)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126646 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
η σακούλα έχει τις προδιαγραφές του DIN-ΕΝ-PLUS-A1 και δίπλα τις δικές του προδιαγραφές οι οποίες είναι σε όλα ανώτερες, επίσης η σακούλα γράφει:

DIN-ΕΝ-PLUS-A1
Πιστοποιημένα Βιοκαύσιμα

οπότε ;

τώρα δεν ξέρω όσοι γράφουν πως είναι πιστοποιημένοι, πόσο αλήθεια λένε και πώς ελέγχονται, αλλά δεν είναι αυτό το αντικείμενο εδώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126647 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Από το εργοστάσιο μου είπαν "μη δίνεις ΚΑΜΙΑ σημασία όταν βλέπεις 40 στροφές, η ελάχιστη ταχύτητα είναι 350", πράγμα λογικό, 40 στροφές το λεπτό σημαίνει τίποτε

Αλλά δεν είναι σαφής η απάντησή σου, κατά τη φάση που βλέπεις την πρώτη σπίθα και φλόγα, αν δεις "πληροφορίες", τι στροφές βλέπεις;;; Και με τι μεταβατικό αέρα;

Στάχτη στο τρυπήτό έχω αρκετή, το καθαρίζω κάθε βράδυ με συρματόβουρτσα και μετά με την ηλεκτρκή σκούπα, επίσης η αντίσταση είναι πρόσωπο με την τρύπα και κεντραρισμένη

Η φλόγα είναι πολύ ζωηρή και, με τον ψηλό κοχλία πολύ χαμηλά ως και 1.3", η φλόγα πάει 35-40εκ. ύψος, ελάχιστα κάτω από τα τούμπα, και εκτίνεται σε όλο το τρυπητό. Βέβαια παρότι η φλόγα φαίνεται καλή, όταν η τροφοδοσία είναι τόσο χαμηλά δεν ζεσταίνει το νερό γρήγορα, πρέπει να ανεβάσω στα 2" ή και παραπάνω για να δω απόδοση, αλλά όλα αυτά είναι άνευ ουσίας όταν έχω το παραπάνω θέμα με τις εναύσεις

Εννοείται πως θα κάνω ό,τι μου πει το εργοστάσιο, απλά με καθυστερούν πάρα πολύ, και ο τεχνικός που ήλθε δεν ήθελε να μου δώσει το κινητό του, μου είπε "θα μιλάς με το εργοστάσιο και εκείνοι θα μου λένε τι πρέπει να κάνω", ο μηχανικός του εργοστασίου έχει φυσικά και τις δικές του δουλειές, συχνά δεν σηκώνει το τηλέφωνο, κάθε κίνηση παίρνει 2-3 μέρες, άστα βράστα

Ο τεχνικός μου είπε να πάρω golden nugget και ότι δήθεν το leroy merlin το είχε 4.49, έλα όμως που το έχει 5.19... δεν ισχύουν πια οι τιμές του καλοκαιριού... προσπαθώ να βρω άλλο φθηνότερο αλλά ΣΙΓΟΥΡΟ πέλετ για το συγκεκριμένο μηχάνημα


Μάλιστα. Στην έναυση με την εμφάνιση της πρώτης φλόγας, όταν τα καυσαέρια μου φτάσουν 60 βαθμούς ανεβάζει σταδιακά στροφές. Ξεκινά με 500, ανεβάζει στροφές εως 1460 και σταματά για λίγο. Είναι χαρακτηριστική η διακοπή σε εκείνο το σημείο. Αμέσως μετά ανεβάζει μέχρι το όριο που τον έχω ρυθμίσει 1980.
Μενού Εναυσης
Θερμοκρ. καυσαερίων on > 60 --- 65 (default)
Θερμοκρ. καυσαερίων off > 55 ---- 60 (default)
Διάρκεια προέναυσης 1 > 90 sec
Διάρκεια προέναυσης 2 > 150 sec
Διάρκεια προέναυσης εν θερμώ > 90 sec
Διάρκεια έναυσης > 1080 sec
Διάρκεια φλόγας ΟΝ > 240 sec

Αέρα Μεταβ. > 0
Αέρας Ισχύος> -5
Κοίτα λίγο πιο πάνω έχω τις ρυθμίσεις μου αλλά με άλλο πέλετ. 5,20 παίρνω το δικό μου. Και με το golden θα δουλέψει ο ανεμιστήρας? :huh: :ohmy: :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ