Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125779 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Update του θέματος:
ΚΑθάρισα πιο σχολαστικά το λέβητα και τα μπουριά χθές και η σόμπα μου φαίνεται τώρα τουρμπο. Μάλλον είχε μαζέψει τόσο πράμα μέσα που μαύριζε τζαμάκι συνέχεια και η φλόγα δεν είχε καμιά ζωηράδα (δλδ χόρευε με καμπύλες ήσυχα κι όχι σαν φλόγιστρο με το χαρακτηριστικό ήχο φφφφφφφφφ.
Άρα δίκιο έχουν κάποιοι που καθαρίζουν συχνά γιατί μόνο έτσι μπορείς να προχωρήσεις σε σωστές ρυθμίσεις.
george_kont έξυπνο το κολπάκι σου αλλά πρόσκαιρο.Άμα δε μαυρίσεις μούτρα δε καθαρίζεις σόμπα :)
Λια και μένα θέλει καμια ώρα να πιάσει 60.Το έχω συνέχεια στο Eco με θερμοστάτη σόμπας στο 35 δλδ μόνιμη καύση και ανάβω-σβήνω τη σόμπα χειροκίνητα, συνήθως 2 φορές τη μέρα πρωί- απόγευμα. Το σύστημα μου υπέδειξε ο Chris και με βόλεψε.
Καλό τριήμερο

georgepap31 έγραψε: Για το βαθύ καθάρισμα λέω, το οποίο φέτος το έχω κάνει 3 φορές απ την αρχή της λειτουργίας (Νοέμβριο αρχές) Κατά τα άλλα, καθαρίζω τασάκι καύσης και γύρω χώρο πριν κάθε έναυση ως εξής: πατάω έναυση και σε μερικά δευτερόλεπτα ξεκινά το βεντιλατέρ αέρα. Τότε ανοίγω πόρτα ,σηκώνω τασάκι, ξύνω τον πάτο του με το πίσω μέρος ενός ξύλινου στραβοπίνελου και κατόπιν το αδειάζω μέσα στη σόμπα. Περνάω μερικές γρήγορες πινελιές το τζαμάκι,το τασάκι και το στοιχείο έναυσης, το βάζω στη θέση του και μερικές ακόμα πινελιές στο γύρω χώρο, να πέσουν κάτω οι στάχτες.. Όλο αυτό διαρκεί περίπου 10-15 δευτερόλεπτα. Δεν έχει προλάβει να πέσει ακόμα το πέλλετ. Αν στο μεταξύ παρατηρήσω γεμάτο συρτάρι στάχτης, το αδειάζω ακριβώς μετά το κλείσιμο της πόρτας. Που και που κάνω κι ένα σκούπισμα με τη σκούπα στάχτης στο χώρο κάτω απ το τασάκι και στο κάτω μέρος απ τα τούμπα, κουνώντας όσο γίνεται τα ελατήρια να πέσει καμια στάχτη. Με το ίδιο στραβοπίνελο καθαρίζω και τις γρίλλιες του φίλτρου καυσαερίων έξω(που στομώνουν συχνά), μια φορά τη μέρα. Θυμάμαι πρώτη φορά που πήγα να καθαρίσω, έφαγα μια ώρα για τη σόμπα και μια μέρα για την υπόλοιπη στάχτη που σκορπίστηκε στην κουζίνα. Μετά ανακάλυψα τη σκούπα στάχτης και το ανοιχτό βεντιλατέρ..

scouter έγραψε:

georgepap31 έγραψε: Θα έκαιγα το πέλλετ με τα 160 ευρώ/τ κι ας καθάριζα κάθε βδομάδα. Καμιά άκρη?


δηλαδή τώρα, κάθε πότε καθαρίζεις και τι καθάρισμα κάνεις?
εννοείς το συρτάρι της στάχτης ή το γενικό ?


Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125788 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Και εγώ καρβουνιάρης σήμερα, έπλυνα ακόμα και τον τοίχο!!!!! Ο λέβητας από πάνω ήταν καθαρός, καθώς έμπαινα με την σούπερ σκούπα και ρουφούσα τα πάντα, αλλά ήθελαν τα τούμπα καθάρισμα. Εκτός αν μπουν ανάποδα !!! λέω εγώ τώρα......... Από κάτω ο χώρος ήταν ελάχιστα γεμάτος. Και όπως πάντα τώρα μετά το βαθύ καθάρισμα και την γκρίνια, είμαι με την μύτη από πάνω για να μην μυρίζει. αν και γι ακόμα μια φορά θα κάνω το κόλπο που κάνουν όταν σφίγγουν κεφαλές κινητήρων. Μόλις κρυώνει λίγο θα το σφίξω λιγάκι. Ανέβασα λίγο μόνο την τροφοδοσία πέλλετ στο μέγιστο καθώς έπεφτε η φλόγα αρκετά χαμηλά. Καλή Κυριακή να έχουμε.
Chris1 τουλάχιστον εσύ κάτι γνωρίζεις γι αυτό το είπα και ακολούθησα όπως έγραψα πριν την συμβουλή σου και έδωσα λίγο πέλλετ. Εγώ ένας απλός καραβανάς είμαι :-p
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by george_kont.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125799 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: και μια τελευταια ερωτηση!!! συγγνωμη για τις συνεχεις ερωτησεις αλλα προσπαθω μονη μου εδω και ενα μηνα να μαθω τη σομπα και ειμαι πολυ χαρουμενη που βρηκα συναδελφους στο forum! το προγραμμα eco θεωρειτε το πιο οικονομικο; αργει λιγο να μου ανεβασει την θερμοκρασια στους 60. κανει 1 1/5 ; ειναι φυσιολογικο; το εχω στους 25 με 26 βαθμους. και μετα κραταει θερμοκρασια γαι καμια ωρα μεχρι να ξανανοιξει.


Βάλε Μενού Κοχλία
Χρόνος στην ελάχιστη Ισχύ> 1.80 sec
Χρόνος στην μέγιστη Ισχύ> 2.85 sec
Δοσολογία
Πέλλετ Μεταβ. > -2
Αέρας Ισχύος> -4
Δεν μας απάντησες εαν έχεις εξωτερικό θερμοστάτη ή του λέβητα και την μάρκα του πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125805 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημερα σε ολους. Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας. Σας στελνω τις φωτο για να δειτε. Και εχω ακομα 2 ερωτησουλες.
Δεν εχω βαλει εξωτερικο θερμοστατη ειναι απαραιτητος;
Τον θερμοστάτη της σομπας εχω στους 26. Την αναβω συνηθως στις 5 το απογευμα και δουλευει μεχρι τις 9.30 περιπου το πρωι καταναλωνοντας 1 1/2 τσουβαλακι πελλετ. Ειναι καλο η καιει αρκετα; το νερο ειναι συνηθως στους 56 βαθμους και καινε τα σωματα αλλα οταν πεφτει στους 24 μεχρι ναξανανοιξει ειναι στους 48 το νερο. Δεν κραταει αρκετη ωρα το νερο ζεστο. Μηπως εχετε να μου προτεινετε κανενα αλλο τροπο; καικατι τελευταίο το τζαμι μαυριζει το πρωι μετα την χρηση ειναι φυσιολογικό; σας ευχαριστώ πολυυυυ
george_kont αυτες τις ρυθμισεις εβαλα που μου ειπες χτες. αυτες εχω! το πελλετ ειναι αυστριακο


Συνημμένα: 20140105_125529.jpg (53KB)
20140105_125217.jpg (24KB)
20140105_125511.jpg (19KB)
20140105_1...1-05.jpg (19KB)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125810 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ξαναστελνω τις φωτο
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125825 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλησπέρα Λια ολα φυσιολογικά τα βρίσκω, σε μενα πριν πάρει μπρος τα νερα πεφτουν αρκετα πιο κατω. Τωρα 25 βαθμούς θεωρω οτι ειναι αρκετά υψηλή θερμοκρασία γιαυτο ισως σου καίει λιγο παραπάνω.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lia77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ