Κυκλοφορητής ΖΝΧ

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41392 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Κυκλοφορητής ΖΝΧ
@ doom

Η βαλβίδα αντεπιστροφής. Από ότι φαίνεται ο εσωτερικός κυκλοφορητής στέλνει από το ζεστό προς το κρύο, οπότε η βαλβίδα δεν αφήνει να σπρώξει νερό προς την έξοδο των κρύων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41394 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Κυκλοφορητής ΖΝΧ

petrosp13 έγραψε:

Asteris έγραψε: Τι έστω, αυτήν είναι η απάντηση και είμαστε και off-topic. Όταν ο χώρος θα πιάνει την θερμοκρασία, θα σταματάει ο κυκλοφορητής, οπότε δεν θα κινούνται νερά, οπότε δεν θα κρυώνει ο λέβητας χωρίς λόγο.

σου Επαναλαμβάνω οτι συνεχίζει να δίνει στο μπόιλερ


Τότε γυρνάει νερά με φυσική ροή. Είτε κατεβάζεις το boiler στο πάτωμα, πιό χαμηλά από τον λέβητα, είτε βάζεις μιά ηλεκτροβάνα στο ζεστό του, που να ανοιγοκλείνει παρέα με τον κυκλοφορητή.


Ακόμη πιό λογικό είναι να βάλεις δεύτερο κυκλοφορητή για τα ΖΝΧ, που να ανοίγει από ξεχωριστό διακόπτη στους θερμοστάτες. Έτσι βέβαια θα έχεις ΖΝΧ μόνο όταν πατάς τον διακόπτη, όχι όλη την μέρα. Ακόμα πιό οικονομικό από πριν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Grecu_

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41404 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Κυκλοφορητής ΖΝΧ
Λοιπόοον... Αν ήταν έτσι όπως τα σκεφτόμασταν, εγώ που είμαι χωρίς βαλβίδα αντεπιστροφής θα είχα ζεστό νερό να ρέει στα σώματα τώρα που πάτησα για ζεστό νερό. Αλλά δεν.

Οι σωλήνες που είναι ζεστοί στο λέβητα είναι: Κρύου νερού, Ζεστού Νερού Χρήσης και Παροχής Ζεστού Θέρμανσης. Επιστροφή Θέρμανσης και Αποστράγγιση είναι κρύοι.

Πήρα τηλέφωνο στην υποστήριξη και μου είπαν ότι ο κυκλοφορητής κυκλοφορεί το νερό μέσα στη σερπαντίνα. Δεν κυκλοφορεί τα νερά στο λέβητα.

Makes sense, δεν χρειάζεται κυκλοφορητή μια κατσαρόλα για να βράσει.

Από την άλλη, ερχόμαστε στην αρχική παραδοχή. Η σερπατίνα κύκλο κάνει; Δεν έχει έξοδο το νερό κάπου;

ΕΔΙΤ: Καλά ντάξει... Ο ένας τεχνικός μου λέει έτσι, ο άλλος γιουβέτσι. Πήρα να ξαναρωτήσω και ο δεύτερος μου είπε ότι ο κυκλοφορητής κυκλοφορεί τα νερά στο καζάνι που βράζει όχι στη σερπατίνα. Και τον ρωτάω: "Τότε γιατί δεν είναι ζεστά τα σώματα όταν δουλεύει;" Και μου λέει λόγω της βαλβίδας αντεπιστροφής. Και του λέω εγώ δεν έχω βαλβίδα αντεπιστροφής εγκατεστημένη. Και μου λέει λόγω της αντίθετης ροής που έχει ο κυκλοφορητής.

Καταλάβατε τίποτα; Εγώ χειρότερα μπερδεύτηκα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41411 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Κυκλοφορητής ΖΝΧ
krb.co.kr/english/products/Pellet_boiler.pdf

Τι να πω, τι να πω?!?! :blink:

Κυκλοφορεί τα νερά του λέβητα για να έχει καλύτερη απόδοση το στοιχείο ΖΝΧ?!?! :pinch:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41440 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Κυκλοφορητής ΖΝΧ
Που το γράφει αυτό Grecu?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41442 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κυκλοφορητής ΖΝΧ
ομολογω οτι αυτο το κυκλωμα δεν το εχω καταλαβει ...και δεν εχει και σχεδια πουθενα ...
ετσι εχω την υποψια οτι χρησιμοποιουν την αντισταση την βαλβιδας για να εμποδισουν την φυσικη κυκλοφορια νερου... κατι που θεωρητικα δεν επιτυγχανεται απολυτα ,,,,

ο κυριος λογος υπαρξης της πιστευω οτι ειναι οταν τα σωματα εχουν υξηλοτερη θερμοκρασια απο τον λεβητα να μην υπαρχει κυκλοφορια νερου και ψυχονται


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ