Ρύθμιση λέβητα βιομάζας Mensa

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36222 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa

kosmidis80 έγραψε:

papg έγραψε: Παιδιά μην απογοητεύεστε στην χειρότερη καταργήστε τον πίνακα που έχει και με απλά πράγματα του εμπορείου έχετε τον ΄έλεγχο του λέβητα.



Πλακα κανεις ετσι? εσυ δηλαδη θα εδινες χρηματα για ενα μηχανημα για να το δουλευεις μανουαλ και χωρις κανεναν ελεγχο?


Δεν κάνω καθόλου πλάκα αν πάρεις ένα μηχάνημα και δεν έχεις υποστήριξη ψάχνεις να βρείς λύση.
Δες την φωτό και πέσμου τι έλεγχο κάνει μην τρελαθούμε με την επιστήμη του memsa ένα χρονικό αξίας 40€ δύο θερμοστάτες και ένα ρυθμιστή στροφών ευτελούς αξίας.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36226 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa
Αν το έχεις αγοράσει νόμιμα, το γυρνάς πίσω και σου επιστρέφονται τα χρήματα, δεν παλεύεις μόνος σου με το θεριό...

Αν δεν θέλει, τραβάς μιά καταγγελία και άστον να τρέχει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36346 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa
Λοιπόν ούτε έμπορος είμαι ούτε έχω κάποιο προσωπικό όφελος..

Το θέμα είναι ότι τα μηχανάκια αυτά δεν τα έχουμε δει να δουλεύουν και δεν ξέρουμε τι συμπεριφορά έχουν. Ο κόσμος στην απελπισία του και με την έλλειψη χρημάτων που υπάρχει ψάχνει τις πιο οικονομικές λύσεις.

Θέλω πραγματικά να δω τις πραγματική λειτουργία των τούρκικων λεβήτων σε ένα διάστημα 2 μηνών ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Κάποιοι φίλοι τα έχουν εγκαταστήσει και περιμένω την λειτουργία τους για να κάνουμε κάποιες μετρήσεις.

Συμφωνώ με τον φίλο που λέει ότι επειδή είναι ένα απλό μηχάνημα, μπορείς εσύ να του φτιάξεις ότι αυτοματισμούς θέλεις.

Παραθέτω το manual του mensa καθώς και κάποιες ρυθμίσεις..

Αν έχει πρόβλημα ο πίνακας ή ο λέβητας καλείς τον προμηθευτή να το επισκευάσει ή το επιστρέφεις..



Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: K-ENERGYME...akas.pdf
Μέγεθος αρχείου:1,968 KB

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mpampou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36471 από mpampou
Απαντήθηκε από mpampou στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa

vag1234 έγραψε: Λοιπόν ούτε έμπορος είμαι ούτε έχω κάποιο προσωπικό όφελος..

Το θέμα είναι ότι τα μηχανάκια αυτά δεν τα έχουμε δει να δουλεύουν και δεν ξέρουμε τι συμπεριφορά έχουν. Ο κόσμος στην απελπισία του και με την έλλειψη χρημάτων που υπάρχει ψάχνει τις πιο οικονομικές λύσεις.

Θέλω πραγματικά να δω τις πραγματική λειτουργία των τούρκικων λεβήτων σε ένα διάστημα 2 μηνών ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Κάποιοι φίλοι τα έχουν εγκαταστήσει και περιμένω την λειτουργία τους για να κάνουμε κάποιες μετρήσεις.

Συμφωνώ με τον φίλο που λέει ότι επειδή είναι ένα απλό μηχάνημα, μπορείς εσύ να του φτιάξεις ότι αυτοματισμούς θέλεις.

Παραθέτω το manual του mensa καθώς και κάποιες ρυθμίσεις..

Αν έχει πρόβλημα ο πίνακας ή ο λέβητας καλείς τον προμηθευτή να το επισκευάσει ή το επιστρέφεις..



Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: K-ENERGYME...akas.pdf
Μέγεθος αρχείου:1,968 KB



Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τις ρυθμίσεις που παρέθεσες και συμφωνώ μαζί σου πρέπει πρώτα να δοκιμαστή για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα.
Αλλά όταν παίρνεις ένα λέβητα ο κατασκευαστής ή ο αντιπρόσωπος δεν πρέπει μέσα στο manual να αναγράφουν τις γ@μ@μ@ν@ς ρυθμίσεις θα πρέπει να βγούμε να ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ στα forum έλεος με αυτή τη τσαπατσουλιά αρπαχτεί και μόνο το βλέπουν…….

Θα ήθελα να σου ζητήσω μια χάρη ακόμα αν γνωρίζεις; Στο πλάι του πίνακα έχει ένα ρυθμιστικό που το λέει συντήρηση στο πόσο πρέπει να είναι ρυθμισμένο και τι ακριβώς κάνει;
Ευχαριστώ και θα επανέλθω με τις δοκιμές που θα κάνω για να έχουμε όλοι καλύτερη άποψη και να ξέρουμε τι αγοράζουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36484 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa
Κατέβασε το Manual απο εδώ www.energ.gr/var/KenMENSA.pdf
δες Σελίδα 21
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by papg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36500 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa

mpampou έγραψε:

vag1234 έγραψε: Λοιπόν ούτε έμπορος είμαι ούτε έχω κάποιο προσωπικό όφελος..

Το θέμα είναι ότι τα μηχανάκια αυτά δεν τα έχουμε δει να δουλεύουν και δεν ξέρουμε τι συμπεριφορά έχουν. Ο κόσμος στην απελπισία του και με την έλλειψη χρημάτων που υπάρχει ψάχνει τις πιο οικονομικές λύσεις.

Θέλω πραγματικά να δω τις πραγματική λειτουργία των τούρκικων λεβήτων σε ένα διάστημα 2 μηνών ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Κάποιοι φίλοι τα έχουν εγκαταστήσει και περιμένω την λειτουργία τους για να κάνουμε κάποιες μετρήσεις.

Συμφωνώ με τον φίλο που λέει ότι επειδή είναι ένα απλό μηχάνημα, μπορείς εσύ να του φτιάξεις ότι αυτοματισμούς θέλεις.

Παραθέτω το manual του mensa καθώς και κάποιες ρυθμίσεις..

Αν έχει πρόβλημα ο πίνακας ή ο λέβητας καλείς τον προμηθευτή να το επισκευάσει ή το επιστρέφεις..



Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: K-ENERGYME...akas.pdf
Μέγεθος αρχείου:1,968 KB



Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τις ρυθμίσεις που παρέθεσες και συμφωνώ μαζί σου πρέπει πρώτα να δοκιμαστή για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα.
Αλλά όταν παίρνεις ένα λέβητα ο κατασκευαστής ή ο αντιπρόσωπος δεν πρέπει μέσα στο manual να αναγράφουν τις γ@μ@μ@ν@ς ρυθμίσεις θα πρέπει να βγούμε να ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ στα forum έλεος με αυτή τη τσαπατσουλιά αρπαχτεί και μόνο το βλέπουν…….

Θα ήθελα να σου ζητήσω μια χάρη ακόμα αν γνωρίζεις; Στο πλάι του πίνακα έχει ένα ρυθμιστικό που το λέει συντήρηση στο πόσο πρέπει να είναι ρυθμισμένο και τι ακριβώς κάνει;
Ευχαριστώ και θα επανέλθω με τις δοκιμές που θα κάνω για να έχουμε όλοι καλύτερη άποψη και να ξέρουμε τι αγοράζουμε.


Το ρυθμιστικό από τις πληροφορίες που έχω λάβει από τον εισαγωγέα έχει ρύθμιση αν δεν έχω λάθος από 1 h ως 8 ώρες και είναι η συντήρηση φλόγας,δηλαδή από την στιγμή που δεν υπάρχει ζήτηση για θέρμανση από το σπίτι (θερμοστάτης off ή ζεστή ημέρα) ενεργοποιεί τον κοχλία και τον αέρα μέτα από π.χ αν το ρυθμίσεις στις 2 ώρες για 40 sec αν δεν έχω λάθος ώστε να μην σβήσει η θράκα και να μην χρειάζεται νέα χειροκίνητη έναυση .. Συνήθως αν δεν πέσει η θερμοκρασία του λέβητα κάτω από 50 C μετά από π.χ. 2 ώρες θα δουλέψει σωστά. Με αυτή την παράμετρο μετατρεπεται σε ημιαυτόματης λειτουργίας - αν μπορούμε να το πούμε έτσι. Αν δεν υπήρχε θα μπορούσε να το κάνεις και με έναν εξωτερικό χρονοδιακόπτη για κάποιον που είχε κάποιες απλές γνώσεις ηλεκτρονικών και αυτοματισμών.

¨Ενας χρονοδιακόπτης αυτού του τύπου στοιχίζει γύρω στα 69€.

Η σωστή ρύθμιση σε αυτό τον ρυθμιστή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και θα πρέπει να την βρεις μόνος σου μετά από μερικές ημέρες καύσης.

Θα πρέπει να έλεγξεις μετά από πόσες ώρες σβήνει η θράκα από την στιγμή που δεν υπάρχει ζήτηση θέρμανσης. Μια εκτίμηση δικια μού θα ήταν από 2 ως 4 ώρες ανάλογα με την θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά ακόμα δεν το έχουμε δοκιμάσει...


Και ένα tip. Σε αυτούς τους λέβητες χειροκίνητης έναυσης παίζει μεγάλο ρόλο η μόνωση του λεβητοστασίου ώστε να κρατάει θερμοκρασία ο λέβητας όσο περισσότερο γίνεται. Στον ένα φίλο ντύσαμε με πετροβάμβακα με επικάλυψη αλουμινίου όλο τον χώρο (ήταν μικρός 4.5 τ.μ.) και την πόρτα εκτός από την θυρίδα αερισμού. Η επικάλυψη αλουμινίου κοιτάει προς τον λέβητα ώστε να αντανακλάει την θερμότητα προς τον λέβητα. Κόστος πετροβάμβακα 60€.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ