Αγορα ξυλολεβιτα

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160884 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Αγορα ξυλολεβιτα
Καλορίζικος και καλές ζέστες.
Μπορείς να ανεβάσεις κάποιες εικόνες του λέβητα - χαρακτηριστικά?
Τον λειτουργείς με δοχείο αδρανείας ή χωρίς? Τέλος γνωρίζεις αν έχει εγκατασταθεί τρίοδη φορτίου στις επιστροφές?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160920 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα Αγορα ξυλολεβιτα
Μια εγκατάσταση εχει επιτυχία οταν αποδιδει στους -15 οχι στους +10. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι στους -15 έχουν προβλήματα..

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161039 από kaper
Απαντήθηκε από kaper στο θέμα Αγορα ξυλολεβιτα
Το δοχειο αδρανειας το εχω στο μυαλο μου για του χρονου φετος δεν περισευει τπτ δυστηχως,φιλε valo δεν εχω εγκαταστησει τριοδη ειναι κατι ομως που υπαρχει ακομα ανοικτο στο μυαλο μου, με τον υδροστατη ρυθμιζω τα νερα να φευγουν στους 45 και να σταματανε οταν πεσουν κατω απο 45.
σιγουρα σε τετοιες θερμοκρασιες οι μετρησεις δεν ειναι συγκρισιμες συμφωνω πως μια εγκατασταση στους -15 εχει επητυχια θα δειξει στα πολλα κρυα, παραθετω και καποιες φοτο οταν ηταν ακομα στην αρχη
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161052 από dragonfly
Απαντήθηκε από dragonfly στο θέμα Αγορα ξυλολεβιτα
Kaper νομιζα οτι δεν υπαρχει μικροτερο λεβητοστασιο απο το δικο μου (Π 1,60 Μ 1,70 Υ 1,85) φιλε μου τα`ριξες :woohoo:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...77&Itemid=384#161036
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dragonfly.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161057 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Αγορα ξυλολεβιτα
Κάνε ένα κολπάκι που θα σου πώ. Άν υπάρχουν περίπου 100 ευρώ διαθέσιμα για αυτοματισμό και ξέρεις να κολλάς χαλκό , βάλε έναν κυκλοφορητή να αναρροφάει από την εισαγωγή αμέσως μετά τον λέβητα και πρίν τον κυκλοφορητή των σωμάτων και στην αναρρόφησή του μία β/αντεπίστροφης 1 ίντσα ,είναι αρκετή.
Ο κυκλοφορητής ας είναι ο rs 25/6 or 25/5 και θα κυκλοφορεί σε μία διακλάδωση της επιστροφής προς τον λέβητα.
Θα δείς μεγάλη βελτίωση και η θερμοκρασία των νερών θα ανεβαίνει πολύ ταχύτερα χωρίς σκαλοπάτια.
Ακόμα και στις ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες των -5 θα έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Αγαπητέ Ευστάθιε στη Χώρα μας δεν συμβαίνουν θερμοκρασίες -10 -ή -15 συχνά και για πολύ ώρα.
Αν αναζητήσεις τις καμπύλες των μέσω θερμοκρασιών της Β. Ελλάδας θα διαπιστώσεις ότι ο Δεκ έχεις σαν μέση ελάχιστη και μέση μέγιστη τους 4 c ο Γεν =2 και ο φεβρ= 1-4 c .
ποτέ δεν επιλέγουμε σαν μ. ελάχιστη την ελάχιστη που σημειώθηκε κάποια στιγμή ή στιγμές θα ήταν μέγα λάθος.
Δεν θα στο αναλύσω αλλά να ξέρεις ότι η διαφορά θερμοκρασίας εσ-εξ θερμοκρασία δεν θα παίζει ούτε κάν στο 20 c. Οπότε πχ. αν μια επιφάνεια που χωρίζει το εσωτερ από το εξωτερικό έχει συντελ διαπερατ5ότητας 1,8 w/m2h1 τότε σε κάθε τετρ. επιφ. της θα περάσουν 1,8 χ 1μ2 χ 20 = 36 w/h. Αν το σύστημα υποστηρίζεται από συνεχόμενη λειτουργία τότε δεν προστίθεντο προσαυξήσεις.
Κατάλαβες?
Μη εξετάζεις μεμονωμένες θερμοκρασίες δεν λαμβάνονται υπόψην όσο ο μέσος άπολλογισμός των επικρατέστερων εξ. θερμοκρασιών καθώς και η προσπίπτουσα ηλιακή ακτινοβολία θα προσφέρει σημαντικά θερμικά κέρδη.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161059 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Αγορα ξυλολεβιτα
Σταθη στειλε τις φβτο οταν μπορεσεις με messenger

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ