Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107683 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic
Τα θερμαντικά σωματα δουλέυουν και με χαμιλές θερμοκρασίες . Απλα μπορείς να αλλαξεις μέγεθος. πχ από διστηλο σε τρίστιλο .(το πολύ να δώσεις 300-350 ευρω για 3 σώματα)
κάνε μια αναζίτηση στο google με την φράση -> εγκαταστάσεις με αντλίες θερμότητας σε καλοριφερ .
Θα δεις αρκετες .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107974 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic
Μηπως εχει κανεις καμια προταση για αλλο λεβητα βιομαζας που να πιανει τα στανταρ του προγραμματος και να μην ειναι δοκιμασμενος μονο σε πελλετ?

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108103 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic
Μηπως ξερει καποιος αν ο Fuzzy Logic μπορει να καψει wood chips;Θα ημουν ευγνωμον :whistle:

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108142 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic

avato-pantou έγραψε: Μηπως ξερει καποιος αν ο Fuzzy Logic μπορει να καψει wood chips;Θα ημουν ευγνωμον :whistle:


ρίξε μια ματιά εδώ:
www.kostrzewa.com.pl/en/opis-kotla-5839.html

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108147 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic
Αν σε πω οτι δεν καταλαβα θα με πιστεψεις; :blush:

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108149 από ecosmartenergy
Απαντήθηκε από ecosmartenergy στο θέμα Βοήθεια για Kostrzewa Fuzzy Logic
Ως αντιπρόσωποι της εταιρείας KOSTRZEWA θα θέλαμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σας για τον λέβητα Fuzzy Logic.

1.) Ο Fuzzy Logic δεν χρειάζεται δοχείο αδρανείας (εκτός εάν υπάρχει άμεση ζήτηση ζεστού νερού π.χ. ξενοδοχεία). Ο λέβητας έχει το σύστημα Fuzzy Logic (Ασαφής Λογική) το οποίο ανεβοκατεβάζει την ισχύ από 20 έως 100% ανάλογα με τις απαιτήσεις του σπιτιού, οπότε το δοχείο αδρανείας δεν προσφέρει κάτι επιπλέον εκτός από την περίπτωση της καύσης ξύλου όπου εκεί ενδεχομένως να έχει κάποιο όφελος. Αυτό που προτείνεται να εγκατασταθεί μιας και ο λέβητας έχει τον υπολογιστή αντιστάθμισης, είναι η τρίοδη/τετράοδη βάνα ανάμιξης η οποία θα προσφέρει επιπλέον οικονομία. Για περισσότερες πληροφορίες για την λειτουργία της αντιστάθμισης μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο από Wikipedia:

el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CF%84...BD%CF%83%CE%B7%CF%82

2.) Όσον αφορά τα καύσιμα στον Fuzzy Logic το οποίο το ανάβει αυτόματα λόγω της μεγάλης αντίστασης (900W) σε κάποιες περιπτώσεις το καίει χωρίς κανένα πρόβλημα ενώ σε κάποιες άλλες περιπτώσεις πιάνει μια μορφή κρούστας η οποία φράζει τις τρύπες του αέρα με αποτέλεσμα να μην γίνεται καλή καύση (αυτό εξαρτάται από την ποικιλία του καλαμποκιού και ίσως και τη χρήση λιπάσματος στο καλαμπόκι σύμφωνα με πληροφορία από κάποιον πελάτη μας). Εάν το καλαμπόκι αναμιχθεί με κάποιο καύσιμο όπως πέλλετ, τσόφλια, πυρήνα κλπ τότε η καύση γίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα. Όσον αφορά το κουκούτσι από το ροδάκινο επειδή είναι μεγάλο σε όγκο δεν κάνει πολύ καλή καύση και μπορεί να φράξει τον κοχλία. Στην περίπτωση όμως που το κουκούτσι είναι θρυμματισμένο τότε η καύση γίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης πολλοί πελάτες μας χρησιμοποιούν τον Fuzzy Logic με τα εξής καύσιμα: Τσόφλια από φυστίκια ή και αμύγδαλα, πυρηνόξυλο, ολόκληρο ή σπασμένο κουκούτσι ελιάς, κάρβουνο και άλλα.

3) Τα Wood Chips τα καίει αλλά με μεγάλες απώλειες επειδή είναι πολύ ελαφριά και πετάει μεγάλη ποσότητα εκτός χώρου καύσης.

Για κάθε άλλη πληροφορία είμαστε στη διάθεσή σας.

Με Εκτίμηση

EcoSmartEnergy Team
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": avato-pantou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ