Γιατί λέβητα pellet & όχι αντλία θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105109 από kinigos
Διαβάζοντας το forum και επειδή είμαι σε φάση που ψάχνομαι για ενεργειακό τζάκι και κεντρική θέρμανση μου δημιουργήθηκε μια απορία. Γιατί να επιλέξει κάποιος λέβητα pellet που κοστίζει 7.000 - 8.000 και πάνω και να μην επιλέξει αντλία θερμότητας, όπου θα έχει σίγουρα πιο ξεκούραστη θέρμανση και μάλλον και πιο φθηνή. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που στρέφουν κάποιον σε αυτή την επιλογή;
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105111 από jnet

kinigos έγραψε: Διαβάζοντας το forum και επειδή είμαι σε φάση που ψάχνομαι για ενεργειακό τζάκι και κεντρική θέρμανση μου δημιουργήθηκε μια απορία. Γιατί να επιλέξει κάποιος λέβητα pellet που κοστίζει 7.000 - 8.000 και πάνω και να μην επιλέξει αντλία θερμότητας, όπου θα έχει σίγουρα πιο ξεκούραστη θέρμανση και μάλλον και πιο φθηνή. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που στρέφουν κάποιον σε αυτή την επιλογή;


Το πολυ κρύο στην περιοχή εφαρμογής , η μη ύπαρξη ενδοδαπεδιας, οι μεγάλες ανάγκες σε kw

Sent from my iPhone using Tapatalk . Great application (only sucks on Blackberry)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105114 από kinigos
Πολλοί χρησιμοποιούν αντλία θερμότητας με συμβατικά σώματα, (γνωρίζω περιπτώσεις). Δεν είναι προτιμότερη επιλογή όμως η αντλία θερμότητας με αντιστάσεις και με fan coil όπου θα έχεις και κλιματισμό το καλοκαίρι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105115 από jnet

kinigos έγραψε: Πολλοί χρησιμοποιούν αντλία θερμότητας με συμβατικά σώματα, (γνωρίζω περιπτώσεις). Δεν είναι προτιμότερη επιλογή όμως η αντλία θερμότητας με αντιστάσεις και με fan coil όπου θα έχεις και κλιματισμό το καλοκαίρι;


Σωστά στην περίπτωση μου ήθελα 2 αντλίες υψηλών θερμοκρασιών
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...iew&catid=31&id=8044




Sent from my iPhone using Tapatalk . Great application (only sucks on Blackberry)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105116 από kinigos
ΟΚ. Κατανοητό jnet.
Κάτι ακόμη σαν χρήστης λέβητα pellet. Πως αιτιολογείς την απόφασή σου να επενδύσεις σε καλύτερο μεν, πολύ ακριβότερο δε; Τι πιστεύεις θα καλύψει την χρηματική διαφορά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105120 από DOOM_NX

kinigos έγραψε: Διαβάζοντας το forum και επειδή είμαι σε φάση που ψάχνομαι για ενεργειακό τζάκι και κεντρική θέρμανση μου δημιουργήθηκε μια απορία. Γιατί να επιλέξει κάποιος λέβητα pellet που κοστίζει 7.000 - 8.000 και πάνω και να μην επιλέξει αντλία θερμότητας, όπου θα έχει σίγουρα πιο ξεκούραστη θέρμανση και μάλλον και πιο φθηνή. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που στρέφουν κάποιον σε αυτή την επιλογή;


4.000 € κόστισε ο δικός μας λέβητας πέλλετ. Αμφιβάλω αν θα βρίσκαμε:
1) Α/Θ στα ίδια χρήματα.
2) Κάποιον που θα ήξερε να την περάσει και να τη ρυθμίσει σωστά.
3) Αξιοπρεπή απόδοση της αντλίας στα σώματα πάνελ.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ