Ποιον λέβητα βιομάζας προτείνετε;

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100479 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Ποιον λέβητα βιομάζας προτείνετε;

egglezos έγραψε: σε συγχωρώ αλλά τα περισσότερα από τα ανωτέρω μηχανήματα που αναφέρεις δεν έχουν τα χαρακτηριστικά που ανέφερε ο stratis1, ενώ ο δικός μας, τα έχει όλα, και φυσικά είναι και πιο ακριβός (αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα...αλλά τελοσπάντων).

Εξ'άλλου, κανείς λεβητοποιός δεν είναι μάγος σε αυτόν τον πλανήτη...δεν νομίζω να περιμένει κανείς ο τάδε λέβητας στα μισά λεφτά του δικού μου να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά, έτσι...?? Δεν μπορεί να γίνει...απλά.


Συγνώμη άπλα για τον primus (επειδή αυτόν εχω και για αυτόν μπορώ να εκφέρω γνώμη) εχει τα πάντα απο την λίστα εκτός απο τον διπλό κοχλία, μειονέκτημα μεν, άπλα αν τηρούνται κάποιοι κανόνες (τους αναφέρει και ο κατασκευαστής στο βιβλιο) δεν υπάρχει πρόβλημα επιστροφής φλόγας.

για αυτον τον λέβητα υπάρχουν πανω απο 100 σελίδες συζητήσεις.. περισσότερα θα δει ο φιλος εκει.. και σίγουρα δεν θελω να επηρεάσω την γνωμη του, άπλα λεω την γνωμη μου. (σαν καταναλωτής) καθως δεν εχω επαγγελματική σχέση με το είδος.

φιλικα,


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100481 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Ποιον λέβητα βιομάζας προτείνετε;

str1979 έγραψε: καλημερα
ειμαι απο τα Γιαννιτσα και τι σπιτι ειναι μεσα στην πολη
αν επιτρεπεται πιο ακριβώς μοντελο εχεις και ποσο τον ειχες παρει?


εχω το μικρο μοντέλο (24.000 θερμίδες) 29ΚW σε σπίτι (μονοκατοικία) 89τμ με μόνωση μονο στην ταράτσα και κουφώματα αλουμινίου. Τον πηρα 2.450€ μαζι με την σχαρα του ξυλου (η οποια εχει 100€) και ειναι προαιρετική για την αγορα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100496 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Ποιον λέβητα βιομάζας προτείνετε;

str1979 έγραψε: μια προταση που μου εκαναν ηταν ο MAVIL Primus 34 (40kw/34000 kcal)
καιει τα παντα και ξυλο
Το εχει δοκιμασει καποιος?
Σαμαρας εσυ τι εχεις να προτείνεις φιλε μου?
Αν καταλαβα καλα εισαι κατασκευαστης?


ο καθένας επιλέγει με βάση τα κριτήρια του. Εγώ είμαι 3η γενιά κατασκευαστή 'Ελληνα και θα διάλεγα τον μόνο ελληνικό από την λίστα: τον δικό μου...αντικειμενικά πάντα... :woohoo: :S :P

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100559 από κοκκιναβα

κοκκιναβα έγραψε:

vag1234 έγραψε: Συμπληρώνω κατά σειρά δικιάς μου προτίμησης και τιμής,

1)Fuzzi logik
2)Termodinamik
3)Mavil
4)Bioplex
5)Samaras (είναι σε αυτή την θέση περισσότερο λόγω κόστους αγοράς, ας με συγχωρέσει ο Κος Σαμαράς)

Οικονομικοί και σχετικά αξιόπιστοι.


Γεια σου vag,

βαση της ερευνας σου, μιλησα με της διαφορες εταιριες.
Εχω την εντυπωση, πως ολοι τους εχουν καποιους λεβητες στο προγραμμα τους και δεν ενδιαφερονται για νεες τεχνολογιες.
Καποιος απο αυτους εκανε τον λεβητα Βιομαζας που τον ζητησα ΘΕΟ μονο για να μου τον πουλησει.

Τελικα εκανα ενα ραντεβου με FUZZI LOGIK.Ειναι ο μονος που εχει πραγματικα εναν νεου τυπου καυστηρα βιομαζας και ενδιαφερθηκε πραγματικα, να κανουμε το τεστ της Αγριαγκυναρας.

Με το που εχω νεα, θα ενημερωσω. :)


......ζητω συγνώμη απο τον εγγλεζο-Σαμαρα,......ΚΑΙ αυτος μου προτηνε να κανει τα τεστ που απετουνται.

B) B) B) :)

Κυριακη Παπαδοπουλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100567 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ποιον λέβητα βιομάζας προτείνετε;
Με αυτους που σκεφτεσαι να βαλεις εγω θα σου ελεγα να
περιμενεις λιγο να δεις πως θα παει το πετρελαιο :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100574 από κοκκιναβα

LEONAS έγραψε: Με αυτους που σκεφτεσαι να βαλεις εγω θα σου ελεγα να
περιμενεις λιγο να δεις πως θα παει το πετρελαιο :whistle:



εισαι λιγο αρνιτικουλης λεω να,...και στο επιπεδο προ κρισης να παι το πετρελαιο,......το πελλετ θα ειναι η απολυτα οικονομικη λυση!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Κυριακη Παπαδοπουλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ