Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27888 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Asteris έγραψε:
Πως δίνεται η εντολή για boiler? Είναι κοινή για όλους τους καυστήρες/λέβητες, ή κάθε μάρκα έχει τους δικούς της?

Έχω αυτονομία της Kiturami με 3 θερμοστάτες χώρου, όλοι με κουμπάκι για ZNX και αναρωτιέμαι από καιρό τι θα παιχτεί όταν θα χρειαστεί να συνδεθεί πελλετολέβητας...


Στην πιο απλη κατασταση, μια επαφη που δινει εντολη σ'ενα ρελεδακι να ξεκινησει ο κυκλοφορητης του ΖΝΧ (η εστω η ηλεκτροβανα). Αν η πλακετα του λεβητα επικοινωνει με τους θερμοστατες με πρωτοκολλο επικοινωνιας αποκλειστικο του κατασκευαστη, οταν αλλαξεις λεβητα, αλλαζεις και θερμοστατες (επιλογη ακριβων εταιριων κυριως).
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27894 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

mastoras έγραψε:
Ξέρεις ότι υπάρχει και η άλλη φιλοσοφία του "έφερα αρκετούς υποψήφιους εγκαταστάτες" .......μήπως χρειάζεται να συμπληρώσεις "δεχόμενος προσφορές, ψάχνοντας για τον φθηνότερο" ?

Αλλιως δε βλέπω τον λόγο να φέρει κάποιος στο σπίτι του "πολλούς εγκαταστάτες" :dry: Μόνο πασαρέλα δεν είναι τα λεβητοστάσια.

Εντελώς φιλικά.



Θα σου πω ακριβώς πώς το έκανα.

Μετά την επιλογή των υλικών, λέβητα, καυστήρα, σωμάτων, δεξαμενής κτλ, και αφού είχαν περάσει μάστορες που μου πρότειναν γνωστοί (πάρε αυτόν, είναι καλός, πάρε τον άλλον τον ξέρω χρόνια κτλ κτλ) όπου ανέφερα τι συνέβη, μάλιστα με αυτούς δεν έγινε καν συζήτηση περί των οικονομικών, αφού υπήρχαν άλλα θέματα πιο σοβαρά, πήγα στο κατάστημα από όπου είχα κανονίσει την αγορά των υλικών και τους ρώτησα "συνεργάζεστε με κανέναν που να καταλαβαίνει;" και μου δώσανε δυο τηλέφωνα από μάστορες "ξύπνιους" κατά λέξη όπως το είπαν εκεί.

Υπόψιν, πρόκειται για μεγάλο κατάστημα "αποθήκη" με πελάτες κυρίως εγκαταστάτες, δεκάδες, ενδεχομένως και εκατοντάδες από αυτούς.

Στον πρώτο που τηλεφώνησα και είδα ότι καταλαβαίνει τι θέλω να κάνω, ζήτησα προσφορά και κλείσαμε την ίδια μέρα στην τιμή που ζήτησε.

Απλά πριν βρω αυτόν έγινε το ριάλιτυ με τους άλλους που μου πρότειναν διάφοροι δεξιά αριστερά. Μειοδοτικό διαγωνισμό πάντως δεν έκανα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27901 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

mastoras έγραψε:

fisikos50 έγραψε: Όταν πριν καμιά δεκαετία έφτιαχνα το δικό μου σύστημα έφερα αρκετούς υποψήφιους εγκαταστάτες οι οποίοι (εκτός από έναν) δεν καταλάβαιναν καν τι θέλω να φτιάξω και άλλος έλεγε "μα τι τα θες αυτά;" άλλος έλεγε "εγώ έχω βάλει 100 ατομικές μονάδες και είναι μια χαρά πολύ ευχαριστημένοι οι πελάτες, να σου βάλω κι εσένα" και διάφορα άλλα, οπότε ας μην επεκταθώ καλύτερα...

Τελικά το έφτιαξε αυτός ο ένας που κατάλαβε τι έπρεπε να φτιάξει, αυτός που τελικά μου σύνδεσε και τα σωληνάκια του καυστήρα ανάποδα, οπωσδήποτε καλύτερα να μην επεκταθώ (πάλι) σε αυτό το θέμα...


Ξέρεις ότι υπάρχει και η άλλη φιλοσοφία του "έφερα αρκετούς υποψήφιους εγκαταστάτες" .......μήπως χρειάζεται να συμπληρώσεις "δεχόμενος προσφορές, ψάχνοντας για τον φθηνότερο" ?

Αλλιως δε βλέπω τον λόγο να φέρει κάποιος στο σπίτι του "πολλούς εγκαταστάτες" :dry: Μόνο πασαρέλα δεν είναι τα λεβητοστάσια.

Εντελώς φιλικά.


Φιλε mastora (διορθωση) μεχρι στιγμης ηρθαν δυο οι οποιοι πιο πολυ ακουγαν παρα προτειναν.Δεν ειναι οτι ψαχνω τον φνηνοτερο απλως εχω συγκεκριμενο ποσο λογω προγραμματος γι'αυτη την εργασια η για να το πω πιο σωστα,πρεπει να κανω του καλυτερους συνδυασμους για να ολοκληρωσω τις (δυστυχως αρκετες) εργασιες που απαιτουνται για ενα σπιτι κατασκευασμενο πριν απο 60 χρονια.Μετα απο 4 μερες δεν εχω δεχθει την προσφορα απο καποιον.Οποτε δεν το αποκλειω αν μου συστησουν να καλεσω κι αλλον.Να ελπιζω οτι οι εργασιες καθυστερουν λιγοτερο απ'τις προσφορες;..!!!

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Kerk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27905 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Grecu_ έγραψε:

Kerk έγραψε: Οποτε αν υποθεσουμε οτι τον λεβητα/καυστηρα με την δεξαμενη τα εχω επιλεξει χρειαζομαι τα υπολοιπα μεχρι το 9.Η ελλειψη του μποιλερ τι θα μου στερησει;


To ζεστο νερο χρησης...
Επισης, σαν να λειπουν μερικα ασφαλιστικα απο την λυση (ανακυκλοφορια στο λεβητα, ψυκτρα, κτλ)
Ο λεβητας τι επιπεδο αυτοματισμου εχει? Πολλα και διαφορα θα μπορουσαν να ελεγχθουν απο τον ιδιο (θερμοκρασιες χωρου και ΖΝΧ μερας/νυχτας, αντισταθμιση, αυτονομιες κτλ).
Επισης, το δοχειο ΖΝΧ (να μην το πω boiler καθως δεν ειναι και πολυ ακριβης ο ορος) χωρις δικο του κυκλοφορητη? Τα 100 ευρω ενος Star RS θα σωσουν την κατασταση?


Φιλε Grecu,μιλαμε για τον συγκεκριμενο λεβητα του θεματος.Νομιζω οτι τα περισσοτερα απ'αυτα που λες τα διαθετει (ελπιζω!).Τωρα αν μπορεις να το ριξεις μια ματια στο site,σαν πιο ενημερωμενο που σε βλεπω,θα μας διαφωτισεις σιγουρα.

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27908 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Θα μελετησω τα pdfs αυριο (σημερα δεν βολεψε κι απ´το σπιτι δεν προβλεπεται).
Συνηθως ομως τετοια μηχανηματα μπορουν να διατεθουν και με απλουστατους πινακες αλλα προαιρετικα και με ηλεκτρονικους πινακες που επιτρεπουν πολυ καλυτερη εκμεταλλευση των δυνατοτητων τους (δεν ξερω για τον συγκεκριμενο). Αν εχεις καποια συγκεκριμενη προσφορα, καντην ενα copy paste.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27909 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Λοιπόν, επί του συγκεκριμένου, επειδή αυτός ο λέβητας πωλείται "φθηνά" για αυτά που κάνει, και έγινε συζήτηση για κρυμμένα κόστη, για ανάμματα κτλ κτλ, κοιτάξτε εδώ τι γίνεται, είναι διεθνής η πατέντα και τους παντρεύεσαι, ούτε με λήζινγκ να τον πουλούσαν...















Υπόψιν, στο βιβλίο οδηγιών του λέβητα, που ο πελάτης το βλέπει ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, από τις 110 σελίδες, οι μισές ασχολούνται με τη γραφειοκρατία, τα ερωτηματολόγια, τους "ετήσιους ελέγχους" κτλ κτλ, να μην πούμε και για τις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ αντικαταστάσεις εξαρτημάτων που πληρώνονται επιπλέον των "ετήσιων ελέγχων" κτλ.

Δεν είναι περίεργο βέβαια που όλα αυτά δεν αναφέρονται στις (διαφημιστικές) αναλυτικές περιγραφές του λέβητα και στα αναρίθμητα πλεονεκτήματα που (πράγματι) έχει, ούτε και βρίσκεις το βιβλίο οδηγιών του τόσο ...εύκολα.



Για σύγκριση, ένας λέβητας παραπλήσιας κατηγορίας, τεχνολογίας κτλ και η αντίστοιχη ΚΑΘΑΡΗ εγγύηση.










Βέβαια, σε αυτόν τον λέβητα, το εγχειρίδιο οδηγιών το βρίσκεις σε πρώτη ζήτηση, φαίνεται δεν έχουν να κρύψουν κάτι...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ