Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27766 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Kerk έγραψε:
Απορω αυτα γιατι δεν μας τα λενε/προτεινουν αυτοι που κανουν εγκαταστασεις;Βαριουντε η δεν τα ξερουν;Η...κατι αλλο;;Μηπως φταιει η κριση;




Όταν πριν καμιά δεκαετία έφτιαχνα το δικό μου σύστημα έφερα αρκετούς υποψήφιους εγκαταστάτες οι οποίοι (εκτός από έναν) δεν καταλάβαιναν καν τι θέλω να φτιάξω και άλλος έλεγε "μα τι τα θες αυτά;" άλλος έλεγε "εγώ έχω βάλει 100 ατομικές μονάδες και είναι μια χαρά πολύ ευχαριστημένοι οι πελάτες, να σου βάλω κι εσένα" και διάφορα άλλα, οπότε ας μην επεκταθώ καλύτερα...

Τελικά το έφτιαξε αυτός ο ένας που κατάλαβε τι έπρεπε να φτιάξει, αυτός που τελικά μου σύνδεσε και τα σωληνάκια του καυστήρα ανάποδα, οπωσδήποτε καλύτερα να μην επεκταθώ (πάλι) σε αυτό το θέμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27861 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

fisikos50 έγραψε: Το αέριο είναι πολύ φθηνότερο στην εγκατάσταση αλλά πιο ακριβό στη χρήση.

Αν π.χ. υπάρχει λέβητας / καυστήρας πετρελαίου, εκεί αγοράζεις έναν καυστήρα αερίου και τέλος, δεν αλλάζεις τίποτε άλλο.

Όσον αφορά τα απολύτως απαραίτητα σε φθηνή εγκατάσταση, έχουμε:

1. Λέβητας χαλύβδινος (όχι μαντεμένιος)
2. Καυστήρας του καυσίμου που θέλουμε
3. Αποθήκη / δεξαμενή καυσίμου
4. Κυκλοφορητής
5. Δοχείο διαστολής
6. Σωληνώσεις
7. Σώματα
8. Θερμοστάτης χώρου
9. Μπόιλερ (προαιρετικό)


Με αυτά έχεις ένα βασικό σύστημα, ανάβουν όλα μαζί, σβήνουν όλα μαζί.


Για πιο οικονομική χρήση (και πιο ακριβή εγκατάσταση) θέλουμε ζώνες αυτονομίας μέσα στο σπίτι / ορόφους και χωριστή ζώνη αυτονομίας για το μπόιλερ.

Επιπλέον έχουμε:

10. Πίνακας αυτονομίας
11. Ηλεκτροβάνες (όσες οι ζώνες αυτονομίας)
12. Θερμοστάτες χώρου, ένας τουλάχιστον με εντολή για μπόιλερ


Μετά από αυτά τα βασικά, πάμε σε διάφορες πολυτέλειες, π.χ. τρίοδες για να έχουμε συνεχώς το λέβητα σε σταθερή θερμοκρασία (πολυτέλεια για χαλύβδινους λέβητες), τετράοδες για να φτιάξουμε αντιστάθμιση (σούπερ πολυτέλεια) με μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας κτλ.

Μέχρι δεύτερο μικρότερο σύστημα λέβητα / καυστήρα βάζουν για να φτιάχνει μόνο ΖΝΧ και να μην αναγκάζεται να λειτουργεί συνεχώς το μεγάλο κεντρικό σύστημα και καίει παραπάνω (λες και τον δεύτερο λέβητα / καυστήρα θα τους τον κάνουν δώρο), ότι θέλει ο πελάτης πάντως...


Μπραβο fisikos μου εδωσες την απαντηση που μαλλον χρειαζομαι!!
Οποτε αν υποθεσουμε οτι τον λεβητα/καυστηρα με την δεξαμενη τα εχω επιλεξει χρειαζομαι τα υπολοιπα μεχρι το 9.Η ελλειψη του μποιλερ τι θα μου στερησει;
Τις υπολοιπες πολυτελειες θα μπορεσω να τις προσθεσω ευκολα αργοτερα αν εχω την δυνατοτητα;

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27863 από Kerk
Απαντήθηκε από Kerk στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Κατι παρομοιο αντιμετωπιζω κι εγω.

Οταν ολα αποτυχουν,ανοιξε το βιβλιο των οδηγιων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27870 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

fisikos50 έγραψε: Όταν πριν καμιά δεκαετία έφτιαχνα το δικό μου σύστημα έφερα αρκετούς υποψήφιους εγκαταστάτες οι οποίοι (εκτός από έναν) δεν καταλάβαιναν καν τι θέλω να φτιάξω και άλλος έλεγε "μα τι τα θες αυτά;" άλλος έλεγε "εγώ έχω βάλει 100 ατομικές μονάδες και είναι μια χαρά πολύ ευχαριστημένοι οι πελάτες, να σου βάλω κι εσένα" και διάφορα άλλα, οπότε ας μην επεκταθώ καλύτερα...

Τελικά το έφτιαξε αυτός ο ένας που κατάλαβε τι έπρεπε να φτιάξει, αυτός που τελικά μου σύνδεσε και τα σωληνάκια του καυστήρα ανάποδα, οπωσδήποτε καλύτερα να μην επεκταθώ (πάλι) σε αυτό το θέμα...


Ξέρεις ότι υπάρχει και η άλλη φιλοσοφία του "έφερα αρκετούς υποψήφιους εγκαταστάτες" .......μήπως χρειάζεται να συμπληρώσεις "δεχόμενος προσφορές, ψάχνοντας για τον φθηνότερο" ?

Αλλιως δε βλέπω τον λόγο να φέρει κάποιος στο σπίτι του "πολλούς εγκαταστάτες" :dry: Μόνο πασαρέλα δεν είναι τα λεβητοστάσια.

Εντελώς φιλικά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27883 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

fisikos50 έγραψε: Το αέριο είναι πολύ φθηνότερο στην εγκατάσταση αλλά πιο ακριβό στη χρήση.

Αν π.χ. υπάρχει λέβητας / καυστήρας πετρελαίου, εκεί αγοράζεις έναν καυστήρα αερίου και τέλος, δεν αλλάζεις τίποτε άλλο.

Όσον αφορά τα απολύτως απαραίτητα σε φθηνή εγκατάσταση, έχουμε:

1. Λέβητας χαλύβδινος (όχι μαντεμένιος)
2. Καυστήρας του καυσίμου που θέλουμε
3. Αποθήκη / δεξαμενή καυσίμου
4. Κυκλοφορητής
5. Δοχείο διαστολής
6. Σωληνώσεις
7. Σώματα
8. Θερμοστάτης χώρου
9. Μπόιλερ (προαιρετικό)


Με αυτά έχεις ένα βασικό σύστημα, ανάβουν όλα μαζί, σβήνουν όλα μαζί.


Για πιο οικονομική χρήση (και πιο ακριβή εγκατάσταση) θέλουμε ζώνες αυτονομίας μέσα στο σπίτι / ορόφους και χωριστή ζώνη αυτονομίας για το μπόιλερ.

Επιπλέον έχουμε:

10. Πίνακας αυτονομίας
11. Ηλεκτροβάνες (όσες οι ζώνες αυτονομίας)
12. Θερμοστάτες χώρου, ένας τουλάχιστον με εντολή για μπόιλερ


Μετά από αυτά τα βασικά, πάμε σε διάφορες πολυτέλειες, π.χ. τρίοδες για να έχουμε συνεχώς το λέβητα σε σταθερή θερμοκρασία (πολυτέλεια για χαλύβδινους λέβητες), τετράοδες για να φτιάξουμε αντιστάθμιση (σούπερ πολυτέλεια) με μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας κτλ.

Μέχρι δεύτερο μικρότερο σύστημα λέβητα / καυστήρα βάζουν για να φτιάχνει μόνο ΖΝΧ και να μην αναγκάζεται να λειτουργεί συνεχώς το μεγάλο κεντρικό σύστημα και καίει παραπάνω (λες και τον δεύτερο λέβητα / καυστήρα θα τους τον κάνουν δώρο), ότι θέλει ο πελάτης πάντως...


Πως δίνεται η εντολή για boiler? Είναι κοινή για όλους τους καυστήρες/λέβητες, ή κάθε μάρκα έχει τους δικούς της?

Έχω αυτονομία της Kiturami με 3 θερμοστάτες χώρου, όλοι με κουμπάκι για ZNX και αναρωτιέμαι από καιρό τι θα παιχτεί όταν θα χρειαστεί να συνδεθεί πελλετολέβητας...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27887 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Kerk έγραψε: Οποτε αν υποθεσουμε οτι τον λεβητα/καυστηρα με την δεξαμενη τα εχω επιλεξει χρειαζομαι τα υπολοιπα μεχρι το 9.Η ελλειψη του μποιλερ τι θα μου στερησει;


To ζεστο νερο χρησης...
Επισης, σαν να λειπουν μερικα ασφαλιστικα απο την λυση (ανακυκλοφορια στο λεβητα, ψυκτρα, κτλ)
Ο λεβητας τι επιπεδο αυτοματισμου εχει? Πολλα και διαφορα θα μπορουσαν να ελεγχθουν απο τον ιδιο (θερμοκρασιες χωρου και ΖΝΧ μερας/νυχτας, αντισταθμιση, αυτονομιες κτλ).
Επισης, το δοχειο ΖΝΧ (να μην το πω boiler καθως δεν ειναι και πολυ ακριβης ο ορος) χωρις δικο του κυκλοφορητη? Τα 100 ευρω ενος Star RS θα σωσουν την κατασταση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ