Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27677 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
οσο αφορά τα ζνχ ο λέβητας υποστήριζεί ακόμη και την λειτουργία να δουλέυει μόνο για το μποιλερ. Δεν τίθεται κανένα θέμα με το μπόιλερ ΖΝΧ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27684 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;







1. lambda probe
2. thermal boiler
3. boiler sensor, thermal 95oC
4. exhaust gas sensor
6. output of the boiler heating medium
7. channels for cable wiring
8. exhaust fan
9. heating medium return to the boiler
10. drain

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27697 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;
Και με διαφορετική αρίθμηση...






1. lambda probe
2. thermal boiler
3. boiler sensor, thermal 95 ° C
4. exhaust gas sensor
5. output of the boiler heating medium
6. channels for cable wiring
7. exhaust fan
8. heating medium return to the boiler
9. drain

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27702 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Kerk έγραψε:

Τάκης έγραψε:

Kerk έγραψε: Τετραοδη με μοτερ μου ειπε.Η αντισταθμηση ειναι ενσωματωμενη σ'αυτο τον λεβητα.Τα αισθητηρια;...Δεν σ'επιασα..τι εννοεις;


Το αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας το δίνουν μαζί (δεν κοστίζει και τίποτα), από ό,τι είδα σε έναν φίλο. Προφανώς το λογισμικό της αντιστάθμισης περιέχεται σε αυτό του λέβητα και πουλάνε χωριστά μόνο τη ρυθμιστική βάνα. Στη θέση σου θα την εγκαθιστούσα αβλεπεί (ή αβλεπτί).
Όσον αφορά στα ΖΝΧ δεν γνωρίζω αν ο λέβτας έχει ενσωματωμένο σχετικό μπόιλερ. Αν έχει, ρωτάς και σου λένε, προφανώς περισσεύει το εξωτερικό. Άλλως ;


Ειναι μαλλον ετσι οπως το λεει ο Τακης για τα αισθητηρια αλλα εγω θα χρειαστω νομιζω και δευτερο.θα χρειαστω και μποιλερ ΖΝΧ τελικα.Ρυθμιστικη βανα εννοεις την τετραοδη μαλλον(δεν τα'μαθα ακομη!).


Καλά, ξέχασέ το το αβλεπεί (και το αβλεπτί), μετά τις παρατηρήσεις του fisikos50. Γιατί αν δεν έχει ενσωματωμένο boiler για ΖΝΧ ούτε 2η έξοδο για νερά προσαγωγής θα πρέπει να λυθεί πως ζεσταίνεται το εξωτερικό boiler ZNX με τη χρήση της 4οδης. Η παρατήρηση που έκανε παραπάνω ο panpeletak δεν μου έγινε κατανοητή.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27711 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Kerk έγραψε: ........Ο φιλος kakos μου λει οτι δεν θα χρειαστω τετραοδη λογω λιγων τετραγωνικων(65+65 δυο οροφοι ανεξαρτητοι)............

Σου είπα ρώτα τον τεχνικό γιατί έχεις λίγα τμ και ίσως με την αντιστάθμιση να μην δεις και κάτι φοβερό απο θέμα οικονομίας. Τώρα σχετικά με τους αισθητήρες βρίσκονται (ευτυχώς) στην βασική έκδοση B) -να το πώ έτσι- και συμπεριλαμβάνει, αισθητήρα νερών μπόιλερ του λέβητα, αισθητήρα επιστρεφόμενων νερών, αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας περιβάλοντως (τον βγάζεις στο κρύο και τρτριζ.... :lol: ) Η τετράοδη (με μοτέρ εννοείτε) και ο κυκλοφορητής συνδέονται με την κεντρική μονάδα του λέβητα και ο λέβητας δίνει εντολή για το άνοιξε κλείσε και του ενός και του άλλου. Συνεπώς η μίξη γίνεται αυτόματα με βάση των θερμοκρασιών που λαμβάνει απο όλους τους αισθητήρες που προανέφερα. Σχετικά με 2ο μπόιλερ για ΖΝΧ ξέχωρα εγώ δεν είμαι ο πλέον ειδικός για να σου απαντήσω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο λέβητας παρέχει σύνδεση και με αυτό και ένας 2ος κυκλοφορητής παίρνει εντολή απο τον λέβητα πάντα όταν δεν ζητάς ΖΝ για το σπίτι σου να στέλνει ΖΝ στο μπόιλερ των ΖΝΧ. Εγώ προσωπικά το θεωρό ένα έξτρα επιπλέον κόστος αρκετά σημαντικό. Στα δικά μου διαμερίσματα έβαλα απλά μπόιλερ - θερμοσίφωνες συνδεδεμένα στην σειρά με το κύκλωμα των καλοριφέρ. Δεν υπήρχε στιγμή που να μην είχα ζεστό νερό στο σπίτι μου. Αυτά ελπίζω να έλυσα μερικές απορίες,

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kerk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27714 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Έχει κανείς τον P100 Platinum Kostrzewa;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ