Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93435 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

dimlyk έγραψε: 86 ευρουλακια ???? ... δωρο επρεπε να μας το κανουν οι εμποροι κι οι κατασκευαστες :)

για τους διαβαστερους παντως η διαδικασια ειναι αυτη

www.lsbtp.mech.ntua.gr/sites/default/fil...E%BF_CE0617_2013.pdf


προσέξτε τί λέει μέσα: το ΕΜΠ το αναφέρει ρητά μέσα στο κείμενο αυτό ότι πιστοποιητικά δίνει μόνο για αέριο και πετρέλαιο.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93437 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;
Βασικά εσύ Άγγελε άλλα λες.
Οτι δεν έχει πιστοποιήση, οτι αν έχει την πήρε από τη σημαία, οτι δεν λέει ποιός έδωσε την πιστοποίηση (ενώ το γράφει στο link), oτι δεν έχουν δώσει και το test report, οτι, οτι, οτι.

Είμαι σίγουρος οτι αν το ψάξεις λίγο, όλο και κάτι θα βρεις. Ψάξτο πρώτα όμως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93441 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

vag1234 έγραψε: Δεν ανακάλω κάτι .. Πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε ...


φίλε μου είσαι εγωιστής. ΕΔΩ δεν θίχτηκε ο agge72, και θίχτηκες εσύ?,

Εσένα δεν μου λες τι σε βάλανε δικηγόρο κανενός η σύμβουλο? έτσι για να ξέρουμε..

Υπάρχουν συντονιστές και διαχειριστές για να επέμβουν αν χρειαστεί αν θεωρήσουν ότι κάποιος παρεκτράπηκε..

Το πως εκφράζομαι και για το αν προσέχω τι λέω η όχι θα μου επιτρέψεις να το κρατήσω για τον εαυτό μου. λάθος συμπεράσματα και μη αναγνώριση μετεπειτων ευθυνών δεν δέχομαι από κανέναν.

Δεν με γνωρίζεις ούτε σε γνωρίζω. Όποτε μάλλον θα πρέπει να προσεχείς και εσύ τι λες.

μάθε να αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου λοιπόν..

Επίσης γιατί τοσηηηηηηη δυσπιστία για τον λέβητα ρε παιδιά?, γιατί θέλετε το δικό μου πιστοποιητικό ?.

Αυτό που βλέπετε δεν σας κάνει?.

ΤΟ λέω για τελευταία φορά. Αν κάποιος θέλει να διαπιστώσει το οτιδήποτε εχει να κάνει με τα χαρτιά του λέβητα ΑΣ απευθυνθεί στην ΙΔΙΑ την εταιρία. ΕΜΕΙΣ δεν είμαστε ουτε εκπροσώπου άλλα ούτε αντιπρόσωποι. ΕΙΜΑΣΤΕ τελικοί χρήστες.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93444 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

Grecu_ έγραψε: Βασικά εσύ Άγγελε άλλα λες.
Οτι δεν έχει πιστοποιήση, οτι αν έχει την πήρε από τη σημαία, οτι δεν λέει ποιός έδωσε την πιστοποίηση (ενώ το γράφει στο link), oτι δεν έχουν δώσει και το test report, οτι, οτι, οτι.

Είμαι σίγουρος οτι αν το ψάξεις λίγο, όλο και κάτι θα βρεις. Ψάξτο πρώτα όμως.




Eγω το εχω ψαξει πολυ καλυτερα απο οτι νομιζεις αλλοι να το ψαξουν πιο καλα εγω ουτε τους
κατασκευαζω ουτε και εχω τοποθετηση στο σπιτημου.
Ο κυριος Σαμαρας ενδεχομενος να γνωριζει περισσοτερα πραγματα!
Μπορει εγω να γραφω σε δικο μου λεβητα οτι εχει αποδοση 96% οτι κανει καφε οτι γινεται πυραυλος
αυτα ολα για να ειναι απολητος σωστα και νομιμα θα πρεπει να τα ελενξει και να ποιστοποιηση
το αρμοδιο εργαστηριο που μπορει να κανει ολες αυτες τις μετρησης και αναλησης αν καταλαβατε
ψαχνουμε το εργαστηριο και τις μετρησης.......Π.Χ ΜΕΤΣΟΒΙΟ οπου ειναι και το μοναδικο στην Ελλαδα
για να δοση αυτην την ποιστοποιηση αν υπαρχει και αλλο εδω ειμαστε να το μαθουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93445 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

Grecu_ έγραψε: Βασικά εσύ Άγγελε άλλα λες.
Οτι δεν έχει πιστοποιήση, οτι αν έχει την πήρε από τη σημαία, οτι δεν λέει ποιός έδωσε την πιστοποίηση (ενώ το γράφει στο link), oτι δεν έχουν δώσει και το test report, οτι, οτι, οτι.

Είμαι σίγουρος οτι αν το ψάξεις λίγο, όλο και κάτι θα βρεις. Ψάξτο πρώτα όμως.


μαζί σου. Δεν εχω πρόβλημα με το να εκφράζει ο καθένας την άποψη του. ΤΟ πως αφενός την διατυπώνει έχει μεγαλη σημασία

Ο @agge72 την διατύπωσε :

1ον χωρίς επιχειρήματα (Το βασικότερο.. ΛΕΣ κατι ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΤΟ!)

2ον κινδυνολογεί και απαξιωνει ορούς και θεσμούς.(ΜΗΝ ΤΑ ΛΕΜΕ ΠΑΛΙ)

3ον κατηγορεί περί εμπορικών συμφερόντων (1200€)

με συγχωρείτε... ΠΟΣΟΙ πρέπει ποια να του πουν ότι είναι τελικά λάθος?, ΔΗΛΑΔΗ τι άλλο πρέπει να πούμε?

επίσης θα τον παρακαλούσα να ορθογραφεί καλύτερα. ΕΛΛΗΝΕΣ είμαστε. Σεβασμός στην γλωσσά και στην γραφή μας (υπάρχουν και λεξικά)

ζητάω επίσης απο τους συντονιστές - διαχειριστές αν συνεχιστεί το ιδιο να πάρουν θέση ή να κλειδώσουν και την συζήτηση. ΔΕΝ έχει νόημα να συνεχίζετε με τόσες ανακρίβειες που λέγονται


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93447 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;
Λοιπόν, για να μήν μακρηγορούμε, επειδή τυγχάνει να έχω στα χέρια μου πιστοποιητικά της Windhager από το TUV Sud, και τα οποία θεωρώ σωστά και πραγματικά σύμφωνα με το ΕΝ 303-5, KAI επειδή διαπιστώνων ότι παρόλο που αναφέρθηκε το πρότυπο ακόμα ο κόσμος παραπλανάται, τα πιστοποιητικά αυτά πιστοποιούν δοκιμές για τα κάτωθι:

1. Αναφορά SR: Test on disconnectable firimg systems σύμφωνα με Clause 4.1.5.11.2a του προτύπου, όπου και δοκιμάζονται όλα τα συστήματα ασφαλείας του λέβητα και η υδρόψυξη του (μόνο μέσω σερπαντίνας!!)

2. Αναφορά B: Test on construction requirements, σύμφωνα με clauses
4.1.2: πιστοποίηση παραγωγής
4.1.3: κολλήσεις
4.1.5.1.: ασφάλεια βρασμού
4.1.5.10: εκπομπές αερίων από τον χώρο κάυσης
4.1.5.12: σιλό
4.1.5.13: στάχτη και διαχείριση της
4.1.5.15: αξεσουάρ λέβητα
5.4.: αντοχή στην πίεση

3. Αναφορά SP: Operational Safety (Λειτουργική ασφάλεια)
4.1.1.: στρες, υπερθέρμανση, διαρροή αερίων, άκαφτη στάχτη και φλόγες, επικύνδυνη συσσώρευση αερίων, εξαρτήματα αναλύτικα, πιστοποίηση εξαρτημάτων αναλυτικά, έλεγχοι παραγωγής
4.1.5.14: επιστροφή φλόγας

4. Αναφορά C: Performance
4.2: ισχύς, βαθμός απόδοσης, κατηγορία, κτλ

Με αυτό τον τρόπο λοιπόν δοκιμάζουν οι Αυστριακοί και πιστοποιούν τους λέβητες τους. Εμείς?

ΥΓ: για αυτούς που υποστηρίζουν ότι με το να γράφουν εδώ μέσα οι επαγγελματίες του χώρου "τους την πέφτουν" θα ήθελα να τους ρωτήσω άν τους αρέσει να κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου ή θέλουν να ξυπνήσουν?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by egglezos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234, electron, ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ