Aλλαγή λέβητα ξύλου με λέβητα υγραερίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68368 από fritakos
Εχω βάλει με υγραέριο στο εξοχικό στο Λουτρακι, Πρέπει να βρεις ποια εταιρία προμηθεύει εκεί υγραέριο, μετα βάζεις μια υπόγεια δεξαμενή περίπου 2000 lit. Αν την αγοράσεις μόνος σου είναι αρκετά χρήματα, εγω την πήρα απο τη Shell με περιπου 1000 ευρω και συμβόλαιο να αγοράζω απο εκει αέριο για τα πρώτα 5 χρόνια. Στα πέντε χρονια πρέπει να γινει ελεγχος και αλλάγη τω βαλβίδων και στα 10 ετη πρέπει να ξεθαφτεί η δεξαμενή για να ελεγχθει..
Εχει αρκετές προδιαγραφες που πρεπει να τηρουνται(σωληνωσεις, ανιχνευτες, ειδικές βαλβιδες ασφαλείας κλπ) αλλιώς δεν σου φερνουν οι εταιρείες αέριο, και βεβαια με το αεριο δεν παίζουν !!!
Παντως πιστευω οτι ο λεβητας σου είναι μεγάλος και με ενα λεβητα 40-50000 βιομάζας θα εκανες τι δουλεία σου μια χαρα. Εγω τώρα βάζω βιομάζας στην Αθηνα ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soentall

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68463 από parth
αν θυμαμαι καλα το υγραεριο ειχε 0.60 το λιτρο με αναλογια περιπου 2λιτ=1κγρ και η θερμικη αξια ειναι
1κγρ υγραεριο=10920kcal/kg (πετρελαιο=8200).
Με την τρεχουσα τιμη πετρελαιου οποτε το υγραεριο ειναι πιο συμφερον, αλλα σε καμια περιπτωση πιο φθηνο απο το ξυλο. Με τα λεφτα που θα δωσεις να βαλεις λεβητα/καυστηρα υγραεριου βαλε εναν καλο λεβητα κυλο σωστα διαστασιολογημενο, με δοχειο ισως αδρανειας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soentall

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68678 από soentall
Φιλε Χρηστο πριν βαλω αυτον ειχα εναν που ελεγε πως ειναι 85000 θερμιδες.Ηανωτερη θερμοκρασια που μπορουσε να ανεβασει δεν ηταν περισσοτερη απο 50-55 βαθμους.Μ αυτον οι θερμοκρασιες 80-90 βαθμους ειναι παιχνιδακι.Η καταναλωση δεν νομιζω ομως να εχει αλλαξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68685 από parth
και αμονωτο να ηταν το σπιτι, αποκλειται να εφτανες απωλειες 80.000. Ο αρχικός σου λεβητας ήταν πιστοποιημένος ή ό,τι γραφει ο καθε κατασκευαστής? ο δευτερος ήταν ιδια μαρκα/επομενο μοντελο με τον πρωτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68691 από tofantaraki

soentall έγραψε: Φιλε Χρηστο πριν βαλω αυτον ειχα εναν που ελεγε πως ειναι 85000 θερμιδες.Ηανωτερη θερμοκρασια που μπορουσε να ανεβασει δεν ηταν περισσοτερη απο 50-55 βαθμους.Μ αυτον οι θερμοκρασιες 80-90 βαθμους ειναι παιχνιδακι.Η καταναλωση δεν νομιζω ομως να εχει αλλαξει.

:blink: :blink: :blink: ε?????

κατι κανεις λαθος δεν βγαινουν τα νουμερα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68692 από χρηστος8

soentall έγραψε: Φιλε Χρηστο πριν βαλω αυτον ειχα εναν που ελεγε πως ειναι 85000 θερμιδες.Ηανωτερη θερμοκρασια που μπορουσε να ανεβασει δεν ηταν περισσοτερη απο 50-55 βαθμους.Μ αυτον οι θερμοκρασιες 80-90 βαθμους ειναι παιχνιδακι.Η καταναλωση δεν νομιζω ομως να εχει αλλαξει.




Αποστολη καλα το ειπες...ελεγε πως ηταν 85000 θερμιδες, δεν σημαινει οτι ηταν κιολας.

Μηπως κατι δεν συνδεθηκε σωστα με τον πρωτο λεβητα;;;

Το κακο με σενα ειναι οτι ο δευτερος λεβητας που εβαλες, δεν ελεγε απλως οτι ειναι 120000 θερμιδες...

Ειναι 120000 οντως, οποτε την πατησες διπλα :( .

Παντως για να καταλαβεις τα νουμερα αυτα τι σημαινουν σου λεω το εξης.

Σε 4 ωροφη οικοδομη με 16 διαμερισματα που εχω κανει υδραυλικα-θερμανση εδω και 8 χρονια, εχω βαλει 160000 kcal λεβητα πετρελαιου.

Ζεσταινει 1120 m2 ανετοτατα...και φυσικα Βορεια Ελλαδα ετσι;;;

Εσυ με 120000 kcal λεβητα ζεσταινεις 200 m2... τι να πω φιλε δεν εχω λογια :huh:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ