Λέβητας με εναλλαγή πετρελαίου - ξύλου

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5200 από Stepenwolf
Περιμένω τις επόμενες μέρες από τον ενεργειακό επιθεωρητή να μου πει πόσες ακριβώς θερμίδες υπολογίζει να χρειάζονται για να δω τελικά τι θα κάνω. Το σπίτι 100τμ είναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6622 από mastoras
Ο Ενεργειακός Επιθεωρητής κάνει άλλη δουλειά, δεν είναι αυτός που θα σου βρει με ακρίβεια το πόσες θερμίδες χρειάζεται το σπίτι μας.

Αν ο ενεργειακός επιθεωρητής τυχαίνει να είναι μηχανολόγος που έχει ασχοληθεί με την θέρμανση, και πάρει και κάτι παραπάνω, τότε υπάρχει πιθανότητα να έχεις μια σωστή μελέτη για την θέρμανση....αλλιώς :(
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10228 από Αgrovann

Stepenwolf έγραψε:

Asteris έγραψε: Νομίζω ότι μπορεί να βασιστεί με 17.000. Αν κάνει ψοφόκρυο, ας κλείσουν τα σώματα σε κάποια δωμάτια, ή ακόμα καλύτερα βάλτε θερμοβάνες που έχουν δικό τους θερμοστάτη σε κάθε σώμα. Θα μπορείτε να έχετε άλλη θερμοκρασία σε κάθε χώρο, ή με μισή στροφή να τα κλείνετε και τελείως. 8€ η μία κάνει...


Αν δεν μπορέσω να βρω κάτι αντίστοιχο με τον Kiturami αλλά περισσότερες θερμίδες, τότε πιθανόν να πάρω αυτόν.
Αλλά θα είναι συμβιβασμός και ρίσκο, το πατρικό μου βρίσκεται στην πιό κρύα τοποθεσία της Καστοριάς, βόρεια, δίπλα σε λίμνη (που εδώ και μέρες είναι παγωμένη=κατάψυξη), σε σημείο που ο ήλιος το βλέπει λίγο, συνθήκες που δεν αντιμετωπίζονται με μεσοβέζικες λύσεις...
Μου κάνει εντύπωση πάντως, που η Kiturami δεν έχει μεσαίους λέβητες αφενός, και που δεν υπάρχουν (απόσο έψαξα ως τώρα)άλλες αντίστοιχες υλοποιήσεις άλλων κατασκευαστών.


Φιλε Stepenwolf οταν λέει εως 70.000 θερμίδες εννοεί το όριο που μπορεί να φτασει ο λεβητας μπορείς ομως να βαλεις στον καυστήρα άλλο μπεκ π.χ. ο.7 και να μειώσεις τις θερμίδες
Αυτό είναι κατι συνηθισμένο για καυστήρες πετρελαίου ρώτα και έναν θερμουδραυλικο να τσεκάρεις
Γνώμη μου πάρε τον μεγάλο και γίνετε μικρός ανέξοδα και σε τετοια τιμή ειναι μια χαρα
Αν δεν σου επαρκεί σε θερμίδες καίει την μάνα του και τον πατέρα του δεν ανεβάζει με τίποτε βαθμούς και το κρύο δεν παλεύετε έχεις και ηλικιωμένους μην το ρισκάρεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21591 από TORNADO
Θα μπορούσες να δεις και αυτόν
kalogiropoulos.gr/gr/levites-ksylou/vertical-miniwood.html
φαίνεται κατασκευασμένος από αξιόπιστη ελληνική εταιρία
αλήθεια μήπως τον έχει κανείς ώστε να μας πει γνώμη για το συγκεκριμένο μηχάνημα.
Και εγώ σκέφτομαι να έχω το περιθώριο λειτουργίας με πετρέλαιο σε μια δύσκολη ώρα αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι θα δουλεύει αποδοτικά ο καυστήρας πετρελαίου σε θάλαμο καύσης ξύλου.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by TORNADO.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #98577 από nivosgr
Ειμαι σε μονοκατοικια. Το δικο μου σπιτι 140 και των γονιων απο κατω 65-70.
Προαφανως εγω χρειαζομαι τον KITURAMI KRM70. Ο λεβητας πετρελαιου που εχω ειναι 20τιας, οποτε σε καπια φαση με δελεάζει να παρω εναν μικτη καυσης.

Απορίες:

Αν σε περιπτωση για καποιο λογο μεινουν μονο τα 140 τετραγωνικα και το μικρο διαμερισμα μεινει κλειστο, ειναι τεραστιος αυτος ο λεβητας; Θα εχει πολυ μεγαλη καταναλωση;

Ποσα γεμισματα μπορει να θελει μεσα σε ενα 10ωρο, που ειναι ο μέσος όρος που εχω θέρμανση στο σπιτι;

Αν υποθεσουμε οτι ο KRM70 εχει 3000 ποσο μπορει να φτασει με την τοποθετηση;

Χρειάζεται δοχείο αδρανείας. Από όσο εχω δει όχι..

Ευχαριστω.

Υ.Γ: Αν καποιος τον χρησιμοποιεί θα ηθελα να μας μεταφερει τις εντυπώσεις του

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #98648 από nivosgr
Επιπλεον μπορει καποιος που χρησιμοποιεί ηδη KITURAMI ειτε τον απλό ξυλολέβητα ειτε τον μεικτης καυσης να μας ενημερωσει: Πρωτον χρειαζεται δοχειο αδρανειας και β) πως πανε απο καταναλωση ξυλου .

Ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 4 Ημέρες πριν by nivosgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ