Επιλογή λέβητα βιοκαυσίμων

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31597 από stratis 1
Επειδη ο καθενας βαφτιζει οσες θερμιδες θελει το λεβητα που πουλαει,εγω μετραω τη συνολικη εσωτερικη θερμαινόμενη επιφανεια σε τετραγωνικα μετρα (τουμπο οριζοντιες και καθετες διαδρομες) και πολαπλασιαζω με το 10-15000.(αναλογα με το καυσιμο, ξυλο πελλετ πυρηνοξυλο) .
Αν δηλαδη εχει 2 τετρ.μετρα επιφανεια,επι 15000 θεωρω οτι ειναι μαξιμουμ 30000 θερμιδες.
Εχει να κανει και με τον καυστηρα ,με το ποσα κιλα καύσιμης υλης μπορει να καψει την ωρα.
Ο καυστηρας ρυθμιζεται με ινβερτερ η χρονικο οποτε το σωστο ειναι να λεμε ΜΕΧΡΙ τοσες χιλιαδες θερμιδες.
Οι γνωριζοντες ας διορθώσουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31681 από egglezos

stratis 1 έγραψε: Επειδη ο καθενας βαφτιζει οσες θερμιδες θελει το λεβητα που πουλαει,εγω μετραω τη συνολικη εσωτερικη θερμαινόμενη επιφανεια σε τετραγωνικα μετρα (τουμπο οριζοντιες και καθετες διαδρομες) και πολαπλασιαζω με το 10-15000.(αναλογα με το καυσιμο, ξυλο πελλετ πυρηνοξυλο) .
Αν δηλαδη εχει 2 τετρ.μετρα επιφανεια,επι 15000 θεωρω οτι ειναι μαξιμουμ 30000 θερμιδες.
Εχει να κανει και με τον καυστηρα ,με το ποσα κιλα καύσιμης υλης μπορει να καψει την ωρα.
Ο καυστηρας ρυθμιζεται με ινβερτερ η χρονικο οποτε το σωστο ειναι να λεμε ΜΕΧΡΙ τοσες χιλιαδες θερμιδες.
Οι γνωριζοντες ας διορθώσουν.


με γνώμονα το 1μ2 ανά 10 KW, είσαι πολύ σωστός για βρώμικες βιομάζες....για καθαρές μπορείς να μειώσεις και να φτάσεις ίσως κοντά στο νούμερο σου. Γι'αυτό και οι λέβητες πελλετ είναι πάντα λίγο πιο μικροί από του ξύλου ...όταν όμως πάς σε λέβητες πυρηνόξύλου, θα παρατηρήσεις ότι τα μεγέθη τους είναι ίδια με του ξύλου λόγω μεγάλης περιεκτικότητας σε στάχτη: άλλο να διανείμεις μέσα στον λέβητα 1% στάχτη πχ, και άλλο να διάνείμεις 4% ή 8%! Είναι έυλογο ότι όσο πιο βρώμικο κάυσιμο καις, τόσο μεγαλύτερες θερμαντικές επιφάνειες χρειάζεσαι.

Και για να εξηγηθούμε ώς προς το μέγεθος, θα πεί κάποιος τί να τις κάνω τις μεγάλες θερμαντικές επιφάνειες? εμένα ο λέβητας πετρελαίου μου είναι μόλις ένα τετρ.μέτρο και βγάζει πχ 40000 kcal/h..σωστά στο πετρέλαιο και το αέριο...αλλά όταν έχεις πολύ στάχτη και θέλεις να εχεις βαθμό απόδοσης ο οποίος και να διατηρείταιγια όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα (μήνα και βάλε δηλαδή...) τότε είναι απαιτητό να έχεις επιφάνειες όσο το δυνατόν μεγαλύτερες.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32090 από bolek
..τελικά τι πρέπει να κάνω?ποιον να επιλέξω?

bolek έγραψε: Στην περίπτωση που οι αναγκες του σπιτιού μου σε θερμίδες είναι λιγότερες απο τις δυνατότητες του λέβητα που θα επιλέξω, τότε έχουμε αυξημένη κατανάλωση ή όχι και γιατί?

Μου δόθηκε η ευκαιρία αγοράς (περίπου 3500 ευρώ με ενσωματωμένο ηλεκτρολογικό πίνακα +inverter) ενός λέβητα βιοκαυσίμων 80.000 kcal ενώ πραγματικά χρειάζομαι 45000 kcal για τις ανάγκες θέρμανσης του σπιτιού μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32607 από bolek
...φίλοι μου...λίγο πριν την τελική αγορά ενός Mavil Primus 45, μου έπεσε στα χέρια μου το διαφημιστικό της ελληνική εταιρίας THERMOSTAHL και συγκεκριμένα το μοντέλο MINI BIO 40 με κάθετους φλογαυλούς,αυτόματη έναυση και αυτόματο σύστημα καθαρισμού!!

Ποιές οι διαφορές μεταξύ τους?η αξιοπιστία?η απόδοση?και γενικά υπάρχει κάποιος που να τον χρησιμοποιεί τον thermostahl ώστε να πάρουμε μια γεύση?

Λοιπόν αναμένω κριτικές από τους ιδιοκτήτες τους για να κάνω την τελική επιλογή!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32611 από Grecu_
Αναμεσα στους 2, Μαβιλ, αν οχι για τιποτα αλλο, για την σοβαροτητα της εταιριας
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32689 από bolek
Με ποια κριτιρια κατα εσενα θεωρείται μια εταιρεία σοβαρή?

Επισκέφτηκα το site της thermostahl και παρατήρησα ότι από το 1962 δραστηροποιείται στο χώρο της θέρμανσης....

Ο συγκεκριμένος λέβητας της παράπάνω εταιρείας έχει εγκατασταθεί ώστε να έχουμε μια εικόνα?
ή υπάρχει κάποιο manual για περισσότερες τεχνικές πληροφορίες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ