Atmos D45P

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23253 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Atmos D45P
φίλε Χρήστο,
το να πούμε ότι ο ενας λέβητας είναι καλύτερος από τον άλλον γιατί αυτή είναι η γνώμη μου δεν νομίζω ότι πείθει κανέναν και ούτε έχει και κάποια σημασία γι αυτούς που έχουν την ελάχιστη στοιχειώδη νοημοσύνη.
Γι αυτόν τον λόγο υπάρχουν και διάφοροι οργανισμοί πιστοποίησης, οι οποίοι και πιστοποιούν την ποιότητα και την απόδοση των τεχνικών μηχανημάτων.
Εαν πιστεύεις ότι ο VARMEBARONEN έχει κάποιο πιστοποιητικό ποιότητας που δεν το έχει ο ATMOS μπορεις να μας το καταθέσεις και σου υπόσχομαι ότι θα σου καταθέσω το αντίστοιχο του ATMOS.
Η μήπως πρέπει να πιστέψουμε ότι αφού τον έβαλες στην πεθερά σου για τον λόγο αυτό είναι και καλύτερος από τον ATMOS
ΦΊΛΕ Χρήστο,
επειδή με τα εως τώρα γραφόμενα σου στο forum
έχουμε καταλάβει ότι είσαι ατομο με σοβαρες γνώσεις πάνω στα θέματα που συζητάμε δεν δικαιολογήσαι να λες ότι αυτή είναι η γνώμη μου, θέλουμε αποδείξεις, και οι αποδείξεις είναι πιστοποιήσεις του βαθμού απόδοσης του VARMEBARONEN και εγώ με την σειρά μου θα βάλω του ATMOS , για να δουμε ποια είναι η αλήθεια με στοιχεία και όχι με γνώμες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23256 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Atmos D45P

Nehlena έγραψε:

giorgosmosxou έγραψε:

Nehlena έγραψε: Όχι απωλεις 40kw, αλλα ισχύ λεβητα απαιτείται...
Αν θυμάμαι καλα, οι απώλειες είναι 23.000kcal εκτός κ αν λέω αρλουμπες επειδή δεν θυμάμαι...


Δέν λες αρλούμπες , τα λες πολύ σωστα
αρα είναι η τυπική μελέτη
οπότε έχει απόλυτο δίκαιο ο έμπορας μηχανικός
νομίζω ότι πρέπει να τον εμπιστευτεις...


Δεν είναι όμως να εκνευριζεσαι;
Τι κάνεις μελετη ρε φίλε, αν δεν μου λες αυτο που πρέπει να εφαρμοστεί; :angry:


γι αυτόν τον λόγο από 1-10-2010 αρχισε να εφαρμόζεται ο νέος ΚΕΝΑΚ και ο θεσμος των ελεκτων δόμησης ;)
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by giorgosmosxou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23257 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Atmos D45P
Τρέχουν παράλληλα δύο θέματα....
Εγώ θέλω να απευθυνθώ στον φίλο μας τον Φυσικό και την Afset.
Αγαπητέ φίλε φυσικέ πολύ θυμωμένο σε βρίσκω και παίρνεις αμπάριζα τους πάντες.
Για μένα κάπου έχει δίκαιο κάπου υπερβάλλεις και κάπου προσβάλλεις.

Αναφέρεσαι παραπάνω για τον τεχνικό κόσμο και τους αποκαλείς αγράμματους και άξεστους.
Αναφέρεσαι στους μηχανικούς και επικαλείσαι συντεχνίες.
Η άποψη μου είναι....
Το να είναι κανείς αγράμματος δεν είναι ντροπή. Εχω δει γραμματιζούμενους νοητικά πιο αγράμματος απο τους αγράμματους.
Το να είναι κάνεις άξεστος είναι όμως ντροπή...Και φαντάζομαι να συμφωνείς ότι η αξεστοσύνη δεν κάνει διακρίσεις σε μορφωμένους και μη.....
Σχετικά τώρα με το θέμα των λεβήτων και της θέρμανσης γενικότερα....
Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι οι λέβητες στερεών καυσίμων είναι κάτι σχετικά καινούργιο στην αγορά.
Ταυτόχρονα έχει εξελιχθεί παρα πολύ το θέμα των αυτοματισμών....
Το κακό είναι ότι εδώ υπάρχει μία τεράστια παρεξήγηση και από την μεριά των τεχνικών και απο την μεριά των ιδιωτών.
Οι ιδιώτες αλλά και πολλοί τεχνίτες αγνοών πόσο αναγκαία είναι πλέον η μηχανολογική υποστήριξη στην θέρμανση....
Ο ρόλος του υδραυλικού δεν είναι να κάνει σχεδιασμό συστημάτων που έχει σχέση με την ροη των ρευστών και πολλά φυσικά φαινόμενα που εσύ τα ξέρεις καλύτερα απο μένα.
Ο ρόλος του υδραυλικούς αλλά και του καυστηρατζή δεν είναι να σχεδιάζει αυτοματισμούς ούτε να κατανοεί πολύπλοκους αυτομαμισμούς ώστε να τους εφαρμόζει....
Αυτή είναι δουλειά του θερμομηχανολόγου και θέλω να είμαι ξεκάθαρος σε αυτό.
Θα μου πεις τότε γιατί ανακατεύονται;
Ελα μου ντέ...
Γιατί καλός η κακός στην Ελλάδα για πολλούς λόγους ο ρόλος του μηχανολόγου είναι υποβαθμισμένος και υπάρχει έλλειψη ενός βασικού επαγγέλματος. Του αυτοματιστή.
Ετσι λοιπόν τον ρόλο αυτό τον παίζουμε εμείς...
Για μένα κακός...αλλά είναι μεγάλο θέμα αυτό.
Αλλά και οι ιδιώτες πολλές φορές δεν είναι άμοιροι ευθυνών.
Και εντάξει μπορώ να κατανοήσω τον ιδιώτη που δεν έχει καμία σχέση με τον χώρο και δεν γνωρίζει κάν τον ρόλο του μηχανολόγου.
Αλλά εσύ;
Εσύ είσαι φυσικός....Σχεδόν τα πάντα που φτιάχνουμε συσχετίζονται με την φυσική.
Κάνω λάθος;
Θεωρώ ότι εσύ θά έπρεπε να είχες καταλάβει ότι πλέον η εξέλιξη και οι ενεργειακές απαιτήσεις πολλές φορες πλέον ξεφεύγουν των δυνατοτήτων του τεχνικού κόσμου και να είχες αντιληφθεί την αναγκαιότητα του θερμομηχανολόγου και όχι να κάθεσαι να κατηγορείς απαξιωτικά τους μαστόρους. Ιδίως όταν έχουμε να κάνουμε με καινούργια προϊόντα και ανεξέλεγκτη καύση όπως έχουμε με τους ξυλολέβητες τα πράγματα είναι σοβαρά.
Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ...
Οχι ότι ο τεχνικός κόσμος δεν έχει ευθύνες....Εχει και παραέχει....
Οχι όμως ότι δεν είναι λίγοι αυτοί οι ιδιώτες που δεν θέλουν να πληρώσουν μηχανολόγο και απαιτούν απο τον τεχνίτη να τον αντικαταστήσει.

Στο θέμα με την Asfet...
H Asfet έθεσε ένα σοβαρό ερώτημα και για μένα έχει απόλυτο δίκαιο....
Πως ο εμπορομηχανολόγος έκρινε ότι η εγκατεστημένη ισχύς του σπιτιού δεν επαρκεί;
Όραμα είδε;
Δεν βλέπω καμία συντεχνία στα εύλογα ερωτήματα της.
Φυσικά όμως αυτό δεν καμία σχέση με το θέμα των μελετών πολεοδομίας και εφαρμογής που πράγματι πολλές φορές αυτες τις πολεοδομίας ήταν στου κουτρούλη τον γάμο.
Για αυτό ήρθε ο ΚΕΝΑΚ...
Αλλά και αυτόν για τον γάμο τον βλέπω.
Φυσικά και ο ιδιώτης όταν έφτιαχνε τους ημιυπέθριους και τους έβαζε θέρμανση που δεν μπορούσε να είναι μέσα στην μελέτη της πολεοδομίας βγαζοντα την μέλετη εκτός έκανε ρουκ ζουμ.
Απο που να αρχισει κανείς φίλε φυσικέ.....

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23259 από Nehlena
Απαντήθηκε από Nehlena στο θέμα Atmos D45P

giorgosmosxou έγραψε:

Nehlena έγραψε:

giorgosmosxou έγραψε:

Nehlena έγραψε: Όχι απωλεις 40kw, αλλα ισχύ λεβητα απαιτείται...
Αν θυμάμαι καλα, οι απώλειες είναι 23.000kcal εκτός κ αν λέω αρλουμπες επειδή δεν θυμάμαι...


Δέν λες αρλούμπες , τα λες πολύ σωστα
αρα είναι η τυπική μελέτη
οπότε έχει απόλυτο δίκαιο ο έμπορας μηχανικός
νομίζω ότι πρέπει να τον εμπιστευτεις...


Δεν είναι όμως να εκνευριζεσαι;
Τι κάνεις μελετη ρε φίλε, αν δεν μου λες αυτο που πρέπει να εφαρμοστεί; :angry:


γι αυτόν τον λόγο από 1-10-2010 αρχισε να εφαρμόζεται ο νέος ΚΕΝΑΚ και ο θεσμος των ελεκτων δόμησης ;)



Να το πω; Η μελετη έγινε πριν ένα Μήνα... Για αυτό νιώθω... :angry: :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23264 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Atmos D45P
εαν ο φάκελος για την έκδοση οικοδομικής άδειας κατατέθηκε στην πολεοδομία μετά τις 1-10-2010 τότε έχει γίνει με τον νέο ΚΕΝΑΚ και εφόσον έχει εφαρμοστεί, η μελέτη θερμικών απωλειων είναι και μελέτη εφαρμογής. Καλά θα είναι όμως να γίνει μία μικρή προσάυξηση λόγο κατασκευαστικών ατελειών, αστοχιών υλικών κ.α.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23266 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Atmos D45P
ΜΑ είναι πολύ απλό Nehlena.
Με τον πρώτο που πρέπει να μιλήσεις είναι με τον μηχανολόγο σου.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ