Atmos D45P

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23236 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Atmos D45P
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος αγαπητέ fisikos50,

Δεν πουλάμε κανένα πνεύμα. Είναι ξεκάθαρες ερωτήσεις, (κα αυτή που παραθέτεις, και οι υπόλοιπες που παρέλειψες. Υπάρχουν εταιρίες ο μηχανολόγος πάει να δει τον χώρο που θα εγκατασταθεί ένα σύστημα.

Όταν κάποιος λέει ότι δεν επαρκούν τα σώματα για το μέγεθος και τις απώλειες του σπιτιού όταν κρατάει μια μελέτη στα χέρια του, πρέπει να το δικαιολογεί επαρκώς.
Δικαίως η Nehlena αναρωτιέται μετά για το τι ρόλο παίζει μια μελέτη που ήδη (άμεσα ή έμμεσα) πλήρωσε.

Ποιά είναι τα υποχρεωτικά ποσά? ποιά τα προστατευμένα επαγγέλματα? και ποια τα νταβατζιλίκια στη συγκεκριμένη περίπτωση?
Η μελέτη που υπάρχει αναφέρεται στη γενική περίπτωση χρήσης συστήματος λέβητα καυστήρα πετρελαίου, που μέχρι τώρα ήταν το σύστημα που κυριαρχούσε στην Ελλάδα.
Για άλλα συστήματα, και συστήματα εξοικονόμησης, χρειάζεται να αλλάξει η μελέτη. Τι να κάνουμε τώρα?
Αν η κατοικία κατασκευάστηκε εξ' αρχής, μπορείς να ενημερώσεις τον μηχανολόγο για το σύστημα που προτίθεσαι να τοποθετήσεις και δεν θα έχεις καμιά επιπλέον επιβάρυνση.
Αν αγοράστηκε από εργολάβο, τότε κάνεις νέα μελέτη αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για μια σωστή λειτουργία της εγκατάστασης, και με βέλτιστη αξιοποίηση όποιων χρημάτων διαθέσεις για τον εξοπλισμό.
Αν δεν θέλεις να δώσεις χρήματα, τότε το ρισκάρεις. Επιλογή σου είναι, κανένας δεν σε υποχρεώνει.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23237 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Atmos D45P

giorgosmosxou έγραψε: φίλε kosmidis80,
προτείνεις στην Nehlena να βάλει starfire maxi,Pelmax της Varmebaronen γιατί όπως λές είναι πολυ καλυτερα μηχανηματα καυσης πελλετ
Αυτό από που το συμπέρανες?
Γνωρίζεις τα μηχανήματα?
μάλλον όχι, γιατί αν τα γνώριζες θα έπρεπε να ξέρεις ότι και τα 2 δεν βγαίνουν σε ισχύ μεγαλύτερη των 25kw και όπως είπε η Nehlena χρειάζεται πάνω από 40kw
Μήπως θα έπρεπε να είμαστε πιο προσεκτικοί στο τι προτείνουμε και να μην βγάζουμε έτσι εύκολα συμπεράσματα για το ποια μηχανήματα είναι καλύτερα??




Φιλε Γιωργο οσον αφορα τα KW που βγαζει μεγιστο η καθε εταιρια δεν ειναι κριτηριο καλης η κακης συσκευης...ατυχης ο παραλληλισμος.

Δηλαδη ο γειτονας μου που απο σιδερας το γυρισε σε κατασκευη ξυλολεβητων και φτιαχνει και μεγεθη των 100000 θερμιδων ξυλολεβητων τι ειναι;;;

Θα ελεγα οτι οι μεγαλες ευρωπαικες και οχι μονο βιομηχανιες μεχρι 30KW λεβητες φτιαχνουν, αντε και λιγο παραπανω.

Δες λεβητες της KWB...WINDHAGER BIOWIN...και αλλες εταιριες με παραδοση στα στερεα καυσιμα και θα καταλαβεις.

Οσο για τους λεβητες της VARMEBARONEN... επειδη εγω τους ξερω μια και εχω τοποθετησει 8 λεβητες μεχρι τωρα, ενα σου λεω...ΞΥΡΑΦΙΑΖΟΥΝ απο ποιοτητα.

Οι διαδρομες των καυσαεριων γινονται με συνδιασμο οριζοντια και καθετα τουμπο που απαιτει μεγαλη τεχνογνωσια.

Οι λεβητες ξυλου και πελλετ της VARMEBARONEN δουλευουν με θερμοκρασια καυσαεριων 160 βαθμους max.

Οι δε ξυλολεβητες μπορουν να συνδεθουν σε καμιναδα Φ100 οταν εχουμε υψος καμιναδας τουλαχιστον 6 μετρα...στον ATMOS δεν γινεται με μικροτερη απο Φ150.

Εχουν ανοξειδωτα ολα τα εσωτερικα μερη στους λεβητες πελλετ και εδω και δυο χρονια δοκιμαζουν και βελτιωνουν το μοντελο των 45KW.

Δεν θα βγει σε παραγωγη αν δεν τεσταριστει οπως θελουν οι Σουηδοι.

Τον 20 αρη μικρο τον εχω βαλει εδω και δυο χρονια στην πεθερα μου οποτε μπορω να ξερω μια και εχω καθημερινη επαφη.

Εχω δοκιμασει οτι σαβουρο πελλετ κυκλοφορησε περυσι στην αγορα και εκει που αλλα μηχανηματα φρακαραν αυτο τα εκαιγε αψογα με σταχτη πουδρα.

Αν γνωριζεις τι ειναι το κλαπε ελκυσμου και τι σημασια εχει στην καυση σου λεω οτι ειναι στανταρ σε ολους τους λεβητες πελλετ της ακριβης κατηγοριας...ετσι και στον VARMEBARONEN.

Επειδη εχω τοποθετησει και λεβητες της ATMOS μπορω να συγκρινω θεωρω αξιοπιστα...σαφως ανωτερη ποιοτητα εχει ο VARMEBARONEN και στους λεβητες πελλετ και στους λεβητες ξυλου.

ΥΓ. Επειδη μπορει να θεωρηθει οτι υποστηριζω συγκεκριμενα μηχανηματα, αναφερω οτι συνεργαζομαι με 8 εταιριες στις τοποθετησεις...VIGAS-OPOP-ATMOS-VIESSMANN-ORLANSKI-VARMEBARONEN και δυο Ελληνικους βγαζουν νικητη τον Σουηδικο σε ποιοτητα...αυτα απο την εμπειρια μου και ειναι απλα η γνωμη μου... ;)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23238 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Atmos D45P

Nehlena έγραψε: Όχι απωλεις 40kw, αλλα ισχύ λεβητα απαιτείται...
Αν θυμάμαι καλα, οι απώλειες είναι 23.000kcal εκτός κ αν λέω αρλουμπες επειδή δεν θυμάμαι...


Δέν λες αρλούμπες , τα λες πολύ σωστα
αρα είναι η τυπική μελέτη
οπότε έχει απόλυτο δίκαιο ο έμπορας μηχανικός
νομίζω ότι πρέπει να τον εμπιστευτεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23239 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Atmos D45P
φίλε Χρήστο,
δεν είπα πουθενα ότι εαν μια εταιρία βγάζει μεγάλους σε ισχύ λέβητες είναι καλύτερη από μία αλλη που βγάζει μικρότερους.που το είδες να γράφω κάτι τέτοιο??
Αυτό που είπα είναι ότι εφόσον χρειάζεται πάνω από 40kw ισχύς λέβητα ,ΔΕΝ μπορούμε να προτείνουμε λέβητες με ισχύ 25kw . Διαφωνείς πάνω σε αυτό??
Στα περισσ'οτερα που λες συμφωνώ
Εκεί που ΙΣΩΣ διαφωνώ είναι εαν αξίζει να πληρώσω 1500 έως 2000 ευρώ παραπάνω και να βάλω τον VARMEBARONEN για να κερδίσω τι???
Για να μην μπουμε στον κόπο να υπολογήσουμε εαν θα γίνουν ποτε απόσβεση αυτά τα παραπάνω χρήματα που όπως πολύ καλά ξέρεις δεν θα αποσβεσθουν ΠΟΤΕ.
Εαν διαφωνεις πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23240 από Nehlena
Απαντήθηκε από Nehlena στο θέμα Atmos D45P

giorgosmosxou έγραψε:

Nehlena έγραψε: 340 τ.μ με 100 τ.μ. Υπόγειο...

Και δεν είμαστε πλούσιοι... το σπίτι χτίζεται με δανειο, Πολύ κόπο δίνοντας προτεραιότητα πρώτα στην ποιότητα του λεβητα και μετα π.χ. Τα είδη υγιεινής...


χμμμ...
:evil: :evil: ξέχασα να σας πώ ότι είμαι υπάλληλος στην ΣΔΟΕ :lol: :lol:



ΣΔΟΕ; :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Ξεχνάς όμως ότι είμαστε Έλληνες, με έλληνες γονείς... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23241 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Atmos D45P

Nehlena έγραψε: Το σπίτι είναι 340 τ.μ. και δεν έχουμε βάλει ακόμη σώματα, μόλις τελειώσαμε με τα πλακάκια...


Θάπρεπε να έλθεις εδώ στο σάιτ λίγο νωρίτερα. Θα "ψηνόσουν" να βάλεις ενδοδαπέδια θέρμανση και θα είχες καλύτερες και οικονομικότερες επιλογές στον τρόπο θέρμανσης. Έχουμε αναφέρει σε ποια περιοχή βρίσκεται το σπίτι;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ