Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60244 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
pandel καλωσήρθες στο forum!

Τον effecta τον έχει βάλει φίλος (δυστυχώς δεν έχω επισκεφτεί ακόμα το λεβητοστάσιό του, πρέπει να είναι τύπου "σαλόνι" :woohoo: ).

Έχει το μεγάλο όμως, νομίζω 50-60kW, μιας και ζεσταίνει ολόκληρη οικοδομή.

Μου λέει τα καλύτερα, είναι κορυφαίο μηχάνημα και το έχει συνδυάσει με 2 buffer των 1,5tn έκαστο, της effecta και αυτά.

Φυσικά και η τιμή τους είναι στο Θεό, καλύτερα να μην αναφέρω καν το (πενταψήφιο :whistle: ) ποσό που διέθεσε "με το κλειδί στο χέρι", γιατί θα σας κόψω πέρα απογευματιάτικα... :S :S :S

Τον ψήνω να γραφτεί στο φόρουμ και να κάνει παρουσίαση. Για να δούμε...

Και για να προλάβω τα σχόλια, τον έχει από πέρυσι και μάλλον φέτος πάει για απόσβεση, καθώς έκαιγε αν θυμάμαι καλά πάνω από 5-6tn πετρέλαιο τη σεζόν.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60250 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

GT έγραψε: pandel καλωσήρθες στο forum!

Τον effecta τον έχει βάλει φίλος (δυστυχώς δεν έχω επισκεφτεί ακόμα το λεβητοστάσιό του, πρέπει να είναι τύπου "σαλόνι" :woohoo: ).

Έχει το μεγάλο όμως, νομίζω 50-60kW, μιας και ζεσταίνει ολόκληρη οικοδομή.

Μου λέει τα καλύτερα, είναι κορυφαίο μηχάνημα και το έχει συνδυάσει με 2 buffer των 1,5tn έκαστο, της effecta και αυτά.

Φυσικά και η τιμή τους είναι στο Θεό, καλύτερα να μην αναφέρω καν το (πενταψήφιο :whistle: ) ποσό που διέθεσε "με το κλειδί στο χέρι", γιατί θα σας κόψω πέρα απογευματιάτικα... :S :S :S

Τον ψήνω να γραφτεί στο φόρουμ και να κάνει παρουσίαση. Για να δούμε...

Και για να προλάβω τα σχόλια, τον έχει από πέρυσι και μάλλον φέτος πάει για απόσβεση, καθώς έκαιγε αν θυμάμαι καλά πάνω από 5-6tn πετρέλαιο τη σεζόν.



Αυτα γουσταρω :lol:
αρκει να υπαρχει το ρευστο φυσικά...

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60294 από pandel
Απαντήθηκε από pandel στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
GT ευχαριστώ για τα πρώτα νέα. Πράγματι θα ήταν πολύ καλό να είχαμε και άλλες πληροφορίες από το γνωστό σου. Εγώ έχω κατά νου το λέβητα των 25 kw και δοχείο αδράνειας στα 1000 lt. Βέβαια και η τιμή είναι τσουχτερή απλά και εγώ έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές αλλά όχι από καποιον που τον έχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60371 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

pandel έγραψε: Εγώ έχω κατά νου το λέβητα των 25 kw και δοχείο αδράνειας στα 1000 lt.


Πώς σου φαίνεται ο Vigas 25-31 με δοχείο αδράνειας 800άρι ή 1000άρι στα 2800 ? Γιατί αυτή η τιμή έχω ακούσει πως παίζει .Για την ποιότητα του λέβητα έχουν μιλήσει πολλοί με καλά λόγια γι αυτό τον ρίχνω στο τραπέζι.Εγώ άν επέλεγα λύση λέβητα πυρόλυσης ξύλου αυτόν θα είχα επιλέξει ασυζητητί !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60733 από pandel
Απαντήθηκε από pandel στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
Έχω ακούσει κι εγω καποιες καλές κριτικές για το λεβητα vigas και την άλλη εβδομάδα θα κατεβω Θεσνικη να τον δω κι αυτόν μιας και τον εμπορεύεται η ίδια εταιρία που έχει και τον effecta.Mια ερωτηση για κάποιον που ίσως γνωρίζει:Η καμινάδα που έχω είναι έξι μέτρα τετράγωνη με τσιμεντοσωλήνα χτισμένη γύρω και θα γίνει προέκταση άλλα πέντε με αλουμινίου μονωμένη για να βγω πάνω από το γείτονα. Ειναι πιθανό να έχω σοβαρό προβλημα με συγκέντρωση πίσσας και καπνας στο εσωτερικό της τσιμεντοσωλήνας λόγω της τραχιας της επιφάνειας);(θα συνδεθεί πάντως και laddomat)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60751 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
Oι πυρολησης δεν εχουν πισσα στην καμιναδα απλα πιανει μια
πουδρα σκονη που θελει μια φορα το χρονο καθαρισμα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ