Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19854 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

erimitis έγραψε: μαστορα θα σου ηταν ευκολο να παραθεσεις ολους τους οικονομικους λεβητες πελλετ που βρηκες?


ΟΧΙ γιατί κινδυνεύω να χαρακτηριστώ ως ο "ρομπέν των δασών" του energ.gr :lol:

Επίσης υπάρχει κίνδυνος να παρασυρθούν και οι τσιγκούνηδες, δηλαδή αυτοί που έχουν την άνεση να πάρουν ποιοτικό μηχάνημα. :P

Σοβαρά τώρα. Πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να το κάνουμε αυτό. Θα κάνουμε έτσι καθαρή διαφήμιση στα εν λόγω προϊόντα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19859 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
Περίπου 3300€ τον αγόρασα πέρυσι. 4200€ μαζί με εργατικά, ηλεκτρολόγο και 6 μέτρα διπλή ανοξείδωτη καμινάδα. Αρκετά ευχαριστημένος. Καίει τα πάντα. Μεγάλο σιλό 320 λίτρων. Τώρα πρέπει να κάνει 4000.
Είναι και πολύ καλός ξυλολέβητας.

Sp4wN έγραψε:

mastoras έγραψε: Για ρίξε μια ματιά εδώ......για αυτό το μηχάνημα έλεγα CPPL-CENTROMETAL. Το μπέρδεψα με τους sime που είναι από χυτοσίδηρο ο λέβητας.




www.e-dimakis.gr/category.php?id_category=60



Χαχα . Σ αυτους εδω πηρα και γω τηλεφωνο και τους ρωτησα για τον λεβητα και ποια ειναι η τιμη του και μου απαντησε ο μηχανικος εκει οτι 3000 λεει εχει ο λεβητας και αλλα 4 ο καυστηρας η κατι τετοιο. Μετα του ειπα οτι στον τιμοκαταλογο φαινεται πως η τιμη ολου του σετ ειναι 3 χιλιαρικα και μαλιστα με 35 % εκπτωση ο κοσμος υπολογιζει 2.100 , αλλα δε φανηκε να συγκινειται !! Anyway ευχαριστω αλλα ... στην Ελλαδα βρισκομαστε !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19861 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
Μαστορα δηλαδη αν βαλω τον astra wood 31KW με ενα δοχειο διαστολης 1000Lt που το εχω βρει στα 550 ευρω δε θα μπορω να περιορισω τα γεμισματα του σπιτιου ? Ασε που δεν παιζει να καθομαι να σκιζω ξυλα και τα λοιπα θα αγοραζω καμια 10ρια τονους καλοκαιρι και μετα οσο χρειαστει !! Το πελλετ θελει μεταλυτερη επενδυση σε χρημα και κοστιζει και περισσοτερο απο εναν λεβητα πυρολυσης αυτο εξαλλου ηταν και το αρχικο μου Θεμα. Περυσι το καλοκαιρι κουβαλησα 7 τονους ξυλα στην αυλη τα ντανιασα και τα εφερα 20-20 κιλα στο τζακι οπου τα εκαψα σε 2 μηνες και δε ζεσταθηκα . Και 10 και 12 τονους να μου βγει καλα θα ειμαι

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19862 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

giogud έγραψε: Περίπου 3300€ τον αγόρασα πέρυσι. 4200€ μαζί με εργατικά, ηλεκτρολόγο και 6 μέτρα διπλή ανοξείδωτη καμινάδα. Αρκετά ευχαριστημένος. Καίει τα πάντα. Μεγάλο σιλό 320 λίτρων. Τώρα πρέπει να κάνει 4000.
Είναι και πολύ καλός ξυλολέβητας.


Ευχαριστω για την πληροφορια Giogud αυτο ελεγα και γω ... οτι για τα δικα μου οικονομικα δεδομενα ειναι απαγορευτικος . Βεβαια μπορει να αξιζει καθε ευρω και με το παραπανω αλλα τι να κανω να πουλησω το αμαξι για να παρω λεβητα ?? :PpP


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19863 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

pantelis1973 έγραψε:

Sp4wN έγραψε: green-energy-shop.gr/index.php/product/view/20/39

Αυτος πως σας φαινεται παιδια ? Μεση καταναλωση 2.9 kg/h και 31 ΚW . Δεν τον βρισκω καθολου ασχημο και σε νορμαλ τιμη . Βεβαια θα πρεπει να παραγγειλω και ξυλα ταυτοχρονα οποτε θα ζοριστω λιγο αυτο τον καιρο αλλα νομιζω αξιζει τον κοπο !! Μαστορα ειδικα απο σενα θελω ολοκληρωμενη αποψη . Εισαι πια ο Μεντορας μου !!


φιλαρακι γιατι δεν ψαχνεσαι και για τον burnitπου εχει και καλη τιμη..εχει και νημα στο φορουμ σχετικα..


Βασικα o astra wood ειναι πυρολυτικος και εχει μεση καταναλωση 2.9Kg/h και με δοχειο διαστολης οπως το υπολογιζω θα εχω αρκετη οικονομια . Η τιμη ενος απλου λεβητα μπορει να ναι 700 ευρω λιγοτερα αλλα νομιζω θα το κερδισω σε ξυλα και σε κουραση αυτο λεω μονο , σιγουρος βεβαια δε μπορω να μαι δυστυχως για τπτ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19866 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
[quote="Sp4wN" Και 10 και 12 τονους να μου βγει καλα θα ειμαι




Για 170m2 μηπως οι 15 ειναι απο ευχη εως ρεαλισμος;;;

Ποσο πετρελαιο εκαιγες;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ