Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19840 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
μέντορας :woohoo: χα χα χα ....... πρόσεχε μην πατήσεις την μπανανόφλουδα και τρέχεις και δεν φτάνεις όπως εγώ.

Έκοβα και έσχιζα ξύλα όλο τον χειμώνα, κουβαλούσα στο λεβητοστάσιο ξύλα κάθε τρεις ημέρες, και στο τέλος πήγα στον πνευμονολόγο από την πολλή στάχτη που ρούφηξα κατά το γέμισμα του ξυλολέβητα.

Δεν κάνει για μεζονέτες ο ξυλολέβητας......μόνο για αγροικίες η σπίτια στο χωριό που έχουν μεγάλες αποθήκες, καλά αεριζόμενες.

ΠΑΡΕ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΛΛΕΤ ......αφού διαθέτεις 1800€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19842 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

mastoras έγραψε: μέντορας :woohoo: χα χα χα ....... πρόσεχε μην πατήσεις την μπανανόφλουδα και τρέχεις και δεν φτάνεις όπως εγώ.

Έκοβα και έσχιζα ξύλα όλο τον χειμώνα, κουβαλούσα στο λεβητοστάσιο ξύλα κάθε τρεις ημέρες, και στο τέλος πήγα στον πνευμονολόγο από την πολλή στάχτη που ρούφηξα κατά το γέμισμα του ξυλολέβητα.

Δεν κάνει για μεζονέτες ο ξυλολέβητας......μόνο για αγροικίες η σπίτια στο χωριό που έχουν μεγάλες αποθήκες, καλά αεριζόμενες.

ΠΑΡΕ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΛΛΕΤ ......αφού διαθέτεις 1800€


To θέμα Δημήτρη ειναι που βρίσκεις λέβητα πέλλετ με 1800 ευρώ?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19846 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
Παντελή και εγώ νόμιζα ότι δεν υπήρχε.....να όμως που υπάρχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19847 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
Δημητρη και που να δεις που θα πανε οι περισσοτεροι με το πελλετ στα 350 και βαλε!

Ενταξει μην τα τσουβαλιαζεις επειδη την πατησες με εναν λεβητα που αγορασες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19852 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;
μαστορα θα σου ηταν ευκολο να παραθεσεις ολους τους οικονομικους λεβητες πελλετ που βρηκες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19853 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή πυρόλυσης ξύλου;

kosmidis80 έγραψε: Δημητρη και που να δεις που θα πανε οι περισσοτεροι με το πελλετ στα 350 και βαλε!

Ενταξει μην τα τσουβαλιαζεις επειδη την πατησες με εναν λεβητα που αγορασες.


Βασικά με το πετρέλαιο στο 1,5€ μιλάμε για μια ολική καταστροφή στα οικονομικά όλων.

Απο εκεί και πέρα, και 350€ να πάει το πελλετ, πάλι θα συμφέρει. Οπότε το βλέπω σαν μονόδρομο και λύση έκτακτης ανάγκης.

Οσο για το ξύλο, σαφώς και δεν θα πρέπει να συγκρίνω όλες τις περιπτώσεις σαν και την δική μου, αλλά οι αναφορές εδώ στο φόρουμ όσων χρησιμοποίησαν λέβητες ξύλων δεν ήταν και τόσο ευχάριστες.

Ολοι θέλουν τον αυτοματισμό, όλοι θέλουν την άνεση......δεν είναι γεγονός αυτό ?

Ολοι οι ξυλολέβητες καπνίζουν, και βγάζουν αιωρούμενη στάχτη όταν σκαλίζουμε η τροφοδοτούμε την φωτιά, άλλος λίγο, άλλος πολύ. Είναι δυνατόν να έχουμε τοποθετημένους ξυλολέβητες στα λεβητοστάσια των μεζονετών, τα όποια τα περισσότερα είναι χωμένα βαθιά στην γη, χωρίς ίχνος εξαερισμού ?

Αυτό θέλω να πω. Δεν ενδεικνύονται οι ξυλολέβητες για όλες τις περιπτώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ