Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76100 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Αυτό με τα ΖΝΧ στους 65-75 βαθμούς (έγκαυμα μ'ακούς?) εκτός από αισιόδοξο μου φαίνεται και ύποπτο. Τι παροχή νερού μπορεί να ζεστάνει σ'αυτές τις θερμοκρασίες και τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στα νερά της θέρμανσης?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76271 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
κρις

Καμια ειρωνια...ολοι κρινομαστε σε αυτο τον κοσμο βαση του τι κανουμε και τι λεμε.

Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να παρω στα σοβαρα μια εταιρια... οταν στα προτεινομενα σχεδια συνδεσης ενος ξυλολεβητα δεν περιλαμβανει τριοδη στην επιστροφη για προστασια του λεβητα απο υγροποιησεις και δημιουργια πισσας.
Αντι αυτου προτεινει λιγοτερα ξυλα σε καθε φορτωμα...τι να πω :ohmy:

Οι περισσοτερες εταιριες που κατασκευαζουν ξυλολεβητες, αυξανουν περα της αρχικης εγγυησης, κατα 3 με 5 χρονια την εγγυηση με χρηση laddomat η τριοδης.

Για την kiturami δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα και δινει απλα 3 χρονια :whistle:

Τουλαχιστον στο συγκεκριμενο ειναι ειλικρινης...αναφερει επι λεξη στα τεχνικα χαρακτηριστικα...

Θερμοκρασια εξοδου καυσαεριων: λιγοτερο απο 300 βαθμους.

Οντως καπου εκει ειναι...λιγο πανω, λιγο κατω.

Αν η πραγματικοτητα ειναι ειρωνια τι να πω :huh:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76439 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Φίλε μου χρηστο8, laddomat και τρίοδοι, χρειάζονται όλοι οι άλλοι ξυλολέβητες ο kiturami δεν τα χρειάζεται αυτά, και γι'άυτό η εταιρία δεν τα προτείνει.Τέτοια μαραφέτια χρησιμοποιούν οι κοινοί ξυλολέβητες, που δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στις στοιχειώδες ανάγκες λειτουργίας τους. και γι'αυτό χρειάζονται υποβοήθηση.Και να ανεβαίνει το κόστος αγοράς. Αυτά αν ξέρεις η τιμή τους είναι εξτρά. Εγώ πλήρωσα 2150 ευρώ, έχω κάψει μέχρι τώρα απο 4 Νοεμβρίου μόνον 3 τόνους ξύλα και υπολογίζω να κάψω άλλους 2 τόνους. Δηλ. 5-5.5 τόνους όλη την σαιζόν. (αλήθεια εσεις πόσα κάψατε)?και πέρα απο λίγη πίσσα, που και αυτή την απέκτησα γιατί κάποιος έξυπνος με ξεγέλασε και μου πούλησε φρέσκα ξύλα, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα..
όσο γι'αυτά που γράφεις δεν θα μπώ στον κόπο να τα σχολειάσω. Κουράστηκα ποιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76486 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Μπραβο κρις εκει που ειχα σηκωσει το τηλεφωνο και ημουν ετοιμος να τον παραγγηλω με κανεις να το αναβαλω
παλι γιατι με εναν υδραυλικο που μηλησα μου ειπε να βαλουμε και τριοδη και labomat..
Eσυ το λες οτι δεν χρειαζεται για και η ιδια η εταιρια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76492 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

κρις έγραψε: Φίλε μου χρηστο8, laddomat και τρίοδοι, χρειάζονται όλοι οι άλλοι ξυλολέβητες ο kiturami δεν τα χρειάζεται αυτά, και γι'άυτό η εταιρία δεν τα προτείνει.Τέτοια μαραφέτια χρησιμοποιούν οι κοινοί ξυλολέβητες, που δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στις στοιχειώδες ανάγκες λειτουργίας τους. και γι'αυτό χρειάζονται υποβοήθηση.Και να ανεβαίνει το κόστος αγοράς. Αυτά αν ξέρεις η τιμή τους είναι εξτρά. Εγώ πλήρωσα 2150 ευρώ, έχω κάψει μέχρι τώρα απο 4 Νοεμβρίου μόνον 3 τόνους ξύλα και υπολογίζω να κάψω άλλους 2 τόνους. Δηλ. 5-5.5 τόνους όλη την σαιζόν. (αλήθεια εσεις πόσα κάψατε)?και πέρα απο λίγη πίσσα, που και αυτή την απέκτησα γιατί κάποιος έξυπνος με ξεγέλασε και μου πούλησε φρέσκα ξύλα, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα..
όσο γι'αυτά που γράφεις δεν θα μπώ στον κόπο να τα σχολειάσω. Κουράστηκα ποιά.




Ναι η kiturami εχει καταργησει τους νομους της φυσικης...ειναι ο μοναδικος ξυλολεβητας παγκοσμιως που δεν επηρεαζεται απο χαμηλες θερμοκρασιες επιστροφων και δεν πιανει πισσα, ουτε εχει υγροποιησεις...γι αυτο και το laddomat η η τριοδη δεν χρειαζονται.

Ας μας εξηγησει ομως με ποιο τροπο αποφευγεται αυτο, και ποια παγκοσμια πατεντα εχει εφευρει που δεν την ανακαλυψαν ακομη οι μεγαλυτεροι κατασκευαστες ξυλολεβητων παγκοσμιως...αν μπορεις να το αιτιολογησεις πως γινεται αυτο, αυτοματως βοηθας χιλιαδες χρηστες που ειναι ετοιμοι να αγορασουν τριοδη η laddomat για τους δικους τους λεβητες.

Βεβαια αν φιλε κρις υπερασπιζεσαι τον κατασκευαστη, ενω εισαι χρηστης του λεβητα...λαβε υποψην οτι με 3mm λαμαρινα του λεβητα...3 χρονια εγγυηση (γιατι αραγε) και χωρις προστασια με τριοδη στις επιστροφες συντομα θα τον κανεις πλουσιο...και την τσεπη σου φτωχοτερη βεβαιως...παρε το μερος του ελευθερα...αυτος να πουλησει θελει.

Εγω επειδη δεν διεκδικω μεριδιο στις πωλησεις της εταιριας, λεω την πραγματικοτητα οπως ειναι...ισως να φαινομαι κακος για σενα...για αρκετους εδω στο forum ομως, η πραγματικοτητα ειναι το ζητουμενο της ενημερωσης, και σε αυτους κυριως απευθυνομαι.

Με σεβασμο σε αυτον που συνομιλω, επιχειρηματα, αριθμους και στοιχεια οπως κανω παντα.

Θα σε παρακαλουσα οπως ξεκουραστα γραφεις τα κατεβατα των πλεονεκτηματων των kiturami...με τον ιδιο τροπο, ξεκουραστος και παντα με επιχειρηματα να απαντας στις δικες μου επισημανσεις...

Μεχρι τωρα δεν το εκανες, και αυτο φανερωνει ελλειψη επιχειρηματων απο μερους σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76497 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Aυτο με την μη ανάγκη τρίοδης θα μπορούσα να το δεχτώ μόνο αν ο KF έχει εσωτερικό κυκλοφορητή, όπως έχει ο KRP. Έλα όμως που στο σχεδιάκι του δεν φαίνεται πουθενά αυτός...

Όσο για το πως δίνει ΖΝΧ και τι επιπτώσεις έχουν αυτά, το βρήκα: :woohoo:

Επιλογή ζεστού νερού χρήσης

Ο κυκλοφορητής σταματά να δουλεύει και άφθονο ζεστό νερό είναι διαθέσιμο. Για να έχουμε και πάλι θέρμανση, θα πρέπει να επιλέξουμε το πρόγραμμα θέρμανσης χώρου


Τα παρακάτω στοιχεία μπορεί να μου τα εξηγήσει κανείς?

Ισχύς (kW) - 40,7
Απόδοση στην θέρμανση (kW) - 23,2-34,9
Δυνατότητα κατανάλωσης ξύλου (Kgr/h) - 8,1
Μέγιστη απόδοση στη θέρμανση (ποσοστό επι τις εκατό) - 75
Μέγιστη απόδοση στο ζεστό νερό (ποσοστό επι τις εκατό) - 75


8,1 κιλά ξύλου με max 75% απόδοσης αποδίδουν μέχρι 34,9kW?

ΥΓ. Παναγιώωωωωωωωωτη, αυτός είναι πιο GTR από τον δικό σου ωρεεεεεεε! :silly:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ