Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74051 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Ολοι ειναι ευχαριστημενοι με αυτο που αγορασαν οποτε
τσαμπα λογια.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74144 από argiris77
Απαντήθηκε από argiris77 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
από την στιγμή που είμαστε ευχαριστημένοι γιατί να μην το πούμε?
με τον δικό μου όπως ξαναείπα έχω καλή απόδοση, ζεσταίνει τον χώρο αμέσως αλλά έχω πίσσα, αυτό είναι το πρόβλημα μου. Μάλιστα άφησα τα τουμπο για 1 μήνα ακαθαριστα και ειχαν τουμπώσει άσχημα.
Η λύση που προτείνει ο kris εμένα δεν μου αλλάζει κάτι, με λίγα ξύλα το ξεκινάω και με λίγα το συνεχίζω γενικώς αλλά κάπνα υπάρχει πάντα και όταν ανοίγω την πόρτα τροφοδοσίας γίνεται μάχη όπως μετά απο βομβαρδισμό στα κατεχόμενα. Μπορεί να φταίει και η καμινάδα (inox αμόνωτη) η οποία έχει γίνει μαύρη εξωτερικά και τρέχουν τα ζουμιά από παντού, του χρόνου θα αντικατασταθεί με μονωμένη, λεφτά φέτος τέλος.

Παρεπιμπτόντως Kris από τον ίδιο μάστορα αγοράσαμε, (Γίωργος το μικρό του αν λέμε τον ίδιο), μου τον έστειλε με μεταφορική Κορινθία που μένω, τον τοποθέτησε το συνεργείο του, κυκλοφορητή αφήσαμε του πετρελαιου, έβαλε την καμινάδα inox, λοιπά εξαρτήματα και σωλήνες μου στοίχισε 2300 με ΦΠΑ και απόδειξη.
Το μαστόρι μου είχε πει από την αρχή ότι στοιχίζει 2000 € ο καυστήρας από την αντιπροσωπεία (αλλά σίγουρα τον αγοράζει 1700-1800),συν 300 τα λοιπά εξαρτήματα και ο κόπος του, άρα θεωρώ ότι έβγαλε από εμένα σίγουρα 400 κατοστάρικα και βάλε (μείον τα μεταφορικά του απο Πύργο για Κορινθία που δεν είναι και λίγα). Από άλλα καταστήματα που είχα πάρει προσφορές όλα 2000 - 2400 τον πουλούσαν σκέτο χωρίς να υπολογίσω όλα τα υπόλοιπα, άρα θεωρώ για μένα καλή τιμή το πακέτο. Εδώ κάτι Saturn πουλάνε 1600 και βάλε και σύν όλα τα υπόλοιπα.
Τέλος πάντων, ακόμα μαθαίνω το μηχάνημα (εδώ και 2,5 μήνες που το εγκατέστησα)και τις ιδιαιτερότητες του, καίω μόνο ξερά ξύλα, περσινά και προπέρσινα αλλά την πίσσα μου την έχω και ψάχνω να βρω τρόπους να την μειώσω. Σε ερώτηση μου στο μαστόρι αν θα δω διαφόρα με αλλαγή καμινάδας ήταν κατηγορηματικά αρνητικός και μου ειπε να μείνω με την (κατάμαυρη ζουμερη) inox μου.
Πάντως σε γενικές γραμμες επειδή έχω δικά μου ξύλα προς το παρόν θα κάνω γρήγορα απόσβεση και είμα αρκετά ευχαριστημένος απο την απόδοση του. Υπάρχουν φυσικά και πολύ καλύτερες λύσεις αλλά εμένα τουλάχιστον μου έκατσε αυτός ο καυστήρας. Ξεκιναώ το άναμμα 2 το μεσημέρι μετά την δουλεια, 5-5.30 τροφοδοτώ με λίγα ξύλα λίγο πριν φύγω για δουλειά πάλι και 9-9.30 το βράδυ που γυρνάω του ρίχνω 2 ξύλα και κρατάει πολύ ζεστά τα σώματα μέχρι 2 το βράδυ όπου τον αφήνω να σβήσει μονος του.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by argiris77.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74619 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Φίλε μου argiris77 είδες λοιπόν οτι δεν λέω ψέματα ως προς την τιμή; Χαίρομαι που το επιβαιβεώνεις και εσύ, ενώ άλλοι με κράξανε. Και να σκεφτείς οτι εσύ μένεις στην Κορινθία. Ναι απο τον ίδιον τον αγοράσαμε, Γιώργο τον λένε.
Οσο για την πίσα που λές να ξέρεις οτι δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου βγάζει πίσσα όποιον λέβητα ξύλου και να έχεις. Το θέμα είναι να μήν έχεις πολυ πίσσα και τρέχουν τα ζουμιά.Τότε υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο. Και σε μένα βγάζει πίσσα. Δεν λέω οτι την εξαφάνισα τελείως (με τον τρόπο που σου λέω οτι τον ανάβω μου βγάζει πολύ λιγότερη), αλλά είναι στα ανεκτά όρια. Ρώτησα τον έμπορο που τον αγόρασα, (τον γιώργο) και μου είπε να μην με ανυσηχεί η πίσσα αυτή. Δεν είναι πρόβλημα.
Υπάρχει και μια έλλη λύση που σου προτείνω και είναι η εξής. Μία Κυριακή που δεν δουλεύεις, το πρωί γέμισέ τον με ξερά ξύλλα και άναψε τον στους 75 βαθμούς. Μην τον ρίξεις άλλα ξύλλα, και άφησέ τον να σβήσει, μετά αφου κρυώσει λίγο και είναι ακόμη ζεστός, πάρε την σπάτουλα την κυρτη και τρίψε τον. Να είσαι σύγουρος οτι μία μεγάλη ποσότητα της πίσσας θα φύγει σίγουρα. Επειδή σε προηγούμενο πόστ ρωτάς που να βρείς την κυρτή σπάτουλα, φυσικά σε έναν που κάνει σιδηροκατασκευές. Θα του πείς τι ακριβώς χρειάζεσαι και θα στο φτιάξει. Θα σου στειχίσει περίπου 10 ευρώ.
Δεν διευκρηνίζεις όμως που έχεις πίσσα στο θάλαμο ή στην καμινάδα. Αν είναι στην καμινάδα τι σε πειράζει;
Οσο για τον καπνό δεν ξέρω η καμινάδα σου έχει την κατάλληλη κλίση; Εγώ πιστεύω οτι ο καπνός αυτός πρέπει να είναι απο μπούκωμα. Μήπως ήταν απο τα τούμπα που τά είχες αφήσει ακαθάριστα 1 μήνα; Κακώς τ'άφησες τόσο πολύ εγώ τα καθαρίζω κάθε 20-22 μέρες.
Οσον αφορά το άναμμα που του κάνεις και ο τρόπος λειτουργίας με τα ξύλα, συμφωνώ απόλυτα και εγώ περίπου έτσι τον δουλεύω,στους 65 βαθμούς, και έχω πολύ καλή ζέστη μέσα στο σπίτι 22-23 βαθμοί με εξωτερική θερμοκρασία το βράδυ 8 βαθμούς
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by κρις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74894 από argiris77
Απαντήθηκε από argiris77 στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
Φίλε μου Κρις το σίγουρο ειναι ότι με τους ξυλολέβητες δεν την γλυτώνουμε την πίσσα, έστω και λιγο.
Για σπάτουλα και τα λοιπά έχω βρει άκρη τελικά. Η πίσσα που έχω είναι μέσα στο θάλαμο αλλά και στην καμινάδα την οποία καμιά μέρα θα βγάλω τα εξωτερικά να την καθαρίσω.
Για τον θάλαμο θα κάνω το εξής που είπες καθώς έχω διαπιστώσει ότι σε υψηλή θερμοκρασία βλέπω να πέφτουν φλούδες πίσσας μετά από κάποια ώρα καύσης και σε συνδυασμό με ψέκασμα με λίγο πετρέλαιο θα γίνει δουλειά.
Για την καμινάδα που λες δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα τοποθέτησης και τα τούμπα πλέον τα καθαρίζω τακτικά. Όσο για τα το καθάρισμα τους δεν σου πέφτει στάχτη στο πίσω μέρος τους? από εκεί πως την βγάζεις? Είπα να πάρω μια ηλεκτρική σκούπα στάχτης αλλά διάβασα ότι μπουκώνουν εύκολα και δεν κάνουν δουλειά.
Για την συνολική τιμή αγοράς του καυστηρα θεωρώ ότι είναι σε πολύ λογικά πλαίσια με καλό κέρδος για τον έμπορο, τον οποίο μάλιστα έχω προτείνει και σε άλλους καθώς και καλή δουλειά έκανε και δεν εξαφανίστηκε μετά την πληρωμή όπως κάνουν πολλά μαστόρια..
Εξάλλου το κέρδος το φέρνουν οι πολλές δουλειές και όχι οι αρπαχτές
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by argiris77.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75615 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;
argiris77 αυτό που σου είπα το δοκίμασα. Πράγματι είχε αποτελέσματα. Οταν ακόμα είχε μέσα κάρβουνα και ο λέβητας έκαιγε, πήρα την ξύστρα και την έξυσα. Αρκετή ποσότητα έβγαινε. τότε πρέπει να την ξύσεις .Οταν ο λέβητας καίει ακόμη (προσοχή όχι να είναι ζεστός, αλά όταν έχει ακόμη κάρβουνα και καίει).
Με την πίσσα γίνεται το εξής. Όταν ο λέβητας είναι σε λειτουργία και έχει 65 ή 75 βαθμούς, η πίσσα μαλακώνει. ΄Οταν σβήσει και κρυώσει, τότε κολλάει πάλι στα τοιχώματα. πρέπει την στιγμή που καίει και η πίσσα ρευστοποιείται, τότε πρέπει να την ξύσουμαι.
Για τον ψεκασμό με πετρέλαιο, που λές το έχω ακούσει και εγώ, πιστεύω να κάνει καλή δουλειά. Αυτό σκέφτομαι να το κάνω στο τέλος της σαιζόν.
την στάχτη στο πίσω μέρος των τούμπων, την έχω και εγώ αν και μετά το βούρτσισμα δοκιμάζω και με το στρόγγυλο εργαλείο και είδα οτι κάποια ποσότητα απο την κάτω τρύπα στο κάτω τούμπο, πέφτη στον λέβητα.Εγώ δοκίμασα λίγο,λίγο με μιά παλιά ηλεκτρ. σκούπα και μετά βίας έκανα δουλειά.(μετά βίας χώραγε ο σωλήνας της σκούπας).
Σκέπτομαι να στείλω EMAIL στην εταιρία και να της θέσω κάποια ερωτήματα για αυτά τα θέματα. Πιστεύω να μου απαντήσουν. τα λέμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76080 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Λέβητας ξύλου Atmos DC32S ή Kiturami KF35;

κρις έγραψε: argiris77 αυτό που σου είπα το δοκίμασα. Πράγματι είχε αποτελέσματα. Οταν ακόμα είχε μέσα κάρβουνα και ο λέβητας έκαιγε, πήρα την ξύστρα και την έξυσα. Αρκετή ποσότητα έβγαινε. τότε πρέπει να την ξύσεις .Οταν ο λέβητας καίει ακόμη (προσοχή όχι να είναι ζεστός, αλά όταν έχει ακόμη κάρβουνα και καίει).
Με την πίσσα γίνεται το εξής. Όταν ο λέβητας είναι σε λειτουργία και έχει 65 ή 75 βαθμούς, η πίσσα μαλακώνει. ΄Οταν σβήσει και κρυώσει, τότε κολλάει πάλι στα τοιχώματα. πρέπει την στιγμή που καίει και η πίσσα ρευστοποιείται, τότε πρέπει να την ξύσουμαι.
Για τον ψεκασμό με πετρέλαιο, που λές το έχω ακούσει και εγώ, πιστεύω να κάνει καλή δουλειά. Αυτό σκέφτομαι να το κάνω στο τέλος της σαιζόν.
την στάχτη στο πίσω μέρος των τούμπων, την έχω και εγώ αν και μετά το βούρτσισμα δοκιμάζω και με το στρόγγυλο εργαλείο και είδα οτι κάποια ποσότητα απο την κάτω τρύπα στο κάτω τούμπο, πέφτη στον λέβητα.Εγώ δοκίμασα λίγο,λίγο με μιά παλιά ηλεκτρ. σκούπα και μετά βίας έκανα δουλειά.(μετά βίας χώραγε ο σωλήνας της σκούπας).
Σκέπτομαι να στείλω EMAIL στην εταιρία και να της θέσω κάποια ερωτήματα για αυτά τα θέματα. Πιστεύω να μου απαντήσουν. τα λέμε.

Φίλε μου argiris77 έστειλα EMAIL στην εταιρία (clima control), και τους έθεσα τα συγκεκριμένα θέματα με την πίσσα και τη στάχτυ πίσω απο τα τούμπα. Οι κύριοι ανταποκρίθηκαν αμέσως Την Κυριακή το βράδυ έστειλα το μήνημα και την δευτέρα το πρωί στις 10 η ώρα τεχνικός της εταιρίας επικοινώνησε μαζί μου.
Λοιπόν γιά το θέμα της πίσσας μου είπε τα εξής:
1. Η πίσσα και ο καπνός προκαλέίται απο βρεγμένα ή φρέσκα ξύλα. επίσης ακόμη και ξερά να είναι τα ξύλα, υγρασία μπορεί να υπάρχει λίγο παραπάνο εξ'αίτίας του περιβάλοντος. Η υγρασία αυτή όταν ζεσταθούν τα ξύλα διμηουργείται καπνός ο οποίος διμηουργεί πίσσα. Σε όλους τους λέβητες ξύλου παρατηρήται πίσσα.
2. Σε ερώτησή μου πώς μπορώ να την αφαιρέσω μου είπε ακριβώς αυτά που σου γράφω. Μου πρότεινε δε να τον ψεκάσω με πετραίλεο αδειον, να του βάλλω φωτιά και μετά να τον ξύσω. Βέβαια μου είπε οτι στο εμπόρειο κυκλοφορούν κάποια προιόντα ή σκευάσματα που αφαιρούν την πίσσα αλλά δεν ήξερε να μου προτείνει κάτι το συγκεκριμένο.
3. Οσον αφορά την στάχτη πίσω απο τα τούμπα, μου είπε να την σπρώχνω απο την τελευταία κάτω τρύπα να πέφτει μέσα στο θάλαμο. Και λίγη στάχτη να μείνει εκεί δεν έχει πρόβλημα.
Φίλε μου argiris77 δεν ξέρω αν σε κάλυψα,λλά έκανα μια προσπάθεια να ακούσω και την γνώμη κάποιου υπεύθηνου. Θέλω να μου πείς αν έχεις συνδέσει τον λέβητα να λειτουργει και σε HOT WATER,για να σου παρέχει άφθονο ζεστό νερό, γιατί εγώ δεν τον έχω συνδέσει. Μου είπε αυτός οτι μέσα στον λέβητα υπάρχει αποθηκευμένο ζεστό νερό, το οποίο συνδέεται απευθείας με το ζεστό νερό της βρύσης, έχοντας την δυνατότητα να έχεις ανα πάσα στιγμή άφθονο ζεστό νερό, 65 ή 75 βαθμούς ανάλογα με την θερμοκρασία του λέβητα και όχι 30-40 βαθμούς όπως ειρωνικά σχολίασε o χρηστος8 σε προηγούμενο πόστ. Δηλ. δεν χρειάζεται να έχεις ξεχωριστό μπόιλερ ή ηλιακό θερμοσύφωνα. Απ'ευθείας στη βρύση του σπιτιού σου.
Αυτή είναι μία δυνατότητα την οποία δεν την έχει κανείς άλλος ξυλολέβητας.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by κρις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ