Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109824 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Ελληνικά pellets

GeoTa έγραψε: Θοδωρή να ξες οτι σε εκτιμώ αλλα σε μερικά θεματα εισαι φαουλ.

Για ολα φταινε μόνο οι Δημ.Υπάλληλοι;;; Δε φταινε τα λαμογια οι πολιτικοι, δε φταιμε εμεις που τουυς ψηφίζαμε, δε φταινε τα λαμογια μεγαλοεπιχειρηματιες που κανανε κομπίνες, δε φταινε οι "επενδυτες" με τις υπερτιμολογήσεις, δε φταίνε οι φοροφυγάδες, δε φταινε αυτοι που πέρνανε επιδοτησεις για τα επαγέλματά τους και τα χωνανε αλλου;;; Θα μας τρελάνετε ρε. ΟΚ το δημόσιο ηταν σπάταλο. Και γω όταν ημουν στον ιδιωτ. τομεα ειχα παρόμοια άποψη. Για το 2012 εγώ ο σπάταλος δημ.υπάλληλος, έγγαμος με 3 παιδια πλήρωσα 1600,00€ εφορία, χώρια οι κρατήσεις μου...Φέτος για να σωθείτε εσείς που παραπονιέστε για τους δημ.υπάλληλους με βγαλανε προχθες σε ΔΙΑΘΕΣΙΜΌΤΗΤΑ...με πτυχιο ΤΕΙ, με Lower, με 3 παιδια με εισαγωγή στο δημόσιο με ΚΑΘΑΡΕΣ διαδικασίες και οχι απο το παράθυρο. Ελπίζω με τη "θυσία" μου να σωθείτε εσεις οι υπόλοιποι που ποτέ δε φταίξατε...Και προς πληροφόρησή σου οι δημ.υπαλληλοι ειναι καμμια 620.000



ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να πιστεύετε πως για την κατάντια τη σημερινή έφταιξε μια συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων. Φταίξαμε όλοι ή σχεδόν όλοι, ο καθενας στο μερίδιο που του αναλογεί. Το διαίρει και βασίλευε βολεύει μόνο τους απο επάνω


Στων κουφών την πόρτα όσο θέλεις βρόντα!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109827 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Re:Απ: Ελληνικά pellets

oddios έγραψε: Ασχημα τα νέα για την alpha wood, απορρίφθηκε η αίτηση της στο άρθρο 99, όπερ και σημαίνει πως μπορούν οι πιστωτές να κάνουν ντου και να κατάσχουν ότι περουσιακά στοιχεία θέλουν. Απορρίφθηκε και η αίτηση μιας θυγατρικής της Selman, εκκρεμεί της ίδιας της Selman.

Κρίμα γιατί η εταιρεία είχε όλες τις προοπτικές να γίνει κυρίαρχος παίκτης στην ελληνική αγορά.
Μαγαζί που στοίχισε να στηθεί 21 μύρια εκ των οποίων τα 12 μύρια ήταν επιδότηση, θέλει πολύ προσπάθεια για να πέσει έξω.
Για ακαδημαϊκούς σκοπούς ρίχτε μια ματιά στον ισολογισμό, έχει ενδιαφέρον. www.alfapellet.gr/images/stories/isologismos2012.pdf
Π.χ πέρα από το αμιγώς εμπορικό (κόστος πωλήσεων), εντυπωσιάστηκα επίσης από τον διπλασιασμό των εξόδων διοικητικής λειτουργίας!

Μακάρι να βρεθεί κάποιος επενδυτής να το πάρει το εργοστάσιο, έχει πολλές προοπτικές.


Εδω ισως και να κανεις λαθος γιατι η αιτηση δεν αφορα την alfa wood νευροκοπειου αλλα την alfa wood λαρισας μαλλον

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109829 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Ελληνικά pellets
Σέβομαι τις δύσκολες στιγμές που περνάει ο καθένας, είτε στο δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα.
Σίγουρα κανείς δεν απαίτησε να απολυθεί ο μοναδικός δάσκαλος ενός ακριτικού νησιού ή να κλείσουν τα νοσοκομεία.
Αλλά κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ή να αμφισβητήσει τις στρεβλώσεις που υπήρχαν και εξακολουθούν να υπάρχουν στο δημόσιο.
Οταν έπρεπε να λαδώσεις τον γιατρό στο νοσοκομείο, μήπως και τύχει της απαραίτητης προσοχής ο άνθρωπος σου που νοσηλευόταν εκεί.
Οταν σε αντιμετώπιζαν με ύφος χιλίων καρδιναλίων και ως πολίτη β΄ κατηγορίας στις ΔΟΥ, στο ΙΚΑ κλπ.
Οταν προσπαθούσες να κατανοήσεις τι είναι αυτά τα παχυλά εφάπαξ που δίνονται δεξιά-αριστερά και από που προέρχονται όλα αυτά χρήματα.
Τους 16 μισθούς των υπαλλήλων της Βουλής και τους περίπου 20 - για όσους δεν το γνωρίζετε- ενός μέρους των υπαλλήλων του ΟΠΑΠ.
Ο ιδιωτικός τομέας έχει ματώσει εδώ και τέσσερα χρόνια, γιατί δεν ήθελαν να βάλουν χέρι στο δημόσιο. Αλλά τα κουκιά δε βγαίνουν και πάλι, οπότε είναι μονόδρομος να πάρει η μπάλα και τους δημόσιους υπαλλήλους.
Χωρίς σωστή αξιολόγηση, δίχως αξιοκρατία.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κλαιγόμαστε. Αυτούς επιλέξαμε, αυτούς ψηφίσαμε, αυτούς εμπιστευτήκαμε για να βγάλουν το κάρο από τη λάσπη, παρότι είναι οι ίδιοι που μας οδήγησαν εδώ.
Μετά την απομάκρυνση από την κάλπη, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109832 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ελληνικά pellets
Πετρο ασε τις εξυπναδες για αλλου. Εχεις κανενα πραγματικο επιχειρημα να αντιπαραθεσεις στα οσα εχω ως προσωπικη αποψη(και που η αληθεια ειναι οτι τα πιστευει ο περισσοτερος κοσμος πλεον)? Εχεις λογο για το τι σε κανει ανωτερο εργασιακα εσενα και τους υπολοιπους δημοσιους απο εμενα που καθε μερα ξυπναω με το αγχος οτι αν δεν κανω την δουλεια μου σωστα θα πεινασει η οικογενεια τον επομενο μηνα? Εχεις καποιο λογο στο οτι η γυναικα μου οταν γεννησε τον υιο εμεινε αυτοματως ανεργη και οχι με αδεια 1 χρονο πληρωμενη? Εχεις καποιο λογο στο οτι εγω δεν θα παρω ποτε ΕΦΑΠΑΞ ή τα δικαιωματα σου σε αδειες, απουσιες και ολα τα γνωστα που βγαινουν στην φορα κατα καιρους ή και που ξερουμε οτι γινονται στο δημοσιο?


Geota μην το πας επι του προσωπικου γιατι θα με κανεις να σε ρωτησω το τι ακριβως μπηκες να κανεις στο δημοσιο??? και επειδη αν δεν κανω λαθος μπηκες στην Δημ. Αστυνομια, τοτε θα προχωρησω την ερωτηση στο τι ακριβως χρειαζεται για εμας τους πολιτες ή το τι επιδιωκει ενας ανθρωπος με πτυχιο ΤΕΙ και Λοουερ στο να κοβει κλισεις σε παρκαρισμενα αυτοκινητα??? Η απαντηση δεν μπορει να ειναι αλλη απο την σιγουρια του μισθου και μηνας μπει μηνας βγει θα πληρωνομαι για να κοβω και καμια κλιση.

Αν δεν ησουν Δημ. αστυνομια τοτε μην το λαμβανεις υποψιν το παραπανω και ζητω συγνωμη. \Απλα στους Δημ. Αστυνομους ειμαι προκατελειμενος γιατι τα δυο κουναδια μου ειναι Δημ. Αστυνομοι και τους βλεπω τοσα χρονια να τα ξυνουν και να πεφτει ο μισθος κανονικα..και οι δυο ΤΕΙ και δυο γλωσσες παρακαλω!

Φυσικα και δεν φταινε μονο οι Δημοσιοι υπαλληλοι για την καταντια του τοπου, φυσικα και δεν εχουν την κυρια ευθυνη! ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΓΕΝΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΤΕ ΔΗΜ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ Η ΛΑΜΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΡΣΕ!

Μια ερωτηση με βασει τον πινακα που βαζεται. Οι ΔΕΗτζιδες πχ σε ποιο κελι αναφερονται???
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109834 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Απ: Ελληνικά pellets
απλα Θοδωρη δεν θα κλαψω για κανενα μεγαλοεπιχειρηματια
η συζητηση αυτη ειναι ατελειωτη

αυτο που τονισα ...ηταν η μονοπλευρη αντιμετωπιση ...κι οπως λεει ο λαος το ψαρι βρωμαει απ το κεφαλι ..κι αυτο σιγουρα δεν ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι
αν το παμε λιγο μακρυα χωρις αναλυση ....κανεις δεν φταιει κατ αποκλειστικοτητα
ειμασταν ειμαστε και θα ειμαστε μια αποικια .... πολυ δε περισσοτερο με την παγκοσμιοποιηση και την παγκοσμια οικονομικη διακυβερνηση οπου ολες οι κυβερνησεις ειναι πιονια κι ολες οι αποφασεις εχουν παρθει αρκετα χρονια πριν .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109835 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Ελληνικά pellets
Πολύ σωστά τα γράφεις Τάσο. Αλλά να σε ρωτήσω: Στο δικό σου το συνάφι ή στο Χ- Ψ το συνάφι δεν υπάρχουν καρδινάλιοι ή να πω μ@λ@κες ή αλήτες; Όλοι σωστοί ειστε; Σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν οι σωστοί και οι λάθος. Δεν μπορουμε να τα ισωπεδώνουμε όλα.
Επίσης γράφεις για αυτους τους 16-20 μισθούς που κακώς έπαιρναν, και πολύ καλά κανεις και τα γραφεις. Να σου πω όμως, για τους φαρμακάδες (πωλητες φαρμάκων) που καθάριζαν τις χρυσες εποχές 4 και 5 χιλιαρικα το μηνα στις πλάτες μας δε βλεπω να γραφεις κάτι....Αν θες σου γράφω και άλλα παραδείγματα ανθρώπων στο ιδιωτικό τομεα που βγαζανε τρελα λεφτα στην πλατη μου, στην πλάτη σου, στις πλάτες μας. Απο την άλλη υπάρχει κοσμάκης ανεργος, υπάρχει κοσμακης στονν ιδιωτ.τομεα που ξεψυχάει. Τάσο παντού σκατά εχει γίνει. Εγώ δεν κλαίγομαι, εκνευρίζομαι όμως όταν διαβάζω ότι για ολα φταινε οι δημ.υπάλληλοι και να τους παρουμε το κεφάλι.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να πιστεύετε πως για την κατάντια τη σημερινή έφταιξε μια συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων. Φταίξαμε όλοι ή σχεδόν όλοι, ο καθενας στο μερίδιο που του αναλογεί. Το διαίρει και βασίλευε βολεύει μόνο τους απο επάνω

kosmidis80 έγραψε: Geota μην το πας επι του προσωπικου γιατι θα με κανεις να σε ρωτησω το τι ακριβως μπηκες να κανεις στο δημοσιο??? και επειδη αν δεν κανω λαθος μπηκες στην Δημ. Αστυνομια, τοτε θα προχωρησω την ερωτηση στο τι ακριβως χρειαζεται για εμας τους πολιτες ή το τι επιδιωκει ενας ανθρωπος με πτυχιο ΤΕΙ και Λοουερ στο να κοβει κλισεις σε παρκαρισμενα αυτοκινητα??? Η απαντηση δεν μπορει να ειναι αλλη απο την σιγουρια του μισθου και μηνας μπει μηνας βγει θα πληρωνομαι για να κοβω και καμια κλιση.

Αν δεν ησουν Δημ. αστυνομια τοτε μην το λαμβανεις υποψιν το παραπανω και ζητω συγνωμη. \Απλα στους Δημ. Αστυνομους ειμαι προκατελειμενος γιατι τα δυο κουναδια μου ειναι Δημ. Αστυνομοι και τους βλεπω τοσα χρονια να τα ξυνουν και να πεφτει ο μισθος κανονικα..και οι δυο ΤΕΙ και δυο γλωσσες παρακαλω!

Φυσικα και δεν φταινε μονο οι Δημοσιοι υπαλληλοι για την καταντια του τοπου, φυσικα και δεν εχουν την κυρια ευθυνη! ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΓΕΝΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΤΕ ΔΗΜ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ Η ΛΑΜΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΡΣΕ!

Μια ερωτηση με βασει τον πινακα που βαζεται. Οι ΔΕΗτζιδες πχ σε ποιο κελι αναφερονται???


Θοδωρή δεν ξερω τι ακριβως κανανε τα κουναδια σου, αλλα αν θελεις την επόμενη φορά που θα βρεθουμε κατ'ιδιαν να σε πω τι ακριβως έχω κανει 8 χρονια τωρα. Παντως σιγουρα δεν τα έξυνα όπως λες. Τωρα επειδη το πας επι προσωπικου θεωρώ οτι δε θα δώσω αναφορά σε εσένα ή τον οποιοδήποτε το λόγο που αποφάσισα να παω εκει που πηγα. Δεν μπορεις να γνωρίζεις τι αναγκες και τι συνθηκες υπήρχαν. Αντίστοιχα δε ζηταω απο κανεναν το λόγο που επέλεξε τη δουλειά που επέλεξε. Επειδή όμως βλέπω οτι γράφεις οτι φταινε οι γονεις μας και οι πολιτικοι αλλα δεν βαζεις τον εαυτό σου, εμανα τον χ-ψ μέσα θα σε συμβούλευα να κανεις μια αυτοκριτική και να δεις μήπως τελικά φταιμε όλοι. Μολις ειδα το επομενο σου σχολιο. Εγώ ακομα αυτικριτικάρομαι.

Για τους ΔΕΗτζιδες και ΟΤΕτζιδες δε γνωρίζω. Αν νομιζεις οτι αν τους προσθεσεις στο 620000 φθασαμε το 1,5εκ παω πασο
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.282 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ