Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87998 από stergiosbik

dimlyk έγραψε: τι αναρωτιεσαι βρε στεργιο ?...το ποσες φορες μας την εχουν κατσει οι "συμμαχοι" ?


Αλλο νομιζα εννοουσες. :whistle:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88089 από χρηστος8

stergiosbik έγραψε: Χρηστο ειναι μια αποψη κι αυτη.
Ιδιως αμα σκεφτουμε οτι η Γαλλια παντα ηταν πιο κοντα σ εμας απο οτι η Γερμανια π.χ.
Ειναι ομως ετσι;
Σημερα που τα συμφεροντα δεν εχουν κανενα ιερο κ οσιο;
Πιστευω πως οι μεγαλες δυναμεις-κ οι Γαλλοι ειναι μεσα σ αυτες οσο κ αν εχουν αποδυναμωθει-εχουν βρει πολυ καλα τις ισορροπιες τους.
Εχουν χωρισει τα συμφεροντα τους κ ξερουν ο καθε ενας μεχρι που τον παιρνει.
Θα "μαλωσει" η Γαλλια με την Αμερικη για μας;
"Ελα μωρε.Παρε εσυ την Ελλαδα κι εγω αυριο θα παρω την Συρια" π.χ.;)
Κ ποιος μας λεει οτι ο Ολαντ δεν ειναι συννενοημενος με την Μερκελ κ τον Ομπαμα(γιατι η χοντρη ξερει το κλιμα που υπαρχει απο τους Ελληνες εναντιον της) να ερθει κ να φανει κατι σαν σωτηρας;
Αν γινει κατι με τους απεναντι θα στειλει ο Ολαντ στρατο να βοηθησει; :whistle:
Μου φαινεται ομως οτι η ελευση του εχει να κανει με την προσπαθεια που κανει ο Βλαδιμηρος να μπει στη χωρα μεσω ΔΕΠΑ.
Γιατι ειναι που ειναι η Ευρωπη εξαρτημενη ενεργειακα απο την Ρωσια,αν μπει κ στην Ελλαδα ο Βλαδιμηρος θα δεις την Μερκελ να χορευει κατι τσιφτετελια.... ;)
ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΑΣ...




Στεργιο ολα ειναι πιθανα...εγω κανεναν δεν εμπιστευομαι απο αυτους... απλα το πτωμα ειναι ετοιμο για να το κατασπαραξουν, και εμεις βλεπουμε.
Καποιοι, μπροστα στο βαρελι πετρελαιου και φυσικου αεριου που λεγεται Αιγαιο, παιζουν ολες τις κινησεις τους πανω στη σκακιερα και παλευουν ποιος θα κανει γρηγοροτερα και πιο αποφασιστικα ρουα ματ.
Στη διπλωματια ισχυει ο αιφνιδιασμος και οι συμμαχιες.
Ο Ολαντ εκανε την κινηση, φαινομενικα κατα της Γερμανιας και των ΗΠΑ και φανταζομαι δεν ειναι μονος του.
Αυτο εννοουσα στο παραπανω ποστ...θα εχουν ενδιαφερον οι επομενες κινησεις ολων...και δυστυχως φιλε οι δικες μας κινησεις, θα γινουν οταν και οπως μας υπαγορεψουν οι μεγαλοι :(



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88233 από velanas
παιδιά ο βλαδίμηρος για να σου δόσει ένα θα σου πάρει δέκα.δυστυχώς είναι τέτοιος αυτός ο λαός. εγώ προσωπικά τους έχω βάλει στους αχρηστους.ας έχουμε το νουμας με όλους. φίλους δεν έχουμε κάνουν τους φίλους .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88345 από aithio
Χωρίς σχόλια.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88775 από stergiosbik
Πόση σύνταξη θα πάρει ο Πάπας; Λιγότερο από κάποιον της ΔΕΗ, του ΟΤΕ, της Βουλής

Το ερώτημα είναι, αν είσαι ο Πάπας της Ρώμης, τι σύνταξη αρμόζει να πάρεις; Σύμφωνα με το αμερικανικό market-watch ο Βενέδικτος ο 16ος θα πάρει την ανώτατη σύνταξη που προβλέπει η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία που είναι περίπου 2.500 ευρώ τον μήνα.

Επίσης σύμφωνα με το ίδιο άρθρο, 2.500 ευρώ (~$3340) πρόκειται περίπου για την ανώτατη σύνταξη που μπορεί κανείς να πάρει και στις ΗΠΑ. Ναι σωστά ακούσατε, τα 2.500 ευρώ είναι η ανώτατη σύνταξη που μπορεί κανείς να πάρει στις ΗΠΑ από το Social Security Administration (το ανάλογο ΙΚΑ).

Η διαφορά όμως είναι η εξής. Για να έχεις το δικαίωμα να πάρεις αυτό το ποσό, θα πρέπει να συνταξιοδοτηθείς στα 70 σου χρόνια και θα πρέπει κατά μέσο όρο, να είχες $113.700 σε μέσο φορολογητέο εισόδημα κάθε χρόνο κατά τη διάρκεια του εργάσιμου βίου σου.

Το άλλο ερώτημα τώρα είναι το εξής: αν ο Πάπας της Ρώμης θα πάρει 2.500 ευρώ σύνταξη και η μεγαλύτερη σύνταξη που είναι δυνατόν να πάρει κάποιος στις ΗΠΑ είναι επίσης περίπου 2.500 ευρώ, πόση σύνταξη θα πρέπει να πάρει κάποιος που υπηρετούσε κατά τον εργασιακό του βίο στον ΟΤΕ, στη ΔΕΗ ή στο κοινοβούλιο;

Μα πολύ περισσότερο φυσικά!!! Τι νομίζεις αγαπητέ αναγνώστη, οι Έλληνες πολιτικοί και γραφειοκράτες θα κάνουν τσιγκουνιά στο δίκαιο συνταξιοδοτικό εισόδημα που αρμόζει να πάρει κάποιος που έχει δουλέψει στο δημόσιο και ευρύ δημόσιο τομέα; Δηλαδή επειδή οι Ιταλοί δίνουν μια σύνταξη πείνας στον Πάπα, θα πρέπει και εμείς να είμαστε στην πείνα;

Αγαπητέ αναγνώστη, αν δεν το έχεις καταλάβει, στην Ελλάδα είμαστε κουβαρντάδες. Δηλαδή κάτσε καλά, τι είμαστε εμείς, τίποτα φτωχαδάκι σαν τους Αμερικανούς; Δηλαδή θα πρέπει να δουλεύει κάποιος μέχρι τα 70 για να πάρει 2.500 ευρώ σύνταξη; Και πότε θα προλάβει δηλαδή να τα ξοδέψει; Γιατί να μην τα πάρει από τα 50 του για να κάνει και τη ζωή του. Στα 70 τι ζωή να κάνεις;

Και πολύ σωστά κάνουν οι Αμερικανοί και απαιτούν $113.700 σε φορολογητέο εισόδημα κατά μέσο όρο κατά τη διάρκεια του εργάσιμου βίου σου, για να μπορείς να πάρεις 2.500 ευρώ σύνταξη. Για αυτό τον λόγο και εμείς πληρώνουμε το ίδιο ποσό στους εργαζόμενους του ΟΣΕ, για να μπορούν να δικαιολογήσουν την ίδια σύνταξη.

Και βέβαια είμαι περίεργος να μάθω τι σύνταξη παίρνουν οι δικοί μας, οι ανώτατοι εκκλησιαστικοί άρχοντες. Διότι η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία έχει κάθε δικαίωμα να δίνει ό,τι θέλει και σε όποιον το θέλει, διότι είναι δικά της τα λεφτά. Τα λεφτά που παίρνουν οι δικοί μας οι εκκλησιαστικοί άρχοντες είναι των φορολογούμενων.

Καταλάβατε τώρα κύριοι του ΣΥΡΙΖΑ, του ΚΚΕ, του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ και πάσης φύσεως αριστερίζουσας ιδεολογίας (είπαμε θεωρώ τη ΝΔ αριστερό κόμμα) γιατί πτώχευσε αυτή η χώρα, ή θα πρέπει να το κάνω περισσότερο λιανά;

[Του Γιώργου Καισάριου από capital.gr]

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88786 από stratis 1

aithio έγραψε: Χωρίς σχόλια.



Ενταξει ρε παιδια το παραδεχομαι.
Εγω ειμαι αυτος που φιλαει το χερι του Τουρκογλου.
Περιμενω να μου διορισει το παιδι στο δημοσιο να μου δωσει αδεια στο καταπατημενο, να μου σβησει κλησεις της τροχαιας κλπ.
Να εχουμε τον ανθρωπο μας στη κυβερνηση βρε αδερφε.
Το κανω γιατι εχω σοβαρους προσωπικους λογους,δεν ειμαι τελειως μαλακας!!!
ΕΙΜΑΙ?????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.314 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ