Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87962 από KERBEROS

χρηστος8 έγραψε: Αυτο που παιχτηκε σημερα, πιστευω εχει κανει εξω φρενων την Γερμανια και την Αμερικη...τι εννοω;;;
Ο Ολαντ εκπροσωπει μια μεγαλη δυναμη και το διπλωματικο παιχνιδι το γνωριζει απο εξω κι ανακατωτα.
Τι εκανε ο ανθρωπος σημερα...πρακτικα, βγηκε με κοκκινο στην Γερμανια που θελει να του παρει τις τραπεζες και να τον βαλει σε μνημονιο και εγραψε την Αμερικη κανονικα.
Βγαινει και λεει...Γερμανια βαλε το μνημονιο στον πατο σου, και Αμερικη κατσε στην αλλη πλευρα του ατλαντικου να παιζεις με τα οπλακια σου...στην περιοχη αυτη εχω κι εγω εταιριες και θελω να κανω κι εγω κουμαντο.
Μνημονιο;;; Ελλαδα κανε ΑΟΖ και εγω μαζι σου...ποια Τουρκια...εγω βλεπω τον χαρτη και η θαλασσα ειναι Ελληνικη.
Δε πα να θελει η Γερμανια μεριδιο;;; αμα βαλω εγω πλατη θα συζηταει μαζι μου ο καροτσακιας και η ξανθογρια.
Μονομερεις ενεργειες;;; εννοειτε!!! τραβα Αντωνακη μου, εγω μιλαω και λεω <δικαιο της θαλλασσας>.
Τι θελει η Αμερικη;;; εταιριες της να παιξουν μπαλα;;; κι εμεις τι...δεν εχουμε εταιριες; να πεινασουν οι δικες μας; θα βαλουμε τις δικες μας τις Γαλλικες (εκλεισε το ματι για επενδυσεις)αλλα κοιτα...εμεις θελουμε και ενεργεια, και ηλεκτρικο δικτυο και φυσικο αεριο...ενταξει;;;
(Σημειωστε οτι η EDF ειναι παγκοσμιος παιχτης ενεργειας και μαλιστα κρατικη Γαλλικη εταιρια, ο δε Δνων συμβουλος της στο κομματι της ενεργειας ειναι Ελληνας)!!!
Τι αλλα ειπε;;;παρτε δυο φρεγατες (απο αυτες που δεν σας αφηνουν να εχετε οι Γερμανοι), παρτε και 4 αεροσκαφη ναυτικης συνεργασιας(απο αυτα που παρακαλαγαμε τους Αμερικανους για 2 τεμαχια)...και εδω ειμαστε...εχω και rafale, εχω και υποβρυχια που δε γερνουν, εχω και ωραια οπλα...και ευκολιες πληρωμης.
Νομιζω οτι αυτα τα μυνηματα χτυπανε και προς Μοσχα μερια...Βλαδιμηρε αμα εσυ δεν παιζεις μπαλα, δεν πειραζει... εγω χρειαζομαι μια χωρα σαν την Ελλαδα.

Σε διεθνες διπλωματικο επιπεδο, και με απλα Ελληνικα, αυτα ειπε σημερα ο Ολαντ.
Στα @@ μου Γερμανια και ΗΠΑ και Τουρκια...κι αμα δεν τους αρεσει να μιλανε μαζι μου απο δω και περα.
Χονταινει το παιχνιδι...ο Γαλλος εκανε την κινηση του...για να δουμε τις κινησεις των αλλων.


Χρήστο, θα σε λυπήσω αλλά τη Γαλλία γεωπολιτικά την έχουν γραμμένη εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Την πραμάτεια του απλά πουλάει στους ιθαγενείς!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87982 από stergiosbik
Χρηστο ειναι μια αποψη κι αυτη.
Ιδιως αμα σκεφτουμε οτι η Γαλλια παντα ηταν πιο κοντα σ εμας απο οτι η Γερμανια π.χ.
Ειναι ομως ετσι;
Σημερα που τα συμφεροντα δεν εχουν κανενα ιερο κ οσιο;
Πιστευω πως οι μεγαλες δυναμεις-κ οι Γαλλοι ειναι μεσα σ αυτες οσο κ αν εχουν αποδυναμωθει-εχουν βρει πολυ καλα τις ισορροπιες τους.
Εχουν χωρισει τα συμφεροντα τους κ ξερουν ο καθε ενας μεχρι που τον παιρνει.
Θα "μαλωσει" η Γαλλια με την Αμερικη για μας;
"Ελα μωρε.Παρε εσυ την Ελλαδα κι εγω αυριο θα παρω την Συρια" π.χ.;)
Κ ποιος μας λεει οτι ο Ολαντ δεν ειναι συννενοημενος με την Μερκελ κ τον Ομπαμα(γιατι η χοντρη ξερει το κλιμα που υπαρχει απο τους Ελληνες εναντιον της) να ερθει κ να φανει κατι σαν σωτηρας;
Αν γινει κατι με τους απεναντι θα στειλει ο Ολαντ στρατο να βοηθησει; :whistle:
Μου φαινεται ομως οτι η ελευση του εχει να κανει με την προσπαθεια που κανει ο Βλαδιμηρος να μπει στη χωρα μεσω ΔΕΠΑ.
Γιατι ειναι που ειναι η Ευρωπη εξαρτημενη ενεργειακα απο την Ρωσια,αν μπει κ στην Ελλαδα ο Βλαδιμηρος θα δεις την Μερκελ να χορευει κατι τσιφτετελια.... ;)
ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΑΣ...

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87986 από stergiosbik
Α κ κατι αλλο που τωρα μου ηρθε στο μυαλο.
Ποιος μας λεει οτι ο Ολαντ δεν μας "σπρωχνει" επιτηδες σε ανακηρυξη ΑΟΖ εκ μερους μας κ ν αντιδρασουν τα μεμετια απο απεναντι κ μετα απο 2-3 μερες πολεμου να μπουν στην μεση οι μεγαλοι κ να πουν...
"Παλικαρια παρετε τον πουλο κ οι δυο.Το Αιγαιο το ανακηρυσσουμε ουδετερη ζωνη γιατι αποτελει αιτια πολεμου κ εμεις θα το διαχειριζομαστε"! ;)
Οπως κ να εχει θελει προσοχη.
Οτι γινει να γινει οταν κ αν εμεις το αποφασισουμε κ οχι οταν μας πουν.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87988 από dimlyk
καλα λενε οτι εχουμε κοντη μνημη :(


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87994 από stergiosbik

dimlyk έγραψε: καλα λενε οτι εχουμε κοντη μνημη :(


;;;;;;;;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87996 από dimlyk
τι αναρωτιεσαι βρε στεργιο ?...το ποσες φορες μας την εχουν κατσει οι "συμμαχοι" ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.277 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ