Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86949 από eliasger

stergiosbik έγραψε: Αυτοκτόνησε πατέρας λόγω οικονομικών δυσκολιών

α ξημερώματα του Σαββάτου, ένας 57χρονος ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων, παντρεμένος και πατέρας δύο παιδιών, ο οποίος αντιμετώπιζε σοβαρά οικονομικά προβλήματα, έβαλε τέλος στη ζωή του.

Ο 57χρονος, που κατοικούσε με την οικογένειά του στη Χλόη Μαγνησίας, έφυγε από το σπίτι του το βράδυ της Παρασκευής με το αυτοκίνητό του. Οι ώρες περνούσαν και ο ίδιος δεν έδινε σημάδι ζωής, με αποτέλεσμα την έντονη ανησυχία της συζύγου του, που ειδοποίησε την Αστυνομία, για να ξεκινήσει άμεσα η αναζήτησή του.

Περίπου στις 5 το πρωί του Σαββάτου και σε απόσταση 2 περίπου χλμ. από το σπίτι του αυτόχειρα, οι αστυνομικοί τον εντόπισαν κρεμασμένο από δέντρο με αυτοσχέδιο βρόγχο.

Ο 57χρονος άφησε σημείωμα στην οικογένειά του, με το οποίο εξηγεί τους λόγους για τους οποίους οδηγήθηκε στο απονενοημένο διάβημα.

Πηγή: e-volos.gr

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr


Άλλη μια βαριά πέτρα στην συνέιδηση μου - μας πόσο θα αντέξω - αντέξουμε ;

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87020 από χρηστος8

aithio έγραψε: Φίλε Βιομαζιστή...
Για μένα το παν είναι εντιμότητα,η εργασία, η αξιοκρατία,ή κοινωνική προστασία του πολίτη ή πραγματική δημοκρατία, η ελευθερία του λόγου, η αγάπη προς την πατρίδα τον άνθρωπο και την φύση...
Είναι αυτό που σου έλεγα αξιακό.
Άμα βρεις ποιο κόμμα πρεσβεύει αυτές τις αξίες να μου το πεις και μένα να το ψηφίσω...
Τώρα πλέον κάνω συμβιβασμούς και θα ψηφίσω Συριζα γιατί πιστεύω ότι ο πολίτης δέχεται ανελέητη επίθεση από τον παγκοσμιοποιημένο νεοφιλελευθερισμό.




Αδερφε Γρηγορη ειναι οντως αξιακο το προβλημα...η κριση που περναμε ειναι πρωτιστως κριση αξιων απο μερους μας ως Ελληνες.
Εχουμε ξεχασει τα ιδανικα μας ως εθνος.
Αυτα τα ιδανικα που εκαναν τον Ελληνισμο να παραμεινει αναλοιωτος παρα τα εκατονταδες χρονια της τουρκοκρατιας δεν υπαρχουν πια...περα απο τις αξιες που ανεφερες...
ΠΑΤΡΙΔΑ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ηταν τα ιδανικα των Ελληνων για αιωνες.
Ο πολεμος σε αυτα τα ιδανικα απο τους ξενους, ειναι χρονιος και εχει αποτελεσματα.
Δυστυχως τα λεφτα που μοιραστηκαν στη χωρα τα 30 τελευταια χρονια βοηθησαν προς αυτη την κατευθυνση της διαφθορας των Ελληνων.
Οι πολιτικοι μας ειναι αυτοι που μας αξιζουν καθως αυτα τα ιδανικα δεν τα σεβαστηκαν και δεν τα εκαναν σημαια ολα αυτα τα χρονια...πως να μην χασουμε την ταυτοτητα μας ως εθνος.

Αλλωστε ενας απο τους μεγαλυτερους ανθελληνες ο Henry Kissinger το δηλωσε απροκαλυπτα το σχεδιο πριν πολλα χρονια.
<< Ο Ελληνικος λαος ειναι δυσκολοκυβερνητος και γι αυτο πρεπει να τον πληξουμε βαθια στις πολιτισμικες του ριζες. Τοτε ισως συνετισθει. Εννοω, δηλαδη, να πληξουμε τη γλωσσα, τη θρησκεια, τα πνευματικα και ιστορικα του αποθεματα, ωστε να εξουδετερωσουμε καθε δυνατοτητα του να αναπτυχθει, να διακριθει, να επικρατησει, για να μη μας παρενοχλει στα Βαλκανια, να μη μας παρενοχλει στην Ανατολικη Μεσογειο, στη Μεση Ανατολη, σε ολη αυτη τη νευραλγικη περιοχη μεγαλης στρατηγικης σημασιας για μας, για την πολιτικη των ΗΠΑ >>.

Το σχεδιο λειτουργησε σαν καλοκουρδισμενο ρολοι η ειναι ιδεα μου;;;

Τα πιστευω μου ειναι οτι η καθαρση θα ρθει...οχι ομως απο τους πολιτικους μας...σαφεστατα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, stergiosbik, μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87023 από ddt

Βιομαζιστής έγραψε:

ddt έγραψε:
Και εγω με τη σειρα μου καταλαβαινω οτι ιδεολογικα ανηκεις στον καπιταλισμο.
Αν εχεις μεσα παραγωγης στα χερια σου σε καταλαβαινω.Αν οχι, λυπαμαι που το λεω αλλα εισαι για λυπηση.
Η πολιτικη που υποστηριζεις μας εφτασε στην ανεχεια ενω παραλληλα παραγεται πλουτος οσο ποτε αλλωτε στην ιστορια της ανθρωποτητας,και εσυ ακομα επιμενεις.
Δεν θα μπω σε λεπτομερειες γιατι δεν θα πιασουν τοπο,μιας και απο τα λεγομενα σου παπαγαλιζεις οσα ακουγονται σωρηδον τα τελευταια 20 χρονια.
Μονο ενα θα σου πω.Τον πλουτο δεν τον παραγει κανενας ιδιωτης αλλα οι εργαζομενοι αναξαρτητα κατω απο ποιο καθεστως δουλευουν.



Επειδή οι απόψεις σου απέχουν έτη φωτός από την πραγματικότητα, θεωρώ εντελώς περιττό να συνεχίσω διάλογο μαζί σου και να εκνευριστώ δίχως λόγο.


με λιγο ξυδι περνανε ολα.
Ο διαλογος θελει και επιχειρηματα ομως και οχι απλα copy-paste trendy θεωριων.

Προς διευκρινηση, τις παραπανω απαντησεις τις εδωσα ομως για ολους οσους διαβαζουν εδω μεσα και οχι για να κανω απλα διαλογο μαζι σου καθως απο την αρχη φανηκαν οι ιδεολογικες σου καταβολες και το ανούσιο της αντιπαραθεσης μαζι σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87032 από velanas
το μαγαζί είναι σε "σταυροδρόμι" όχι γωνια.και όλη το θέλουν αλλα έχει ανάξιους ιδιοκτητες και θα το πάρουν τζάμπα.είναι το καλύτερο οικόπεδο του κόσμου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87942 από χρηστος8
Αυτο που παιχτηκε σημερα, πιστευω εχει κανει εξω φρενων την Γερμανια και την Αμερικη...τι εννοω;;;
Ο Ολαντ εκπροσωπει μια μεγαλη δυναμη και το διπλωματικο παιχνιδι το γνωριζει απο εξω κι ανακατωτα.
Τι εκανε ο ανθρωπος σημερα...πρακτικα, βγηκε με κοκκινο στην Γερμανια που θελει να του παρει τις τραπεζες και να τον βαλει σε μνημονιο και εγραψε την Αμερικη κανονικα.
Βγαινει και λεει...Γερμανια βαλε το μνημονιο στον πατο σου, και Αμερικη κατσε στην αλλη πλευρα του ατλαντικου να παιζεις με τα οπλακια σου...στην περιοχη αυτη εχω κι εγω εταιριες και θελω να κανω κι εγω κουμαντο.
Μνημονιο;;; Ελλαδα κανε ΑΟΖ και εγω μαζι σου...ποια Τουρκια...εγω βλεπω τον χαρτη και η θαλασσα ειναι Ελληνικη.
Δε πα να θελει η Γερμανια μεριδιο;;; αμα βαλω εγω πλατη θα συζηταει μαζι μου ο καροτσακιας και η ξανθογρια.
Μονομερεις ενεργειες;;; εννοειτε!!! τραβα Αντωνακη μου, εγω μιλαω και λεω <δικαιο της θαλλασσας>.
Τι θελει η Αμερικη;;; εταιριες της να παιξουν μπαλα;;; κι εμεις τι...δεν εχουμε εταιριες; να πεινασουν οι δικες μας; θα βαλουμε τις δικες μας τις Γαλλικες (εκλεισε το ματι για επενδυσεις)αλλα κοιτα...εμεις θελουμε και ενεργεια, και ηλεκτρικο δικτυο και φυσικο αεριο...ενταξει;;;
(Σημειωστε οτι η EDF ειναι παγκοσμιος παιχτης ενεργειας και μαλιστα κρατικη Γαλλικη εταιρια, ο δε Δνων συμβουλος της στο κομματι της ενεργειας ειναι Ελληνας)!!!
Τι αλλα ειπε;;;παρτε δυο φρεγατες (απο αυτες που δεν σας αφηνουν να εχετε οι Γερμανοι), παρτε και 4 αεροσκαφη ναυτικης συνεργασιας(απο αυτα που παρακαλαγαμε τους Αμερικανους για 2 τεμαχια)...και εδω ειμαστε...εχω και rafale, εχω και υποβρυχια που δε γερνουν, εχω και ωραια οπλα...και ευκολιες πληρωμης.
Νομιζω οτι αυτα τα μυνηματα χτυπανε και προς Μοσχα μερια...Βλαδιμηρε αμα εσυ δεν παιζεις μπαλα, δεν πειραζει... εγω χρειαζομαι μια χωρα σαν την Ελλαδα.

Σε διεθνες διπλωματικο επιπεδο, και με απλα Ελληνικα, αυτα ειπε σημερα ο Ολαντ.
Στα @@ μου Γερμανια και ΗΠΑ και Τουρκια...κι αμα δεν τους αρεσει να μιλανε μαζι μου απο δω και περα.
Χονταινει το παιχνιδι...ο Γαλλος εκανε την κινηση του...για να δουμε τις κινησεις των αλλων.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87946 από GeoTa

χρηστος8 έγραψε: ...
Νομιζω οτι αυτα τα μυνηματα χτυπανε και προς Μοσχα μερια...Βλαδιμηρε αμα εσυ δεν παιζεις μπαλα, δεν πειραζει... εγω χρειαζομαι μια χωρα σαν την Ελλαδα
.....


Λιακό speaking :P :P
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GeoTa.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.320 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ