Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107679 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση
Αν μειωθεί ο ΕΦΚ, υποθετικά μιλώντας πάντα, σε ποιό επίπεδο θα κυμανθούν τα στερεά καύσιμα (πελλετ κλπ) ??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107682 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση
Το πέλλετ το πολύ να πάει στα επίπεδα του 2011. Δηλαδή 200 ευρώ + Φ.Π.Α. Πιο κάτω δεν πάει. Αλλά και να πέσει το πετρέλαιο στο 1 ευρώ αν το πέλλετ έχει μέση τιμή 300 ευρώ θα μιλάμε 600vs 1000 ευρώ.

Για ένα σπίτι 100 τετραγωνικά η διαφορά θα είναι Χ3. Δηλαδή 1800 vs 3000 ευρώ. Ξέρεις κανένα που καίει ήδη πέλλετ και θα του πουν "έπεσε το πετρέλαιο, θα βάλεις; Είναι μόνο 1200 ευρώ παραπάνω....)

Πάντως εγώ Ιταλία που πήγα πρόσφατα το πετρέλαιο ήταν πιο ακριβό από αυτό της Ελλάδας. Και έχω ακούσει και ότι η Τουρκία το έχει κοντά στα 2 ευρώ. Μόνο η Βουλγαρία έχει φτηνότερο...Να πέσει; Λίγο δύσκολο...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107711 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση

Πάντως εγώ Ιταλία που πήγα πρόσφατα το πετρέλαιο ήταν πιο ακριβό από αυτό της Ελλάδας. Και έχω ακούσει και ότι η Τουρκία το έχει κοντά στα 2 ευρώ. Μόνο η Βουλγαρία έχει φτηνότερο...Να πέσει; Λίγο δύσκολο..


Γι' αυτό επιμένω και εγώ ότι δεν θα μειωθεί ο ΕΦΚ.. Επειδή γνωρίζω τις τιμές σε Ιταλία και Τουρκία..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108306 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση
ΥΠΟΙΚ: Δεν μειώνεται ο φόρος κατανάλωσης στο πετρέλαιο

www.protothema.gr/economy/article/306857...losis-sto-petrelaio/

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108547 από giorgos.lito
Απαντήθηκε από giorgos.lito στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση
Μικρότερο φέτος το επίδομα θέρμανσης
AΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΟΛΟΙ
05/09/13 - 08:20


Μετά την παταγώδη αποτυχία με το πετρέλαιο θέρμανσης και την απόδοση επιδόματος στον δοκιμαζόμενο από το ψύχος ελληνικό λαό το ΥΠΟΙΚ αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα. Με το νέο σύστημα είναι προφανές ότι το επίδομα θα είναι πολύ μικρότερο, καθώς θα το εισπράξουν όλοι οι δικαιούχοι και δεν θα εξαρτάται από το ύψος της κατανάλωσης καυσίμου, δεδομένο που φαίνεται να προβληματίζει το οικονομικό επιτελείο.

Η αποτυχία του περσινού συστήματος οφείλεται στο ότι για να πάρουν οι δικαιούχοι το επίδομα έπρεπε πρώτα να αγοράσουν το ακριβότερο κατά 35% πετρέλαιο θέρμανσης και να καταχωρήσουν τα σχετικά τιμολόγια στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΚΕΠΥΟ, το οποίο αφού έκανε τις αναγκαίες διασταυρώσεις με τα στοιχεία που έπρεπε να καταχωρήσουν και οι έμποροι καυσίμων, πίστωνε το επίδομα στους λογαριασμούς των δικαιούχων. Κι επειδή είναι προφανές ότι ο οικονομικά αδύναμος δεν μπορεί να αγοράσει πετρέλαιο, το αποτέλεσμα ήταν ότι καταβλήθηκαν ούτε 80 εκατ. ευρώ από το διαθέσιμο κονδύλι των 279 εκατ. ευρώ!

Με αυτό το δεδομένο κι έχοντας καταγράψει απώλειες ΦΠΑ περίπου 300 εκατ. ευρώ από τη μειωμένη κατανάλωση πετρελαίου θέρμανσης, το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει την επαναφορά- με προσαρμογές- του συστήματος που ίσχυσε προ ετών για τη καταβολή επιδόματος θέρμανσης και όχι πετρελαίου θέρμανσης. Έτσι, με βάση κριτήρια που θα αφορούν στο εισόδημα, στο ύψος της ακίνητης περιουσίας, στην επιφάνεια του ακινήτου και στη τοποθεσία του (θα ισχύσουν γεωγραφικές ζώνες), οι δικαιούχοι θα εισπράξουν είτε εφάπαξ είτε σε δύο δόσεις (Νοέμβριο και Φεβρουάριο) επίδομα, που δεν θα εξαρτάται από τη κατανάλωση πετρελαίου θέρμανσης.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by giorgos.lito.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108557 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Mείωση του ΕΦΚ στη θέρμανση
Από οτι φαίνεται δεν θα πληρώσω 50€ που είχα ταξει για πετρέλαιο . :evil:

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ